coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

طرح نئوبانک ایران چیست ؛ کارت‌های بانکی به زودی حذف می‌شوند!

بانک مرکزی در حال بررسی پروژه‌ نئوبانک است که اجرایی شدن آن به حذف کارتهای بانکی می‌انجامد. اما طرح نئوبانک ایران چیست و چه اطلاعاتی از آن داریم؟

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اعلام این خبر افزود: «در صورت اجرایی شدن این پروژه فیزیک کارت بانکی حذف خواهد شد.»

تعریف کارت بانکی روی تلفن همراه مدتی است که در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. حال با اعلام این خبر از سوی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در یک برنامه زنده تلویزیونی به نظر می‌رسد این پروژه به مرحله جدی‌تری وارد شده است.

طرح نئوبانک ایران چیست

«مهران محرمیان» در یک برنامه تلویزیونی از پیشرفت‌ها، چالش‌ها و خدمات ویژه بانکداری الکترونیک گفت و توضیح داد: «مردم، نرم‌افزار موبایل بانک و آدرس سایت و درگاه ورودی اینترنت بانک را از محل مناسب و معتبر دریافت کنند، تا قربانی سودجویان و کلاهبردان نشوند. »

بیشتر بخوانید:

محرمیان تاکید کرده نئوبانک‌ها نوعی از بانکداری دیجیتال هستند؛ بدین معنا که بانک، دیگر شعبه ندارد و کاملاً مجازی است: «برای مثال در آسیا ۱۱ بانک به این سبک وجود دارد. ما نیز در تلاشیم بانک‌هایی ازاین دست طی یک یا دو سال آینده داشته باشیم.»

طرح نئوبانک ایران چیست

به گفته معاون بانک مرکزی در دنیا و نیز در ایران راه حل فنی برای تجمیع کارت‌های بانکی بر روی یک فضا در دسترس است اما مسأله عمده مسائل کسب‌وکاری و حقوقی است که  مانع از این امر می‌شود: «به دنبال پروژه‌ای هستیم که به واسطه آن فیزیک کارت حذف شود. به این ترتیب کارت بانکی براساس استانداردهای بین‌المللی بر روی موبایل قرار می‌گیرد و دیگر نیازی به حمل کارت نیست.»

محرمیان در پایان با بیان اینکه دو فناوری هوش مصنوعی و کلان داده (Big Data) موجب تحول بانکداری جهانی است، خاطرنشان کرد: «در فناوری هوش مصنوعی، درگاه‌های بانکی و همچنین تحلیل و پردازشی که در ادارات مرکزی بانک‌ها انجام می‌شود به صورت هوشمند است. به طور مثال برای احراز هویت از این فناوری در این زمینه می‌توان بهره گرفت.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص طرح نئوبانک ایران چیست ؟ آیا کارت‌های بانکی حذف می‌شوند؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید!

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر