اکسکوینو

مسابقه هفتگی تکراتو و فیگار در اینستاگرام
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

هر نسخه جدید اندروید طبیعتا پیشرفت هایی نسبت به قبل را همراه دارد. در ادامه قصد داریم به قابلیت های اندروید 12 که تا مدتی دیگر رسما ارائه می شود بپردازیم.

قیمت روز گوشی های بازار ایران

طبیعتا پلتفرم یا سیستم عام اندروید پرکاربردترین سیستم عامل در گوشی های هوشمند امروزی است. تعداد زیادی برندهای تولید موبایل از سیستم عامل اختصاصی بی بهره اند و طبیعتا انتخاب اول آن ها، سیستم عامل محبوب و اوپن سورس گوگل است که سبب شده بسیاری از کاربران گوشی هوشمند در جهان، تجربه کاربری اندروید را داشته باشند.

از اولین نسخه های اندروید تا نسخه اخیر که در دسترس بسیاری از کاربران بوده، قابلیت های جذابی در اندروید در دسترس ما بوده است و البته نقایص و کاستی های چشمگیری آن نیز از نظرمان دور نمانده است.

اما گوگل همواره در هر نسخه جدید اندروید در کاهش کاستی ها و افزایش قابلیت های اندروید موفق عمل کرده است. حالا که فاصله چندانی با عرضه رسمی اندروید 12 نداریم، شاید بررسی قابلیت های اندروید 12 جالب توجه به نظر برسد. با ما باشید.

قابلیت های اندروید 12

بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

همانطور که گفتیم در سالیان اخیر سیستم عامل اندروید همواره اصلاحات خوبی را از سوی گوگل دریافت کرده که در بهبود تجربه کاربری موثر افتاده است. گوگل مدتی هست که در تدارک اندروید 12 است و برخی قابلیت ها و امکاناتی که به نظر می رسد در نسخه جدید ارائه خواهد شد، مدت هاست که سرتیتر اخبار تکنولوژی را به خود اختصاص داده است.

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

ما در تکراتو اما تصمیم گرفتیم به جای بررسی جزئی هر مورد به طور جداگانه، در یک بررسی جامع به همه قابلیت های اندروید 12 که اخیرا در اولین نسخه پیش نمایش آن در دسترس ما قرار گرفت بپردازیم.

این نسخه پیش نمایش در حال حاضر برای توسعه دهندگان منتشر شده و امکان دسترسی ایشان به چندین API کارآمد را می دهد که می تواند پایداری اندروید را بهبود ببخشد.

اندروید 12 با کد نام Snow Cone تا دو یا سه ماه دیگر رسما عرضه خواهد شد. با این وجود نسخه پیش نمایش آن اجازه می دهد تا در این جستار به قابلیت های اندروید 12 بپردازیم. تاریخ انتشار این نسخه احتمالا مطابق با همان بازه زمانی انتشار اندروید 11 خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت روم در کلاب هاوس

دعوتنامه کلاب هاوس چیست

قابلیت های اندروید 12

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

اپل نیز اخیرا نسخه بتای iOS 14.5 را در دسترس توسعه دهندگان قرار داده است که ما در قابلیت های iOS 14.5 به آن پرداخته بودیم. اما در این جستار بحث ما بر سر قابلیت های اندروید 12 است که موارد جدید و جذابی برای کاربران ارائه خواهد داد.

از بهبودهایی در مورد حریم خصوصی گرفته تا تغییراتی در رابط کاربری به لطف زبان طراحی جدید Material NEXT همگی از مواردی است که در پیش نمایش اندروید 12 به چشم می خورد. با ما در ادامه و بررسی قابلیت های اندروید 12 همراه باشید. اتفاق نظر کلی بر این است که اندروید 12 یک بروزرسانی انقلابی در همه بخش های اندروید خواهد بود. اما از قابلیت های جدید اندروید 12 چه می دانیم؟

تغییرات اندروید 12 : قابلیت نیمه شفاف پس زمینه

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

بحث خود را با برنامه های گوگل برای تغییرات ظاهری اندروید آغاز کنیم. گویا گوگل می خواهد این تغییرات را به طور چشمگیری اعمال کند. شاید این تغییر به اندازه Material Design نباشد، اما به محض نصب اندروید 12، تفاوت ها را به طور ملموسی احساس خواهید کرد.

در واقع یکی از قابلیت های جدید اندروید این است که اکنون پس زمینه سیاه یا سفید اعلانات، به نیمه شفاف تغییر کرده و بسته به تم دستگاه شما می تواند ترکیب رنگی متفاوتی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

امنیت و هک کلاب هاوس

تنظیمات کلاب هاوس

تغییرات اندروید 12 : ساخت تم

از دیگر قابلیت های جدید اندروید 12 که البته به نظر هنوز نهایی نشده باشد، امکان ساخت تم مبتنی بر تصویر زمینه دستگاه است. بعد از فعال شدن، دستگاه به طور خودکار رنگ اصلی تصویر زمینه شما را انتخاب کرده و بر اساس آن، یک تک خودکار می سازد.

تغییرات اندروید 12 : تعویق اعلان ها

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

گوگل در اندروید 11 هم چنین قابلیتی را ارائه کرد. برای تعویق اعلان ها در اندروید 11 باید انگشت خود را به سمت بالا بکشید، سپس روی نماد تعویق ضربه زده مدت زمان تعویق را انتخاب کنید. مشکل البته اینجا بود که شما به طور تصادفی ممکن بود اعلان را به طور کلی رد کنید. اما در شمار قابلیت های جدید اندروید 12 باید افزوده شدن یک دکمه تعویق جدید را یاد کرد که مانع از رد کردن اشتباهی می شود.

تغییرات اندروید 12 : کوچک یا بزرگ کردن اعلانات

قابلیت های جدید اندروید 12 در بخش اعلانات به امکان تعویق محدود نیست و شما با ابزار جدید این سیستم عامل می توانید اندازه اعلان ها را کوچک یا بزرگ کنید. به جای اینکه اینکه پیکان کوچک را انتخاب کنید، اکنون روی نماد برنامه تپ کنید و اطلاعات بیشتر را بخوانید.

بیشتر بخوانید:

شبکه اجتماعی کلاب هاوس

ترفندهای کلاب هاوس

تغییرات اندروید 12 : Silky Home

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

در برنامه تنظیمات تغییراتی ایجاد شده است. Silky Home یک بازنگری در طراحی رابط کاربری و از همه مهم‌ تر برنامه تنظیمات را ارائه می‌دهد. این یک ویژگی است که باید از طریق دستور ADB فعال شود.

 ویژگی های اندروید 12 : کار کردن با گوشی ها با یک دست

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

با توجه به اینکه یک ویژگی مثبت گوشی های هوشمند نمایشگر بزرگ آن هاست، شاید کار کردن با آن ها در مواقعی با یک دست کار پیچیده ای باشد. اما در شمار قابلیت های جدید اندروید 12 این امکان برای کاربران فعال خواهد بود. البته این مانند حالت One-handed سامسونگ نخواهد بود. در واقع اندروید 12 چیزی شبیه به iOS را ارائه خواهد داد. هنگامی که این حالت فعال باشد، محتوا به طور عمودی به پایین صفحه منتقل شده و فضای خالی در بالا باقی خواهد ماند.

این مورد در حین کار یک دستی با گوشی و هنگام که ناگزیرید نوار اعلانات را پایین بکشید کار آمد خواهد بود. البته ال جی مدتها پیش با ارائه یک ابزار جانبی در نوار ابزار پایین نمایشگر این مشکل را حل کرده بود اما هیچگاه عمومیت نیافت.

ویژگی های اندروید 12 : اسکرین شات هایی بهتر

در شمار قابلیت های جدید اندروید 12 ویژگی های جدیدی برای ویرایش صفحه و تصاویر نیز ارائه خواهد شد. در ابتدایی ترین حالت، شمار قادر خواهید بود تا ایموجی ها را در کنار هر مورد دیگری به تصویر اضافه کنید.

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

به علاوه امکان ویرایش های بیشتر یا حاشیه نویسی برای هر تصویر از طریق اشتراک گذاری ممکن خواهد شد. پیش از این شما باید قبل از ارسال تصویر، همه ویرایش های مد نظر را اعمال می کردید.

بیشتر بخوانید:

آموزش کار با اپلیکیشن وب مانی (WM)

آموزش کار با اپلیکیشن این‌شات (InShot)

ویژگی های اندروید 12 : اسکرین شات طولانی

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

از جمله ویژگی های مهمی که کاربران اندروید به آن علاقه مند هستند، اسکرول کردن تصاویر است. پس از مشاهده ای مورد، به عنوان بخشی از پیش نمایش توسعه اندروید 11 بسیاری از ما برای ارائه آن هیجان زده بودیم اما قبل از انتشار نهایی اندروید 11 این قابلیت حذف شد. حالا به نظر می رسد در اندروید 12 این ویژگی نهایتا ارائه شود.

ویژگی های اندروید 12 : پنهان کردن هول پانچ

از زمانی که گوشی هایی با دوربین سلفی هول پانچ ارائه شد، سازندگان گوشی هوشمند گزینه هایی برای پنهان کردن دوربین با پس زمینه سیاه یا حرکت نوار وضعیت ارائه کردند.

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

گوگل گزینه دیگری برای پیکسل 5 ارائه داده که نوار وضعیت را به طور کامل پر می کند، در نتیجه اگر این موضوع برای شما آزار دهند باشد می توانید دوربین سلفی را پنهان کنید.

ویژگی های اندروید 12 : دسته بندی ویجت ها

اندروید همواره از ویجت ها استفاده می کرد، چیزی که بالاخره اپل هم به استفاده از آن رو آورد. با وجود اینکه اقدام اپل فاقد نوآوری خاصی بود، گویا گوگل از ایده قرار دادن چند ویجت روی هم استقبال کرده است. توسعه دهندگان، فضاهای هوشمند بهبود یافته و گسترش یافته را کشف کرده اند. البته این ایده در مراحل اولیه است و باید دید در شمار قابلیت های جدید اندروید 12 ارائه می شود یا خیر!

بیشتر بخوانید:

آموزش کار با اپلیکیشن دیسکورد (Discord)

آموزش کار با ادوبی کانکت (Adobe Connect)

قابلیت های اندروید 12 : تغییرات هوم اسکرین

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

تغییرات صفحه اصلی دستگاه شاید مهمترین ویژگی اندروید باشد. گوگل با گزینه جدید شبکه 4 در 5 برای Pixel Launcher روش دیگری برای این کار ارائه داده است.

قابلیت های اندروید 12 : Double Tap

در آیفون ویژگی هست که در صورت فعال بودن می تواند بسیاری از کارها را به سادگی با ضربه زدن به پشت گوشی انجام دهد. این موارد شامل نمایش اعلان ها تا اجرای میانبر از طریق برناه میانبرهاست.

گوگل گویا قصد دارد مورد مشابهی را در اندروید 12 ارائه کند. البته در حال حاضر این مورد تنها برای دارندان پیکسل 5 در نظر گرفته شده است. با فعال کردن این قابلیتف با دو ضربه سریع می توانید از شتاب سنج و ژیروسکوپ پیکسل 5 برای تشخیص حرکت استفاده کنید. این ویژگی به طور پیشفرض فعال است، ولی به نظر نمی رسد که هنوز کار کند. در موق مناسب می توانید یکی از پنج گزینه زیر را انتخاب کنید:

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

• دستیار باز
• اسکرین شات
• پخش و توقف مدیا
• مشاهده برنامه‌های اخیر
• باز کردن اعلان‌ها

بیشتر بخوانید:

اینستاگرام کودکان چیست

نحوه غیرفعال کردن لایک اینستاگرام چگونه است؟

قابلیت های اندروید 12 : اشتراک گذاری اینترنت وای فای

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

اگرچه شاید کمتر کسی میلی به این کار داشته باشد، اما با Nearby Share شما می توانید با اسکن یک کد QR در گوشی یک شبکه وای فای را به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید روی یک دکمه Nearby Share ضربه بزنید و آن را به یک گوشی نزدیک ارسال کنید.

قابلیت های اندروید 12 : تغییر برنامه ها در مدیا کنترل

اندروید 11 ویژگی های جدیدی برای کنترل رسانه ها معرفی کرد که در صفحه اعلان ها ظاهر می شدند و کنترل موسیقی یا فیلم های در حال پخش را آسان تر می کند. شما می توانید بین برنامه هایی که اخیرا فایلی از آن ها پخش شده است، پیمایش کنید اما با اندروید 12 می توانید انتخاب کنید که چه برنامه هایی در این اعلان ظاهر شود.

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که اندروید 12 برای چه گوشی هایی ارائه خواهد شد. اگر قصد دارید اندروید 12 را قبل از ارائه نسخه بتا از حدود ماه مه 2021 دریافت کنید، این فقط مشمول شمار محدودی از دستگاه های منتخب خواهد شد. این دستگاه ها درواقع محصولات گوگل یا پیکسل ها هستند و از قرار زیر:

  • Pixel 3 / XL
  • Pixel 3a / XL
  • Pixel 4 / XL
  • Pixel 4a / 4a 5G
  • Pixel 5

بیشتر بخوانید:

ریمیکس اینستاگرام چیست؟

قابلیت Recently Deleted اینستاگرام چیست؟

اندروید 12 چه زمانی عرضه خواهد شد؟

قابلیت های اندروید 12 ؛ بررسی تغییرات و ویژگی‌های جدید اندروید 12

در سال گذشته، اندروید 11 اولین پیش نمایش توسعه دهنده خود را در ماه فوریه منتشر کرد. اما نسخه نهایی تا اوایل سپتامبر به دستگاه ها ارائه نشد. در مورد اندروید 12 نیز به نظر می رسد گوگل برنامه مشابهی داشته باشد.

دلیل فاصله زمانی بین پیش نمایش توسعه دهنده و انتشار نهایی این است که گوگل نرم افزار را به دست توسعه دهندگان برساند. این امر باعث می‌شود تا رفع اشکال به همراه ویژگی‌ های اضافه یا حذف شده قبل از انتشار نسخه نهایی آسان‌ تر شود.

بنابراین، مدتی طول می‌کشد تا نسخه پایدار Android 12 به دستگاه‌ های غیر پیکسل راه یابد. سازندگان گوشی هم برای سازگار کردن پوسته خود با ویژگی‌ های جدید به زمان نیاز دارند.

توجه داشته باشید که برای کاربران عادی دانلود نسخه پیش نمایش Developer اصلا توصیه نمی شود مگر اینکه یک برنامه نویس باشید. امتحان جدیدترین و عالی ترین نرم افزار قبل از انتشار نسخه نهایی می تواند وسوسه برانگیز باشد، اما طبعا اشکالاتی به همراه دارد که می تواند مشکل آفرین باشد و حتی با یک اشتباه ساده منجر به از دست رفتن اطلاعات دستگاه هوشمند شما شود

اگر می خواهید پیش از انتشار اندروید 12 آن را نصب کنید حداقل باید تا زمان انتشار نسخه بتا تحمل کنید و این زمانی است که اوضاع کمی تثبیت پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص اندروید 12 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر