بازی مومو (Momo) ؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

بازی مومو یک چالش آنلاین در پیام‌رسان‌هاست که پس از مشخص شدن ارتباط آن با خودکشی یک بچه 12 ساله سر و صداهایی زیادی به پا کرده است. چالش خودکشی مومو از فیسبوک آغاز شده است و پس از آن به واتس‌اپ و یوتیوب نیز راه پیدا کرده است.

چالش خودکشی مومو در حال گسترش است و چندین نیروی پلیس نسبت به بازی آنلاین مومو (Momo) به والدین نوجوانان هشدار داده‌اند. مومو یک بازی آنلاین در حال گسترش است که گمانه‌زنی می‌شود در مرگ یک دختر 12 ساله آرژانتینی دخیل بوده است.

مطابق گفته مرکز تحقیقات جرایم رایانه‌ای در ایالت تاباسکو مکزیک،‌ گسترش این بازی برای نخستین بار در فیسبوک بوده است و در آن کاربران وارد چالشی برای ارتتباط با افراد ناشناس می‌شوند. آواتاری که در مومو استفاده می‌شود، تصویر یک زن عجیب با چشمان از حدقه بیرون آمده است که توسط یک نقاش ژاپنی به نام میدوری هایاشی (Midori Hayashi) کشیده شده است. این نقاش ژاپنی هیچ ارتباطی با این بازی ندارد.

بازی مومو چیست؟ بازی با مرگ در شبکه‌های اجتماعی

بازی مومو یک چالش در حال گسترش است که در آن از افراد خواسته می‌شود بوسیله پیام‌رسان واتس‌اپ با شماره‌ای ناشناس ارتباط برقرار کنند و از این طریق او را مجاب به خودکشی و آسیب‌رساندن به خود کنند.

بازی مومو چیست؟ بازی با مرگ در شبکه‌های اجتماعی

این بازی بسیاری را به یاد بازی نهنگ آبی انداخته است. چالش خودکشی نهنگ آبی یک بازی آنلاین 50 مرحله‌ای بود که در آن کاربر طی مراحل مختلف بازی اعمال عجیب و غریبی را مثل آسیب رساندن به خود، مشاهده فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های عجیب و ترسناک، ایستادن در بلندی‌ها و بیدار شدن در صبح خیلی زود مرتکب می‌شد. در مرحله نهایی این بازی فرد دست به قتل خود می‌زند. این بازی در روسیه و ایالات متحده منجر به خودکشی چندین فرد شده‌ بود.


بیشتر بخوانید : چالش مرگ برای نوجوانان با بازی اینترنتی نهنگ آبی


بنظر می‌رسد که بازی مومو با خودکشی یک دختر 12 ساله در آرژانتین ارتباط داشته باشد. این نوجوان پیش از آنکه خود را در حیات خانه‌شان دار بزند از خود فیلم تهیه کرده بود. مطابق گزارش‌های نیروهای پلیس به نظر می‌رسد فردی او را به انجام این کار تشویق کرده بوده است.

مطابق اعلام پلیس مکزیک، مومو کاربران را تهدید می‌کند که در شب هنگام ظاهر خواهد شد و یا آنها را درگیر مصیبتی می‌کند. کارگاهان می‌گویند این بازی می‌تواند کاربران خود را برای انجام فعالیت‌های خشونت‌آمیز ترغیب کند. سخنگوی واتس‌اپ به فاکس‌نیوز می‌گوید:

واتس‌اپ عمیقا به امنیت کاربرانش اهمیت می‌دهد. بلاک کردن یک شماره تلفن کار بسیاری ساده‌‌ای است و ما کاربران را تشویق می‌کنیم تا پیام‌های مشکل‌دار را برای ما ارسال کنند تا بدین وسیله بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

آنطور که در وب‌سایت بی‌بی‌سی به زبان پرتغالی نوشته شده است، رودریگو نجم (Rodrigo Nejm) از یک ان‌جی‌او به نام سافرنت می‌گوید که هنوز مشخص نیست که این بازی چقدر گسترش پیدا کرده است. این فعال اینترنت مدعی است که این بازی به احتمال زیاد به عنوان یک “طعمه” برای سرقت اطلاعات و اخاذی از افراد توسط مجرمان به کار گرفته می‌شود.

براساس گزارش بوینس آیرس تایمز، نیروهای پلیس در آرژانتین بازی مومو را با خودکشی یک نوجوان 12 ساله مرتبط دانسته و در این زمینه به پدر و مادرها هشدار داده است. پلیس آرژانتین به دنبال یک نوجوان است که با این دختربچه 12 ساله پیام رد و بدل می‌کرده است. پلیس ملی اسپانیا نیز در خصوص این بازی آنلاین هشدار داده است.

کارکتر رعب‌انگیز مومو (Momo) عامل وحشت بسیاری از کاربران (عمدتا نوجوانان) در واتس‌اپ و منجر به تماس آنها شده است. در ادامه این تماس مومو با ارسال تصاویر خشونت‌آمیزی آنها می‌ترساند، اگر از دستوراتش پیروی نکنند. البته همانطور که اشاره کردیم این تصویر وحشتناک به طور مشخص برای این بازی طراحی نشده و به طور نامعلومی نام مومو را یدک می‌کشد. نام واقعی این شخصیت خیالی پرنده مادر (Mother Bird) است و در نمایشگاه وحشن گالری وانیلا (Vanilla) در توکیو به نمایش درآمد.

این تصویر به سرعت در فضای مجازی پخش شد. این موضوع سبب شد تا داستان اصلی پشت پرده آن به سرعت از دید کاربران دور شود. چندی بعد نیز به عنوان کارکتر اصلی بازی خودکشی مومو و با این نام از آن نام برده شد. میدوری هایاشی (Midori Hayashi) سازنده این عروسک که به ساخت عروسک‌های عجیب و غریب شهرت دارد، با الهام گرفتن از چند جانور پرنده مادر را شکل داده است. هایایشی این عروسک را برای کمپانی لینک فکتری (Link Factory) طراحی کرده بود.

پرنده مادر
این مجسمه هنری “پرنده مادر” نام دارد و توسط یک کمپانی تولید افکت‌های خاص در ژاپن ساخته شده است. (اعتبار : اینستاگرام)

پس از آنکه ادعا شد یک دختر بچه 12 ساله که در حیاط پشتی خانه‌شان در بوئنوس‌آیرس خودکشی کرده بود، ارتباطاتی با این بازی آنلاین داشته است، نام مومو بیشتر به روی زبان‌ها افتاد. رسانه‌های محلی می‌گویند پلیس بوئنوس ‌آیرس پس از بررسی تلفن همراه کودک، در حال جستجو به دنبال یک دختر 18 ساله هستند که از طریق فضای مجازی با او ارتباط داشته است. پلیس این شهر در بیانیه‌ای عنوان کرد :

برای به دست آوردن فیلم‌ها و چت‌های واتس‌اپ تلفن این دختر را هک کردیم و اکنون یک نوجوان مظنون را که پیام‌هایی با فرد کشته‌شده رد و بدل می‌کرده را تحت تعقیب داریم.

آنها بر این باورند که هدف این نوجوان آپلود کردند ویدیویی بر روی شبکه‌های مجازی به عنوان بخشی از یک چالش و در راستای ساخت بازی مومو با هدف خودکشی بوده است. افراد دیگری نیز اذعان کرده‌اند که با مومو تعامل داشته‌اند و در طول شب این کاربر برای آنها پیام‌هایی ارسال می‌کرده حاوی تصاویر خشونت‌آمیز. به گفته آنها مومو تهدید می‌کرده که اگر از دستوراتش پیروی نکنند، هنگام خواب بر آنها ظاهر شده و آنها را گرفتار نفرینش می‌کند.

برخی از کابران نیز ادعا کرده‌اند که حتی تماس‌هایی را نیز از مومو دریافت کرده‌اند. تماس‌هایی را که در طول مکالمه صداهایی از جیغ و فریاد و سایر اصوات رعب‌آور در آنها شنیده می‌شده است. مقامات کشورهای مختلف به مردم هشدار داده‌اند که از قرار دادن تصاویر رعب‌آور بر روی شبکه‌های اجتماعی خود خودداری کنند. این نخستین بازی از این دست نیست که نوجوانان آسیب‌پذیر را هدف قرار داده و مطمئنا آخرین‌شان نیز نخواهد بود. برای مثال باید به بازی نهنگ‌ آبی اشاره کنیم که منجر به کشته شدن 130 نفر در سراسر جهان شد.

بیشتر بخوانید :

.

منبع : TheSun , FoxNews

 ارسال نظر (51 نظر)

  یاابرفرض:|

  0

  0
  پاسخ

  😱😭ایییین چیه دیییییگه

  0

  0
  پاسخ

  😂😂 شمارشو سیو کردم خیلی باحال بود ، این چیزا رو ایرانیا تاثیری نداره😂😂

  0

  0
  پاسخ

  راست میگی شماره شو به منم بفرست

  0

  0
  پاسخ

  لطفا اگه میشه برای منم بفرست ممنون

  0

  0
  پاسخ

  ترخدا شمارشو بزار

  0

  0
  پاسخ

  من شمارشو دارم شماره خودمو میدم بهم پیام بده تاشمازشو بدم 09353625354

  0

  0
  پاسخ

  بده برم من مخشو بزنم😂😜

  0

  0
  پاسخ

  تروخدا شمارشو بزار من ازش نمیترسم چندتا از فیلماشم دیدم ترسناک نبود شماررو بده خودم کاری میکنم خودش خودکشی کنه

  0

  0
  پاسخ

  داداش تو واتساپ عبارت مومو رو سرچ کن میاره

  0

  0
  پاسخ

  دمت گرم😂

  0

  0
  پاسخ

  شمارش کو ؟؟؟؟؟

  0

  0
  پاسخ

  من مومو ام شب هنگام ظاهر میشم آ بدو برو خودتو بکش😐

  0

  0
  پاسخ

  میدونی اسمی که گذاشتی ارم شیطان پرستیه؟؟

  0

  0
  پاسخ

  وای چه قدر ترسناک ترسیدم لوسه بابا خیلی چرته

  0

  0
  پاسخ

  چجوریع به نظرتون برم بازی کنم یکم …. کنم 😁😁😁😁

  0

  0
  پاسخ

  دوستان من چنتا از ویدیوهاشو دیدم
  نمی دونم چیه…ولی واقعا بد بود…منی که همه رو اسم نترس بودنم قسم میخورن واقعا ترسیده بودم😿

  0

  0
  پاسخ

  سلام دوستان لطفا شمارشم برا من بفرستین ممنون ا

  0

  0
  پاسخ

  استغفر الله ربی والتوبه علیه !!!!!!!!!!! دوستان اصلا این رو بازی نکنین ، حیفین !!!

  0

  0
  پاسخ

  این بازی روی ایرانی ها تاثیری نداره الکی مومو جان خودتو به دردسر ننداز 😰😕

  0

  0
  پاسخ

  یا 124 هزار پیغمبر الهی!!!!!!!من الان که خیلی از این بازی ترسیدم،اصلا من غلط میکنم میرم به واتساپ یا فیسبوک اینا،خدانکنه توی تلگرام هم اینجور اتفاقاتی بیوفته😭😭😭.الان خیلی میترسم که بهم زنگ بزنه😭😭😭.خدا این احمقی که مومو رو اختراع کرده رو بکشه،عذاب بده،بفرسته به جهنم.الان خیلی ترسیدم😭😭😭😭

  0

  0
  پاسخ

  ب من تو تله پیام داد

  0

  0
  پاسخ

  هاااااااااهوووووووووهییییییی

  0

  0
  پاسخ

  وای مومو منو نخور😜😂

  0

  0
  پاسخ

  من قیافشو ببینم بلاکش میکنم در جا -_-
  ولی نازم هست . شبیه زی زی گو هست :/
  دهنش گشاده

  0

  0
  پاسخ

  شاید دختر باشم اما خیلی دوست دارم باهاش حرف بزنم ببینم چجوریه اگه چیزی گفت صد تا بهش فهش میدی بدبخت تعجب میکنه می ره خودشو تو حیاط پشتی خونش دار میزنه 😅
  کسی نمیتونه یک ایرانی رو تهدید کنه♥️

  0

  0
  پاسخ

  دوستان من الان زنگ زدم شماره مال توکیو هستش.شماره هم توی تصویر بالای صفحه نوشتم زنگ زدم فوری جواب دادن ریدم تو خودم😂😂😂😂

  0

  0
  پاسخ

  داداش شمارش بفرست دمت گرم

  0

  0
  پاسخ

  لینک دانلود بازی برام بفرستید دارم افسرده میشم روانی شدم لینک دانلود بازی میخوانم

  0

  0
  پاسخ

  بابا افسرده شدم دیگه یکی لینگ دانلود این زهرمار بهم بده ببینم چیه آخه Aidin_17_Paris

  0

  0
  پاسخ

  سلام چطور باید دان کنیم؟

  0

  0
  پاسخ

  به مومو باید بگیم یه سفر بره قزوین تا باشه ازین کارا نکنه

  0

  0
  پاسخ

  شاید از نظر ما مسخره بیاد ولی از نظر نوجوانان این طور نیست .بنظرم کارکتر خیلی ترسناک و انرژی منفی بهت میده.من که اصلا نمیتونم نگاه مجسمه اش کنم .حس منفی میده .امیدوارم هیچ بچه ای دنبالش نره. نمیدونم کسایی که این چیزا رو میسازنن هدفشون چیه

  0

  0
  پاسخ

  دهن اقاش سرویس مومو بازی یا جن انتر عکسی گذاشته هی نمیشه دید انمصب فیلماش چرته

  0

  0
  پاسخ

  ما ایرانیا انقد چیزای عجیب و غریب تو کشورمون دیدیم این چیزا رومون تآثری نداره:\

  0

  0
  پاسخ

  بچه سوسولای خارجی،یوقت مومو نخوره شمارو.والا ما ایرانیا وقتی بچه 8 ساله رزیدنت اویل 7 بازی میکنه دیگه این چیزا برا ما چیه؟

  0

  0
  پاسخ

  سلام ما خودمان یک پا مومو هستیم از داریم هم نوع آن خودمان را میکشیم شمارش هم این است 539
  02 51 34 81

  0

  0
  پاسخ

  سلام ما خودمان یک پا مومو هستیم از داریم هم نوع آن خودمان را میکشیم😂😂😂😂😂

  0

  0
  پاسخ

  یا خداااااااااا
  راس می گه اینا رو ایرانی ها کاری نمی کمه
  ما انرژی هسته ای داریم خخخخخخخ
  ولی یه کم ترسناکه شمارشو بدین زنگ بزنیم فوت کنیم

  0

  0
  پاسخ

  به من شماره شو بده
  لطفاً 🙏

  0

  0
  پاسخ

  سلام بچه ها
  میدونم برای علاقمندان به چالش های ترس چیز مسخره ای هست ولی منم با همین اعتقادات شما وارد یه بازی بدتر از این شدم همتون هم شنیدنش نهنگ آبی
  خودکشی به خودتون بستگی داره آخر این خودتون هستید ک تصمیم میگیرید اما همش به بازی ختم نمیشه تو دنیای واقعی اذیتتون میکنن خواهشمندم کسی امتحان نکنه ایران خیلی چیزای بدتر از کشورهای دیگه داره فقط شما چیزی ندیدن حالا بازم انتخاب و تصمیم آخر باخودتان هست فقط کاری نکنید ک بعدا پشیمون بشید اگر زندگی خوب و آروم دارید خرابش نکنید

  0

  0
  پاسخ

  سلام بچه ها هرکسی شمارشو داره واسه منم تو وات بفرسته شمارم09383059987

  0

  0
  پاسخ

  منگولا اون بالا شمارش هست و تازه این کارو نکنید میدونم که نمیترسید ولی این تر به جا هست خب لابد ی کار بدی میکنه که اسم به بازی خطرناک ختم شده من ازش میترسم اره ولی تو ایران نیست سد رحمت به اونایی که تو خارج هستم

  0

  0
  پاسخ

  دوستان عزیز همه ما شاید در نگاه اول این بازی هارو خیلی مسخره و بچگانه ببینم اما باید توجه کنیم برای ساخت این بازی روانشناسان زیادی دخالت دارند این بازی ها براساس روانشناسی انسان ونقاط قوت وضعف اکثر انسانها ساخته شده و طوری روی افکار وعواطف انسان اثر میزاره که اصلا فکرشم نمیکنیم مثل نهنگ ابی که سازندش یک روانشناس روسی بوده . ایرانی وخارجی هم نداره چون اصلا به ملیت هیچکس کار نداره فقط روحیه و عواطف مارو مورد هدف قرا میده که همه انسان عواطف مشترکی دارند( در پنا خدا)

  0

  0
  پاسخ

  دوستان لطفا از این کارا نکنید

  0

  0
  پاسخ

  چشماش شبیه تخم مرغه بعدشم هیچ نفرینی ومرگی و اینکه مومو تو رو بکشه همش علکی
  بابا پنجلی:علکی میگه .تهدیدش دروغه

  0

  0
  پاسخ

  سلام کسی شماره مومو داره بده یکم بخندیم 😅

  0

  0
  پاسخ

  پشمک سه نصف شب یهو تماس تصویری میگرفت 😂😂😂😂فک کنم دارن حذفش میکنن

  0

  0
  پاسخ

  بچهههههه هههههههههاااااااا
  مصخرع نگیرینش به مولا تیز تر ع عین حرفاص به پصر خالم پی داد اونم سین کرد بعدش شرو کرد به تهدیدش اونم فق ایموجی خنده داد تا اینکه یه ساعت بعد همه چیزایی که پصر خالم پوشیده بودو براش فرستاد اونننننننننننننننننننننن دسرسی پیدا میکنه به آی پی گوشی دوربین هک میکنه عقد مصخرع نگیرینش

  0

  0
  پاسخ