فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

بهترین فیلم های آل پاچینو ؛ بهترین نقش آفرینی های پدرخوانده سینما!

در این گفتار قصد داریم به معرفی بهترین فیلم های آل پاچینو یا آلفردو جیمز پاچینو بپردازیم که به عقیده بسیاری از کارشناسان همگی در زمره شاهکارهای سینما قرار دارند.

کریپتال گلوبال

«آل پاچینو» کارگردان و بازیگر صاحب سبک آمریکایی، یکی از اسطوره‌های دنیای سینماست که نامش با سینمای کلاسیک پیوند خورده است. درخشش او در ذهن مخاطبین با سه گانه‌ی پدرخوانده اتفاق افتاد و تا به امروز که حدود پنجاه سال از آغاز کارش می‌گذرد، ادامه دارد. او تا به حال هشت بار نامزد جایزه اسکار شده و در عنفوان ورود به دهه‌ی هشتم زندگی، هنوز هم با قدرت و استعداد غریزی و هنر مثال زدنی اش بر پرده می‌درخشد.

در اینکه آل پاچینو یکی از برترین های تاریخ سینما هست هیچ شکی نیست، مایکل پدر خوانده توانسته در هر نقشی به برترین نحو ظاهر شود. 77 سال پیش در نیویورک ایالات امریکا، نابغه ای به نام «آلفردو جیمز آل پاچینو» متولد شد؛ نابغه ای که با ظهور روی پرده سینما و نقش آفرینی های متفاوت و جذابش، بارها و بارها تماشاگران را روی صندلی هایشان میخکوب کرد. در همین راستا در این گفتار قصد داریم فهرستی از بهترین فیلم های آل پاچینو را به شما معرفی کنیم.

بهترین فیلم های آل پاچینو

«آلفردو جیمز پاچینو» (Alfredo James Pacino) در 25 آوریل 1940 در نیویورک به دنیا آمد. شروع کار نمایشش به دوران نوجوانی و نمایش‌های زیر زمینی برمی گردد، اما اولین ورود جدی او به عرصه بازیگری در سال 1969  بود. در همان ابتدای راه، برنده جایزه تونی یعنی معتبرترین جایزه تئاتر برای بهترین نقش مکمل شده و در اوایل دهه هفتاد، با بازی در شاهکار بی بدیل سینما یعنی «پدرخوانده» نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. آل پاچینو یک سال بعد در 1973 برای فیلم «سرپیکو» نامزد اسکار شده و جایزه بهترین بازیگر نقش اول گلدن گلوب را از آن خود کرد.

بهترین فیلم های آل پاچینو

این بازیگر محبوب در فاصله سال‌های 1974  تا 1979 علاوه بر سری دوم «پدر خوانده»، «بعد از ظهر سگی» و «عدالت برای همه» را به روی پرده داشت که این سه فیلم، او را برنده سه بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد و نامزد جایزه اسکار کرد. سیر شگفت انگیز آل پاچینو در دهه هشتاد و نود در فیلم‌های مطرحی، چون «صورت زخمی» ، «وکیل مدافع شیطان» ، «دنی براسکو» ، «راه کارلیتو» ، «بوی خوش زن» و چند فیلم دیگر همچنان ادامه داشت.
در سال 2015 برای فیلم «دنی کالینز» نامزد جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش اول مرد کمدی یا موزیکال شد. در سال‌های اخیر با توجه به کارنامه درخشانی که از او سراغ داریم، شاید سیر نزولی اش ملموس باشد (چیزی که به گفته برخی انتخاب شخصی اوست)، اما اینکه او یک اتفاق تکرار نشدنی در دنیای هنر است، بر هیچکس پوشیده نیست. اتفاقی که گاهی حس می‌کنی تنها با نگاه و صدا پیش می‌رود.
در ادامه به معرفی بهترین فیلم های آل پاچینو خواهیم پرداخت. با تکراتو همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید:

پدرخوانده : 1972

آل پاچینو در دوران فعالیت حرفه‌ای خود 8 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده که 5 مورد در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اول و 3 مورد در نقش بهترین بازیگر نقش مکمل بوده است. 5 مورد این از فیلم‌ها در راتن تومیتوز بالاترین نمرات را دریافت کرده اند، اما آل پاچینو به خاطر هیچکدام از آن‌ها موفقیت به دریافت جایزه اسکار نشد.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

اولین نامزدی اسکار آل پاچینو با بازی در فیلم «پدر خوانده» بدست آمد که در بخش بهترین بازیگر مرد نقش مکمل بود. او در این فیلم نقش مایکل کورلئونه را بازی می‌کند، سرباز جوانی از یکی از مشهورترین خانواده‌های مافیایی شهر که به خانه بزار می‌گردد. این فیلم به سقوط اخلاقی او و ورودش به کسب و کار خانوادگی اش بعد از بی میلی و ابهامات اولیه می‌پردازد.

سرپیکو : 1973

یک سال بعد از نقش ماندگارش در «پدر خوانده» که نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را برای وی در پی داشت، آل پاچینو نقش اول فیلم «سرپیکو» (Serpico) را بازی کرد؛ بازی تحسین شده دیگری از پاچینو که این بار نامزدی اسکار در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد را برایش در پی داشت.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

این فیلم که توسط سیدنی لومت کارگردانی شده داستان یک افسر پلیس را روایت می‌کند که با فساد گسترده در داخل نیرو‌های پلیس مواجه می‌شود. او تلاش دارد این فساد را به مقامات بالا گزارش دهد، اما با تهدید و اذیت و آزار همکاران فاسدش مواجه شده و حتی نزدیک است در نتیجه توطئه شکل گرفته توسط آن‌ها کشته شود.

پاچینو بار دیگر مانند نقش آفرینی‌های سال‌های اول فعالیتش، در این نقش نیز درخشیده و توانست اولین جایزه گلدن گلوب خود را برای ایفای نقش فرانک سرپیکو بدست آورد.

پدرخوانده 2 : 1974

بعد از موفقیت شاهکار «پدر خوانده»، فرانسیس فورد کوپولا دومین قسمت این فیلم را ساخت که به قدرت رسیدن مایکل کورلئونه با بازی پاچینو را با استفاده از فلش بک‌هایی از چگونگی به قدرت رسیدن پدرش، دون ویتو کورلئونه، با بازی رابرت دنیرو، را به تصویر می‌کشید.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

این فیلم در9 بخش نامزد جایزه اسکار شده که یکی از آن‌ها در نقش اول مرد و برای پاچینو بود. فیلم «پدر خوانده: بخش دوم» در سه بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (رابرت دنیرو) برنده جایزه اسکار شد.

بعد از ظهر سگی : 1975

آل پاچینو بین سال‌های 1972 تا 1974 در سه فیلم بازی کرد که برای هر سه نامزد دریافت جایزه اسکار شد و چهارمین نامزدی اسکارش را نیز برای بازی در یک فیلم جنایی در مورد سرقت از بانک به نام «بعدازظهر سگی» (Dog Day Afternoon) که چهارمین فیلمش بود بدست آورد. پاچینو در این فیلم نقش یک آدم معمولی به نام سانی را بازی می‌کند که تلاش دارد همراه با دو دوستش دست به سرقت بانک بزنند.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

با این وجود سرقت آن‌ها شکست می‌خورد، زیرا بدترین روز ممکن را برای سرقت خود انتخاب کرده اند و مخزن بانک خالی است. در حالی که سانی سعی می‌کند دفتر ثبت بانک را آتش بزند، دود ناشی از این کار باعث می‌شود که اخطار آتش سوزی برای پلیس ارسال شده و خیلی سریع بانک به محاصره پلیس درآید.

سکانس خروج سانی از بانک و مذاکره با پلیس با فریاد‌های «آتیکا آتیکا» یکی از به یاد ماندنی‌ترین سکانس‌های تاریخ سینماست که اوج نبوغ پاچینو به عنوان یک بازیگر سبک متد اکتینگ را به تصویر می‌کشد.

بیشتر بخوانید:

صورت زخمی : 1983

این درام جنایی که یکی از مشهورترین فیلم‌های تاریخ سینماست، قصه یک پناهجوی کوبایی (پاچینو) است که تبهکاری مشهور به «صورت زخمی» است. شخصی که با سودای ثروت، به تدریج به باند تبهکاران فلوریدا وارد و تبدیل به گنگستر شماره یک و رئیس تبهکاران این شهر می‌شود.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

«آل پاچینو» برای این فیلم نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. نقشی که این اثر را هم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های آل پاچینو در کارنامه اش ثبت کرد.

بوی خوش زن : 1992

درامای بوی خوش زن، یکی از ماندگارترین فیلم‌های آل پاچینوست. او در این فیلم در نقش یک افسر بازنشسته و نابینای ارتش درخشید. افسری تلخ و خشک و خشن که گویی از عالم و آدم می‌خواهد انتقام همه چیز را بگیرد.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

 

درخشش آل پاچینو در این فیلم بالاخره او را برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد کرد. او همچنین برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد و چند جایزه مهم دیگر هم شد. فیلم بوی خوش زن بهترین فیلم آل پاچینو در دهه نود میلادی و بی شک یکی از بهترین فیلمهای او در تمام دوران بازیگری اش بود.

گلن گری گلن راس : 1992

فیلمنامه فیلم کالت کلاسیک و دوست داشتنی «گلن‌گری گلن راس» (Glengarry Glen Ross) توسط دیوید ممت نگاشته شده و با مهارت تمام توسط جیمز فولی در قالب یک فیلم سینمایی ارائه شد. این فیلم به کارگردانی یک کارگردان نابغه مانند فولی و با بکارگیری تعدادی از بهترین بازیگران این کره خاکی، فیلمنامه بی نقص ممت را به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد، درست مانند نمایشی که از طریق پرده سینما روایت می‌شود.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

آل پاچینو در این فیلم نقش ریچارد روما را بازی می‌کند، یکی از چهار فروشنده املاکی که مجبور می‌شود در یک مسابقه فروش شرکت کند، مسابقه‌ای که برنده یک خودرو بدست می‌آورد، نفر دوم یک دست چاقو به عنوان جایزه دریافت کرده و دو نفر بعدی نیز کارشان را از دست خواهند داد. در این فیلم، پاچینو در کنار کوین اسپیسی، الک بالدوین، آلن آرکین، اد هریس و جک لمون یک دسته ستاره را برای یک فیلم شاهکار را تشکیل داده اند.

بیشتر بخوانید:

مخمصه : 1995

دومین همکاری آل پاچینو با «رابرت دنیرو» در این تریلر جنایی اکشن بعد از 21 سال رقم خورد. با این تفاوت که این بار بر خلاف گذشته مقابل هم قرار گرفتند. بسیاری از منتقدان بر این باورند که این رویارویی تاریخی یک کلاس بازیگری از دو سبک متفاوت در سینماست.

بهترین فیلم های آل پاچینو
بهترین فیلم های آل پاچینو

آل پاچینو در این فیلم در نقش کاراگاهی ظاهر می‌شود که در پی سارقی حرفه‌ای در دزدی‌های کلان (رابرت دنیرو) است. پرداخت خوب کارگردان در روایتی پر تعلیق و بازی‌های درخشان بازیگران از این فیلم یک اثر به یادماندنی ساخته است.

دانی براسکو : 1997

فیلم «دانی براسکو» (Donnie Brasco) به کارگردانی مایک نیول بر اساس رمان «دانی براسکو: زندگی پنهان من در مافیا» (Donnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia) نوشته جوزف دی پیستونه ساخته شده است. این فیلم داستان پیستونه که با هویت جعلی و نام دانی براسکو وارد خانواده مافیایی بونانو در نیویورک سیتی شد را روایت می‌کند.

فیلم با بازی آل پاچینو
فیلم با بازی آل پاچینو

در این فیلم، جانی دپ نقش پیستونه را بازی می‌کند و آل پاچینو نیز نقش یک آدمکش بازنشسته به نام لفتی روجیرو را بر عهده دارد که با براسکو دوست شده و او را به خانواده بونانو معرفی کرده و در ورود به دنیای مافیا به او کمک می‌کند. پاچینو در نقش آدمکش مافیا یک بازی خیره کننده از خود ارائه می‌دهد، مردی که هیچگاه فکر نمی‌کند براسکو به دوستی شان خیانت کند.

وکیل مدافع شیطان : 1997

درامای هیجانی و رازآلود که بر اساس رمانی به همین نام از اندرو نیدرمن ساخته شده است. آل پاچینو همان «جان میلتون»‌ است که وعده‌ی «بهشت گمشده» را می‌دهد.

بهترین فیلم های آل پاچینو

او روبروی وکیل جوان و موفقی (کیانو ریوز) قرار می‌گیرد که با رویای موفقیت بیشتر او را به نیویورک می‌کشاند و با وعده حقوق بیشتر ترغیب به دفاع از گناهکاران می‌کند. بازی درخشان آل پاچینو باز هم منتقدان را شگفت زده کرد و فیلم را به یکی از پرفروشترین‌ها در گیشه تبدیل ساخت. او برای این نقش نامزد بهترین بازیگر مرد جایزه ساترن و ام تی وی شد.

بیشتر بخوانید:

نفوذی : 1999

بعد از بازی در فیلم «مخمصه» (Heat) در کنار رابرت دنیرو و به کارگردانی مایکل مان، پاچینو در سال 1999 دومین همکاری اش با این کارگردان را تجربه کرد. در فیلم «نفوذی» (The Insider)، پاچینو نقش یک تهیه کننده تلویزیونی به نما لاول برگمن را بازی می‌کند که می‌خواهد یک برنامه 60 دقیقه‌ای در مورد افشاگری از درون یک کمپانی تولید سیگار را پخش کند.

بهترین فیلم های آل پاچینو

مان در کنار پاچینو از گروهی از ستارگان هالیوودی مانند راسل کرو و کریستوفر پلامر استفاده می‌کند. علیرغم شکست تجاری فیلم، بازی پاچینو در «نفوذی» مانند همیشه تحسین برانگیز و بی نقص بود. این فیلم در 7 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد، اما نتوانست هیچکدام را بدست آورد.

بی خوابی 2002

بعد از موفقیت فیلم «ممنتو» (Memento) و سه سال پیش از ساخت سه گانه «شوالیه تاریکی» (Dark Knight)، کریستوفر نولان فیلم «بی خوابی» (Insomnia) را ساخت که بازسازی یک فیلم نروژی به همین نام بود. در این بازسازی، کریستوفر نولان از رابین ویلیامز در نقش یک قاتل سریالی استفاده کرد که انتخابی بسیار غیرمعمول برای ویلیامز و نولان بود.

بهترین فیلم های آل پاچینو

با این وجود، در حرکتی بسیار مناسب، آل پاچینو نیز در نقش یک کارآگاه جنایی که مقابل ویلیامز قرار می‌گیرد به کار گرفته شد. این کارآگاه که خود درگیر یک پرونده قضایی است، همراه با یکی از همکارانش که از قضا قرار است در پرونده مذکور علیه او شهادت دهد برای حل یک پرونده قتل به آلاسکا فرستاده می‌شوند.

ماجرای فیلم در زمانی رخ می‌دهد که تمام 24 ساعت شبانه روز در آلاسکا روز بوده و اینکه این موضوع چگونه برای کارآگاهی که شرایط روحی خوبی ندارد بیش از پیش دردسرساز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تو جک را نمی شناسی : 2010

یکی از کمتر شناخته شده‌ترین فیلم‌های این لیست و دوران حرفه‌ای آل پاچینو فیلم زندگینامه‌ای «تو جک را نمی‌شناسی» (You Don’t Know Jack) است. این فیلم که توسط شبکه HBO ساخته شده، آل پاچینو را در نقش جک کوورکیان دارد، پزشکی که لقب دکتر مرگ را به خاطر کمک به بیماران لاعلاج برای مرگی بدون درد بدست آورد.

بهترین فیلم های آل پاچینو

این فیلم داستان زندگی این مرد را روایت می‌کند؛ از کمک به اولین بیمارش برای داشتن مرگی بدون درد تا مشکلات قانونی که بعد‌ها برایش پیش آمد و دادگاه‌های بی پایانی که بی محابا و خستگی ناپذیر برای محکوم کردن وی به قتل تلاش می‌کردند. پاچینو به خاطر بازی در این فیلم نیز مانند همیشه مورد ستایش همگان قرار گرفته و جوایز گلدن گلوب، امی و SAG را بدست آورد.

ایرلندی : 2019

این فیلم زندگینامه‌ای یکی از آن فیلم‌هایی است که اسکورسیزی سال‌ها بود سعی در ساخت آن داشت، اما هزینه بالای فیلم و محدودیت‌های تکنولوژیکی مانع از تحقق آن شده بود. این فیلم داستان فرانک شیران (با بازی رابرت دنیرو) را روایت می‌کند، پیرمردی که زندگی گذشته اش به عنوان یکی از اعضای خانواده مافیایی بودالینو و نقشش در مفقود شدن جیمی هوفا، رییس معروف اتحادیه کارگری، موضوع اصلی فیلم است.

بهترین فیلم های آل پاچینو

پاچینو در این فیلم نقش هوفا را بازی می‌کند. تمامی منتقدان بازی‌های دنیرو و پاچینو در این فیلم را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های دوران کاری آن‌ها ستوده و از شانس‌های اصلی جایزه اسکار دانسته اند.

بیشتر بخوانید:

گردآوری : techrato

 

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر