همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

پروژه استارلاین گوگل (Google Starline Project) چیست و تماس تصویری سه بعدی چگونه است؟

پروژه استارلاین گوگل به تازگی معرفی شده است، در این جستار تلاش خواهیم کرد درباره این پروژه و جزئیات پیرامون آن بیشتر با شما صحبت کنیم، با ما باشید.

انسان ها همواره دوست دارند با هم باشند. آنها اینکار از طریق به اشتراک گذاشتن عکس ها و فیلم ها، همکاری و برقراری ارتباط نشان می دهند. در سال گذشته به دلیل محدودیت های مسافرت و انجام کارها از راه دور این کنار هم بودن به پایین ترین حد خود رسیده و به مسئله ای بغرنج تبدیل شده است.

در طول سال ها شرکت گوگل محصولاتی را تولید کرده است که به مردم کمک می کند ارتباط راحت تر و بیشتری داشته باشند. آنها از طریق Gmail ارتباط از طریق ایمیل را ساده تر کردن، با معرفی گوگل فوتوز به اشتراک گذاشتن لحظات صمیمانه راحت تر شد و بهره وری نیز با گوگل میت افزایش یافت.

اما درحالی که طی این سال های پیشرفت هایی در این ابزار و سایر ابزارهای ارتباط جمعی حاصل شده است، هنوز هیچ چیز نمی توانسته جای نشستن و گفتگوی رو در رو را بگیرد.

اما اکنون پروژه استارلاین گوگل می خواهد قدمی رو به جلو در این جهت بردارد. تماس تصویری سه بعدی با گوگل استارلاین می تواند امکان یک گفتگوی تقریبا نزدیک به یک جلسه حضوری را در دنیای مجازی ممکن سازد. امروز در این مقاله بیشتر حول این پروژه و مسائل مربوط به آن صحبت خواهیم کرد.

پروژه استارلاین گوگل  (Google Starline Project) چیست و تماس تصویری سه بعدی چگونه است؟

کلی بور نایب رئیس گوگل درباره آغاز این پروژه می گوید: «ما به این مسئله (گفتگوی رو در رو در دنیای مجازی) به عنوان یک مشکل مهم و حل نشده نگاه کردیم و از خود پرسیدیم: آیا می توانیم از فناوری برای ایجاد احساس همراه بودن با کسی استفاده کنیم، گویی که آنها واقعا حضور داشته باشند؟ برای حل این چالش ما چند سالی است که روی پروژه استارلاین گوگل کار می کنیم. استارلاین پروژه ای فناورانه است که می خواهد از طریق ترکیب پیشرفت ها در نرم افزار و سخت افزار این امکان را فراهم آورد تا دوستان، خانواده ها و همکاران بتوانند احساس با هم بودن به شکل واقعی حتی وقتی کیلومترها از هم فاصله دارند، تجربه نمایند.»

تصور کنید از نوعی پنجره جادویی شخص دیگری را در اندازه واقعی و در سه بعد می بینید، شگفت انگیز است. درحقیقت تماس تصویری سه بعدی با گوگل استارلاین امکان پذیر خواهد شد. از این طریق شما می توانید به صورت طبیعی صحبت کنید، ژست بگیرید و تماس چشمی برقرار نمایید.

برای ایجاد این تجربه گوگل درحال تحقیق در زمینه ویژن رایانه، یادگیری ماشینی، صوت فضایی و فشرده سازی در زمان واقعی است. آنها همچنین یک سیستم نمایش میدان نور موفق ایجاد کرده اند که می تواند حس حجم و عمق را بدون نیاز به عینک یا هدست اضافی برای کاربران ایجاد نماید. تاثیر این میدان نور آنقدر بالا است که شما احساس خواهید کرد فردی روبروی شما نشسته است درحالی که ممکن است آنسوی دنیا باشد.

بیشتر بخوانید:

قابلیت ریموت کنترل در اندروید 12

مخفی کردن تصاویر در گوگل فوتوز

پروژه استارلاین گوگل این امکان را نیز فراهم می آورد که شما به محض نشستن و شروع کردن به صحبت دیگر موارد مربوط به این فناوری را ندیده و در پس زمینه محو می شود و شما می توانید تماما بر شخص مقابل خود تمرکز نمایید. درحقیقت تماس تصویری سه بعدی با گوگل استارلاین نزدیک ترین حس به دنیای واقعی را در دنیای مجازی القا می نماید.

در ادامه می توانید ویدیوی مربوط به این قابلیت را در یوتیوب تماشا کنید. البته طبیعتا برای تماشای این ویدیو در یوتیوب به برخی ابزارهای تغییر آی پی نیاز خواهید داشت:

پروژه استارلاین درحال حاضر فقط در تعداد کمی از دفاتر گوگل در دسترس است و اکنون تماس تصویری سه بعدی با گوگل استارلاین متکی به سخت افزارهای سفارشی و تجهیزات کاملا تخصصی است. گوگل معتقد است این فناوری باید راه طولانی را طی کند تا در دسترس عموم قرار گیرد. آنها هدف خود را بر این گذاشته اند که بتوانند در آینده نسخه ای مقرون به صرفه، راحت و در دسترس این فناوری را در اختیار تمام افراد علاقه مند بگذارند.

گوگل برای شروع این سفر، هزاران ساعت آزمایش صرف این پروژه کرد تا ارتباط سه بعدی را کارمندان شرکت از نیویورک و سیاتل امکان پذیر سازد. آنها همچنین برخی آزمایشات را با چندین شریک سازمانی در زمینه هایی مانند مراقبت های بهداشتی و رسانه های نمایشی انجام دادند تا بتوانند درمورد این فناوری و کاربردهای آن بازخورد اولیه بگیرند.

بیشتر بخوانید:

گوگل اسیستنت از زبان فارسی

تکنولوژی لامدا (LaMDA) گوگل

برخی جزئیات دیگر

طی چند سال گذشته، گوگل سخت تلاش کرده است تا تجربیات نرم افزاری ایجاد کند که باعث می شود شما احساس کنید با یک انسان دیگر (حتی در صورت کیلومترها فاصله) در ارتباطی رودرو هستید. پروژه دی دریم که جسورانه ترین پلتفرم در این زمینه بود به دلیل وجود عینک ها و کنترل های دستی که واقعی بودن را نقض می کند، متوقف شده است.

پروژه استارلاین گوگل (Google Starline Project) چیست و تماس تصویری سه بعدی چگونه است؟

اما اکنون کلی بور نائب رئیس گوگل از پروژه ای رونمایی کرد که هدف آن ایجاد بستری است که بتوان از طریق آن جلسات ویدیویی کاملا واقعی برگزار کرد. او ادعا می کند پروژه استارلاین بدون نیاز به هدست یا عینک می تواند احساسی را به شما القا کند که نگاه، صدا و احساس واقعی را در یک جلسه مجازی تجربه نمایید.

این ایده گوگل درحقیقت می تواند آینده کنفرانس های ویدئویی باشد. درحال حاضر این بستر (که البته هنوز با نسخه ایده ال فرسنگ ها فاصله دارد) فقط برای گروه کوچکی از کارکنان گوگل در دسترس است. گوگل اخیرا قابلیت های جدید و جذابی از جمله  گوگل فلوم،  پگوگل آتنتیکیتور و تایم لپس گوگل ارث را نیز ارائه داده است.

جمع بندی

همه گیری ویروس کووید-19 به همه اهمیت ملاقات های حضوری، مسافرت های جمعی و به طورکلی ارتباطات رو در رو را نشان داد. در یک سال نیم اخیر تمام مردم در سراسر جهان به دلیل محدودیت های ناشی این همه گیری ناچار شدند زمان زیادی را در خانه های خود بگذارنند و از هم نشینی با خانواده، دوستان و همکاران خود محروم بمانند.

اگرچه در طی چند دهه اخیر پیشرفت های زیادی در توسعه فناوری شبکه های اجتماعی و امکان ارتباط آسان تر صورت گرفته است، اما همه ما انسان ها هنوز هم ارتباط رو در رو واقعی به بقیه اشکال ارتباط ترجیح می دهیم. در همین راستا گوگل از پروژه بسیار جاه طلبانه ای رونمایی کرده است که طبق ادعا افراد مهم در شرکت می خواهد بستری مجازی را فراهم کند که به افراد حس واقعی با هم بودن را می دهد. این ایده مخصوصا در جهانی که درگیر همه گیری است بسیار جذاب و جالب می باشد. پروژه استارلاین گوگل نام این برنامه بلندپروازانه غول فناوری دنیا است.

نایب رئیس گوگل درباره این پروژه این نکته را بیان کرد که هنوز این بستر در مراحل ابتدایی خود به سر می برد و در صورت موفقیت آمیز بودن همه مسائل باید چند سالی برای دسترس قرار گرفتن آن برای همه صبر کنیم، به هرحال نمی توان انکار کرد تماس تصویری سه بعدی با گوگل استارلاین ایده ای است که می تواند مسئله ارتباطات مجازی را به طورکلی دگرگون سازد.

باید صبر کرد و دید که در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. امیدواریم که این جستار توانسته باشد اندکی در زمینه معرفی این پروژه به شما کمک رسانده باشد. اگر نکته یا مسئله ای وجود دارد که به آن نپرداختیم، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید:

منبع: blog.google

نظر شما درباره پروژه استارلاین گوگل چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید!

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر