فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

نقد فیلم تسلا 2020 همراه با معرفی و بررسی داستان فیلم!

فیلم تسلا 2020 روایتگر رویارویی و کشمکش علمی بین توماس ادیسون و نیکلا تسلا، دو تن از نوابغ دنیای تکنولوژی است. با ما در نقد فیلم تسلا 2020 همراه شوید.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

فیلم Tesla 2020 به کارگردانی و نویسندگی مایکل آلمریدا (Michael Almereyda)، اثری در ژانر بیوگرافی است که در سال 2018 کلید ساخت آن رقم خورد. ایثن هاک (Ethan Hawke) نقش اصلی این فیلم یعنی نیکولا تسلا را بر عهده دارد. نیکولا تسلا یکی از معروف‌ترین و برجسته‌ترین مخترعین تاریخ بشریت است که بیشتر به خاطر طراحی سیستم جریان متناوب شناخته می‌شود.

داستان فیلم تسلا 2020 به معرفی زندگی مخترع معروف نیکولا تسلا و روابط او با توماس ادیسون و انی، دختر جی پی مورگان و همچنین موفقیت‌های او در زمینه انتقال انرژی برق می‌پردازد.

همان‌طور که در تریلر فیلم هم مشاهده کردید، آلمریدا با تلفیق ماجرای عشق و دوستی به موانع مختلفی پرداخته که بر سر راه یک شخصیت نابغه قرار دارد و با نشان دادن تمامی پستی و بلندی‌هایی که بر سر راه تسلا وجود داشته، این فیلم بیوگرافی را دیدنی‌تر کرده است. با ما در معرفی و نقد فیلم تسلا 2020 همراه باشید.

معرفی فیلم تسلا 2020

باوجوداینکه در سال‌های اخیر شاهد حضور کاراکتر نیکولا تسلا در فیلمی از دیوید بویی و نیکلاس هولت به نام «جنگ جریان» (با عنوان اصلی The Current War) بودیم، همان‌گونه که میراث این مخترع بزرگ به رشد خود ادامه می‌دهد، آثار بیشتری نیز با الهام از او ساخته می‌شوند. با انتشار تریلر فیلم «تسلا» (با عنوان اصلی Tesla) به نظر می‌رسد ایثن هاک قالب ژانر زندگی‌نامه‌ای را به‌کلی دگرگون کرده است.

نقد فیلم تسلا 2020
نقد فیلم تسلا 2020

فیلم «تسلا» به کارگردانی مایکل آلمریدا بیست و یکم ماه آگوست در سینماها و سرویس‌های VOD منتشر می‌شود. با تکراتو  در معرفی و نقد فیلم تسلا 2020 همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

بررسی فیلم تسلا 2020

مایکل آلمریدا پیش‌ازاین فیلم‌های «نخستین مارجری» (با عنوان اصلی Marjorie Prime) و «آزمونگر» (با عنوان اصلی Experimenter) را کارگردانی کرده است.

شخصیت ایو هیوسن در فیلم «تسلا» می‌گوید: «دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم رؤیایی است که تسلا برای اولین بار خواب آن را دید.» ساخت فیلم «تسلا» با فیلم‌نامه مستقلی آغاز شد که یژی اسکولیموفسکی در اوایل دهه سوم زندگی خودش نوشته بود.

نقد فیلم تسلا 2020
نقد فیلم تسلا 2020

او برای نوشتن فیلمنامه‌ این اثر منابع بسیار متنوعی، از فیلم‌های درک جارمن گرفته تا رمان‌های هنری جیمز و حتی بعضی از قسمت‌های سریال «تاریخ مست» ( با عنوان اصلی Drunk History) را بررسی کرد. این اثر به‌عنوان یک فیلم زندگی‌نامه‌ای ساختارشکنانه توصیف شده است، زیرا علاوه بر زیر پا گذاشتن قواعد سنتی این ژانر، به آنها پایبند می‌ماند.

خلاصه داستان فیلم این‌چنین است: «نیکولا تسلای باهوش و آینده‌نگر (با بازی ایثن هاک) مبارزه سختی را برای به ثمر نشاندن سیستم انقلابی الکتریکی خود پیش می‌برد و سپس در سیستم جدید خود برای انرژی بدون سیم در سراسر دنیا با چالش‌های دشواری روبرو می‌شود. در ادامه، شاهد تعامل‌های تنش‌آمیز تسلا با توماس ادیسون (با بازی کایل مک‌لاکلن) و حامی او جورج وستینگهاوس (با بازی جیم گافیگان) هستیم.

موضوع دیگری که به تصویر کشیده شده، درگیری‌های تسلا با چهره ثروتمند دنیای تجارت، جی‌پی مورگان (با بازی دانی کشاورز) است. دراین‌بین، دختر مورگان، آنا (با بازی ایو هیوسن) علاقه‌ای بیش از حد معمول به تسلا نشان می‌دهد. با جلو رفتن فیلم، آنا داستان را تعریف می‌کند و به این دوران علمی ناراحت‌کننده صدایی متمایز و مدرن می‌بخشد.»

نقد فیلم تسلا 2020
نقد فیلم تسلا 2020

کایل مک‌لاکلن در فیلم «تسلا» در نقش ادیسون ظاهر می‌شود و ایو هیوسن، جیم گافیگان و دانی کشاورز بازیگران دیگر این فیلم هستند. فیلم «تسلا» در جشنواره فیلم ساندنس امسال برای اولین بار به نمایش گذاشته شد و جایزه آلفرد پی. اسلون را از آن خود کرد. شرکت IFC Films روز جمعه، بیست و یکم آگوست فیلم «تسلا» را در سینماها و سیستم‌های ویدئو هنگام درخواست اکران کرد.

بیشتر بخوانید:

نقد و بررسی فیلم تسلا 2020

تسلا Tesla بیش از آن‌که زندگی‌نامه‌ی نیکولا تسلا باشد به بررسی عمیق میراث او، دورانی که در آن زیست و تاثیر شگرف و ماندگار فرهنگی که داشت و هنوز هم ادامه دارد می‌پردازد و پر است از ایده و الهام‌بخشی — که البته همیشه موفق نیستند اما به اندازه‌ی کنجکاوی و سرگرمی در مخاطب بر می‌انگیزند که نمی‌توان در مقابلش مقاومت کرد.

مایکل آلمریدا کارگردان تسلا Tesla طی همکاری مجددی با ایتان هاوک — که در بازآفرینی هملت در دهه‌ی گذشته نیز با او همکاری داشت — از این فیلم برای طرح بحثی در مورد هنر، تجارت، انگیزه، و حتی جنگ میان شرکت‌ها و افراد استفاده می‌کند.

نقد فیلم تسلا 2020
نقد فیلم تسلا 2020

با وجودی‌که گاهی تعادل میان اجزای آن به هم می‌خورد اما به جرات می‌توان گفت تسلا Tesla چیزی بزرگ‌تر از مجموع اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن است، که بخش زیاد آن به اعتقاد آلمریدا به پایبندی به سبک خود باز می‌گردد به جای آن‌که از کلیشه‌های معمول در این ژانر استفاده کند.
آلمریدا بازخوردهای بسیار خوبی برای فیلم‌های اخیرش از Experimenter و مارجوری پرایم دریافت کرده است.

تسلا Tesla حتی با حضور هاوک و بازیگر مقابلش کایل مک‌لاکلن کمتر از این دو فیلم در دسترس خواهد بود. تسلا در فیلم‌هایی مانند پرستیژ (با بازی دیوید بویی) و جنگ جریان (با بازی نیکولاس هولت) به تصویر کشیده شده است، و البته شرکت تکنولوژی پیشرفته که ایلان ماسک موسس آن است هم‌نام اوست. با این وجود انتظار فروش چندان بالایی برای تسلا Tesla نمی‌رود.

بیشتر بخوانید:

داستان تسلا Tesla که طی حدود دو دهه از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم روایت می‌شود، به بررسی جنبه‌های وسیعی از زندگی این مرد می‌پردازد.

نیکلا تسلا (با نقش‌آفرینی هاوک) با توماس ادیسون (با بازی مک‌لاکلن) سرشاخ می‌شود، کسی که طرف‌دار سرسخت جریان الکتریکی ثابت است، در حالی‌که قهرمان ما معتقد است جریان متناوب راه بهتری برای روشن کردن چراغ‌های آمریکاست. این جدال تسلا را از پا می‌اندازد، و او از طرف دیگر توسط ان مورگان (با بازی ایو هیوسون که جا داشت نقش‌آفرینی بیشتری از او تماشا کنیم)، دختر یک تاجر قدرت‌مند به نام جی.پی. مورگان (با بازی دانی کشاورز) زمین زده می‌شود.

نقد فیلم تسلا 2020
نقد فیلم تسلا 2020

تسلا Tesla برخی از المان‌های سازنده‌ی یک فیلم زندگی‌نامه‌ای متداول را دارد — با مهم‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین دستاوردهای تسلا، معشوقه‌های او، و جایگاهش در تاریخ آشنا می‌شویم — اما آلمریدا همان کاری که با استنلی میلگرام در Experimenter کرد را با تسلا Tesla هم می‌کند و می‌خواهد تا جایی که می‌تواند سوژه‌هایش معاصر شوند.

برخی اوقات تلاش‌های او در این راستا نخ‌نما می‌شوند — در جایی از فیلم ادیسون به موبایل خود نگاه می‌کند — و یا به لحاظ مفهومی ریسک بالایی به اثر وارد می‌کنند. اما آن‌چه روی هم رفته فیلم را پیش می‌برد، بی‌صبری سازنده‌ی آن نسبت به تبدیل کردن آن به تذکره‌ی بزرگان و یا توقع مخاطبان برای مرور کردن داستان زندگی تسلا از روی ویکی‌پدیا است. (گاهی صحنه‌های دراماتیکی را تماشا می‌کنیم و پس از آن در می‌یابیم که در واقعیت هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است.)

بیشتر بخوانید:

بازی‌گوشی خاصی در تسلا Tesla به چشم می‌خورد، با وجودی‌که آلمریدا نیات بسیار جدی دارد.
به کمک نورپردازی رویاگونه‌ی فیلم‌بردار شاون ویلیامز، نویسنده و کارگردان این فیلم هیچ علاقه‌ای به توصیف تسلا ندارد، بلکه ترجیح می‌دهد برداشتی احساسی از او را به تصویر بکشد — و یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، بر جنبه‌هایی از تسلا تمرکز کند که با پیش‌فرض‌های او هم‌خوانی دارند.

نقد فیلم تسلا 2020
نقد فیلم تسلا 2020

از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این اشاره کرد که نیکولا یک روح آزرده و تا حدودی سرد است — بر خلاف میلگرام یا هملت آلمریدا — که احساس می‌کند با جهان اطرافش هم‌خوانی ندارد. هوش فراوانش او را از دیگران متمایز می‌کند، اما او همیشه به کسانی که جیب درشت‌تری دارند نیاز دارد تا تامین مالی کارهای او را انجام دهند (همین توصیف را می‌توان در مورد فیلم‌سازان مستقل هم به کار برد).

آلمریدا که بیشتر بر اساس شهود خود کار می‌کند تا برنامه و خط سیر، فیلمی قسمت قسمت و شلوغ به مخاطب ارائه می‌دهد که فاصله گرفتن‌های گاه و بی‌گاه آن از موضوع اصلی همواره به خوبی پیش نمی‌رود، و تنها وجه مشترک آن‌ها علاقه و تمایل فیلم‌ساز به بیان آن‌ها درباره‌ی تسلا و زمانه‌اش است.
هاوک نقش مهندس خشک و غیردوستانه را بازی می‌کند که کاریزما ندارد — او جاذبه‌ی بسیار کمتری نسبت به رقیبش ادیسون دارد، که مک‌لاکلن نقشش را با غروری نمایشی بازی کرده است.

اما عمق بازی هاوک تسلا را در نوع منحصر به فرد خود جذاب کرده است، و چنین به نظر می‌آید که این مرد علاقه‌ای به عرف و روابط اجتماعی نداشت، چرا که تمرکز و توجه خود را به کامل کردن نوآوری‌های جدید و پیشرو معطوف کرده بود. نقطه ضعف ذاتی چنین شخصیت‌پردازی‌ای این است که تسلا Tesla در شکل‌دهی به نیروی پیش‌برنده‌ی خود همواره در تقلاست.

بیشتر بخوانید:

بازیگران مکمل وارد زندگی تسلا شده و از آن خارج می‌شوند، و تنها گاهی روایت ان را در مورد آن‌ها می‌شنویم — که معمولا رو به دوربین صحبت می‌کند — و بافت متصل‌کننده‌ی آن‌ها به یکدیگر است.

نقد فیلم تسلا 2020
بررسی فیلم تسلا 2020

در قسمت‌های پایانی فیلم آلمریدا اشاره می‌کند که تسلا، کسی که هرگز به اندازه‌ی ادیسون موفق نبود، به شکل‌دهی دنیای مکانیزه شده‌ی مدرن کمک کرد. این موضوع جای بحث دارد، اما در هر صورت تسلا Tesla فیلمی نیست که اهمیتی به دقیق بودن به لحاظ وقایع تاریخی قطعی بدهد.

در عوض این فرصتی برای آلمریدا است تا مواد خامی از زندگی این دانشمند نوآور را بیرون بکشد، تغییر شکل بدهد، و با آن‌ها روایتی بسازد که می‌تواند با آن ارتباط بیشتری برقرار کند. قرار گرفتن بر روی فرکانس این فیلم می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما سیگنال‌های عجیبی که تسلا Tesla ارسال می‌کند به هر حال شگفت‌انگیز هستند.

واکنش منتقدین ؛ نقد فیلم تسلا 2020

فیلم تسلا تاکنون توانسته است به طور میانگین 69 امتیاز از 100 امتیاز را از سایت متاکریتیک و امتیاز 6.9 از 10 را از IMDb بدست آورد. با ما همراه باشید تا بخشی از نمرات و نقدهای سایت متاکریتیک را بررسی کنیم:

بیشتر بخوانید:

COS / کلینت ورثینگتون: 100

چه در اینجا و چه در دنیای واقعی، تسلا افسانه‌ای‌تر از یک انسان است و ما فقط می‌توانیم او را از طریق آن لنز پیچیده درک کنیم. آلمریدا این موانع اساسی را در فرمول یک فیلم زندگینامه‌ای درک می‌کند و با طراوت و شادابی به آن تکیه می‌دهد.

The Hollywood Reporter / دیوید رونی: 80

میزان همگام‌سازی داستان تسلا با جذابیت‌های همیشگی آلمریدا در هر قاب این فیلم فلسفی تامل‌برانگیز‌، سؤال برانگیز و روحانی کاملاً واضح است.

بررسی فیلم تسلا 2020
بررسی فیلم تسلا 2020

The Film Stage / دن مکا: 75

خلاقیت عالی و در معرض نمایش این فیلم، چیزی است که قابل تحسین است.

The Playlist / جسیکا کیانگ: 67

بازیگران مکمل، صحنه‌سازی‌های خوب و رویکردی جذاب و گشت و گذاری بی‌احتیاط در تاریخ. میراث و داستان‌سرایی به همان اندازه که بتوانند آن‌را انرژی بخوانند و آن را به روش تسلا فراخوانند. هرچه از نیکولا تسلا در فیلم آلمریدا ساخته شده باشد، مانند یک عایق مناسب است و هیچ جرقه‌ای ایجاد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

گردآوری : techrato

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر