همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World (اسکات پیلگریم علیه جهان 2010) ؛ تقلید هالیوود از هفت خوان

فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان در ژانر اشکن-کمدی عاشقانه با درون مایه ای فانتزی به کارگردانی ادگار هاوارد رایت ساخته شده است. در ادامه با نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World  با ما همراه باشید.

این فیلم درباره اسکات پیلگریم است. جوان 22 ساله ای که درگیر شکست عشقی از شریک احساسی سابق اش ناتالی (یا همان انوی) است.

در داستان این فیلم شاهد تغییر او از یک فرد نه چندان موفق با اشتباهات کثیر در روابط خود به مبارزی دلیر هستیم که در راه عشق به رویارویی با چالشی مشابه به هفت خوان رستم می پردازد. در ادامه با نگاهی منتقدانه به این فیلم همراه ما باشید.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ خلاصه داستان

تقلید هالیوود از حماسه هفت خوان رستم؟

لیست عناوین نوشته شده در این متن:

 • خلاصه داستان – تقلید هالیوود از حماسه هفت خوان رستم؟
 • جلوه های ویژه
 • طراحی صدا
 • عوامل فیلم
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

اسکات پیلگریم قهرمان این داستان که در تورنتو کانادا در خانه هم اتاقی هم جنس گرا اش والاس زندگی می­کند در پی جبران خسارات ناشی از شکست عشقی خود وارد رابطه ای احساسی با دختردبیرستانی 17 ساله چینی ای به نام نایوز چاو شده است (که نام او به طرز جالبی با مد نظر گرفتن تم گیم محور فیلم به معنی چاقو ها می­باشد).

او همچنین بیسیست گروهی است که در زمینه موسیقی راک فعالیت می‌کنند و چندان موفق نیستند. لیدر، خواننده و گیتاریست این گروه، استفن، در حالی که امیدوار است گروه موسیقیشان به موفقیت عظیمی دست یابد، از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است و ما در طول فیلم بار ها شاهد این حقیقت هستیم.

از سایر اعضای گروه می­توان از کیم دختر درامر گروه نام برد که درگذشته با اسکات در رابطه احساسی بوده است و نهایتاً نایل پسر گیمر گروه که نقشی در نواختن ساز ها ندارد، اما او در طول فیلم استفاده از گیتار بیس را یاد می­گیرد.

اما در طی سپری شدن زمان است که ما با شخصیت اصلی زن این فیلم یعنی رامونا آشنا می شویم که دختری عجیب با ظاهری فریبنده آمریکایی تبار است.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

اسکات که او را در پارتی شبانه ای ملاقات می کند طبق کلیشه همیشگی با یک نگاه عاشق و شیفته او می­شود و به حدی دست و پای خود را گم می­کند که در برخورد اول تقریباً شانس خود را برای هرگونه رابطه با رامونا را از بین می برد.

اما در ادامه فیلم شاهد این هستیم که اسکات خود را به هر دری می­زند تا دل رامونا را بدست آورد و موفق هم می­شود ولی در قبال این موفقیت به ناچار و با هیچگونه توضیحی رابطه خود را با نایوز به هم می­زند.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های 2021

بهترین فیلم های مارول در سال 2021

و این تازه شروع کار است چرا که او در ادامه باید برای برقراری رابطه و عشقی دائم و همیشگی با معشوق جدید خود با افرادی از رابطه های قبلی رامونا به جدال تا سرحد مرگ بپردازد و در نبرد با آنها، آنها را شکست داده و به سکه های بازی تبدیل کند.

اینجا است که فیلم از یک حالت واقع گرا و طبیعی به یک فیلم فانتزی با المان هایی برگرفته از بازی های آرکید و پلتفرمر تبدیل می­شود. او برای دستیابی به موفقیت و قطعی کردن تداوم رابطه خود با رامونا می­بایست با هفت تن از افرادی که از آنها به نام دوست دختر و دوست پسر های سابق بدجنس رامونا یاد می­شود، به جنگ و دعوا بپردازد.

و اینجا است که ذهن هر مخاطب ایرانی به یاد هفت خوان رستم می­افتد و دوستان او کماکان نقش رخش برای رستم داستان ما را دارند. اسکات اولین رقیب خود را به نام متیو پاتل که با رقصی هندی و گلوله های آشین نظر ما را به خود جلب می کند در اولین اجرای بزرگ گروه موسیقیشان ملاقات و رویارویی می­کند و تقریباً به راحتی او را در نبردی فانتزی مغلوب می­کند و با ضربه نهایی خود متیو را از پا درآورده به مقداری سکه تبدیل می­کند.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

در ادامه او با رقیب دوم خود لوکاس لی که سوپر استاری هالیوودی واسکیت برد باز حرفه ای است مواجه می­شود و از قضا اسکات و هم اتاقی اش از طرفداران پروپا قرص او هستند.

اسکات در ابتدا به مبارزه با بدلکاران این شخص می پردازد و پس از شکست دادن آنها با حقه ای لوکاس را به اسکیت بازی بر روی میله هایی که برای پله هایی از یک مکان پرشیب و مرتفع نصب شده اند، متقاعد می­کند و او در انتهای این مسیر به چنان سرعتی می رسد که با مواجه با سطح زمین و برخورد با آن می­ترکد و می میرد.

رقیب سوم او تاد که حال دوست پسر دوست دختر سابق او یعنی ناتالی (که با نام انوی نیز شناخته می شود) است. این فرد یک گیاه خوار وگان است که مطلقاً هیچگونه فراورده حیوانی ای نمی خورد.

نبرد آنها در دو وجه فیزیکی و موسیقایی با گیتار بیس به عمل می انجامد و در لحظاتی که اسکات تا سرحد مرگ کتک خورده است باز هم او با حقه ای موفق به شکست او می­شود.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم و سریال های نتفلیکس می 2021

نقد سریال Shadow And Bone (سایه و استخوان 2021) 

حقه او هم این است که تاد را متقاعد به نوشیدن قهوه ای با محتویات شیری می­کند که طی این عمل پلیس وگان ها او را خلع توانایی های وگانی می­کند که این عمل شکست تاد را دربردارد.

رقیب چهارم او رُکسی است، تنها دوست دختر سابق رامونا که از دید او رابطه شان جنبه آزمایشی داشته است. اسکات و رامونا او را در بار مشروبی ملاقات می­کنند و این بار برخلاف دفعات پیش رامونا به جنگ در کنار اسکات می­پردازد اما پس از مدتی رکسی به او یادآور می­شود که این اسکات است که باید به تنهایی در این مبارزه پیروز شود.

اسکات که تمایلی به مبارزه با یک خانم ندارد به ناچار مبارزه را ادامه می­دهد و در یک حرکت با لمس پشت زانو رکسی با انگشت خود او را شکست می­دهد که این در واقع نطقه ضعف او بود که رامونا آن را برای اسکات فاش کرد.

رقبای پنجم و ششم در واقع دو برادر دو قلو به نام کایل و کن هستند که در مسابقه ای که در آن گروه موسیقی اسکات همراه با خود او با آنها به رقابت می­پردازند.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

در طول این مسابقه طی رد و بدل کردن ضرباتی با هیولاهایی که این دو گروه در نتیجه ی نواختن موسیقی های خود ایجاد می­کنند، اسکات و گروهش پیروز می­شوند و گروه کایل و کن را شکست می­دهند و موفقیت بزرگی را در عرصه موسیقی از آن خود می­کنند.

آخرین رقیب اسکات که غول مرحله آخر این فیلم است، گیدیون نام دارد. او صاحب استودیو موسیقی ای است که گروه اسکات به شدت تمایل دارند با او قرارداد ببندند.

اسکات در ابتدای نبرد خود به قدرت عشق واقعی می­رسد و این باعث می­شود شمشیری از وجودش پدیدار و به او اعطا شود. او با این شمشیر به نبرد تن به تن با گیدیون که خود شمشیری دارد می­پردازد؛ طی این نبرد نایوز که همواره با این دیدگاه به سر می­برد که رامونا اسکات را از او دزدیده است، به حمله با دو چاقو به رامونا می­پردازد و اسکات در تلاش به توضیح و خاتمه دادن به این نبرد از پشت توسط گیدیون با ضربه ی شمشیری از پا در می­آید.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های دی سی 2021

بهترین فیلم های مارول

او به مکانی بین مرگ و زندگی می­رود و در آنجا تصویری از رامونا مشاهده می­کند و از او نقطه ضعف گیدیون را جویا می­شود و رامونا در جواب می­گوید نقطه ضعفی برای گیدیون نمی­شناسد اما شاید اسکات برای دلیل نادرستی می­جنگیده است.

در حالی که به نظر می­رسد همه چیز با مرگ ظاهری اسکات به پایان رسیده است و گیدیون برنده نبرد نهایی است، بیننده بیاد می­آورد که اسکات طی نبرد با دوقلوها یک جان اضافه به دست آورده بود.

همین جان اضافه او را به زندگی باز می­گرداند و این بار اسکات تصمیم می­گیرد که او برای کسی من جمله رامونا نمی­جنگد، او برای خود می­جنگد و این دفعه شمشیر مربوط به احترام به خود را صاحب می­شود.

او همچنین به زمان قبل ورود به صحنه نبرد با گیدیون بر­ می­گردد و قبل شروع نبرد از رها کردن کیم در رابطه ای که سال ها پیش با هم داشتند عذر خواهی می­کند که خود نشانگر تلاش او برای اصلاح اشتباهات اوست.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

در نهایت نبرد او با گیدیون از سر گرفته می­شود و باز هم صحنه حمله نایوز صورت می­گیرد اما این بار اسکات به موقع نایوز را متقاعد می­کند که از خاتمه دادن ناگهانی به رابطه شان پشیمان است و در کنار او و رامونا گیدیون را شکست می دهند. در نهایت اسکات یک بار هم باید با ورژن پلید خود بجنگد که از این کار اجتناب می­ورزد و در عوض با او مصالحه می­کند.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های ابرقهرمانی 2021

بهترین فیلم های علمی تخیلی 2021

به هنگام خروج از صحنه نبرد، اسکات در صحنه ای به صحبت با نایوز مشغول می­شود و رامونا به این درک می­رسد که بهتر است اسکات و نایوز رابطه خود را از سرگیرند اما نایوز نیز در عوض اسکات را به ادامه به رابطه با رامونا تشویق می­کند و در پایان اسکات به خواسته قلبی خود یعنی بودن با رامونا می رسد.

جلوه های ویژه ؛ نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World

جلوه های ویژه این فیلم سرتاسر شامل افکت هایی است که در گیم هایی از قبیل سوپر ماریو و سایر پلتفرمر ها می بینیم. همچنین این جلوه ها المان هایی از کامیک بوک های دنیای مارول و دیسی نیز هستند.  برای این فیلم سر جمع  85 میلیون دلار هزینه شده است.

و این خود حاکی از آن است که ساخت چنین فیلمی با جلوه هایی ساده از ابرهایی با نوشته هایی درون آن ها گرفته تا جلوه هایی بسیار پیچیده موشن گرافی و انیمیت شده مثل نبرد هیولا ها در صحنه رقابت با دو قلوها هزینه و زحمت زیادی برای عوامل این فیلم داشته است.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های عاشقانه 2021

بهترین فیلم های کمدی 2021

اما لازم به ذکر است که این فیلم با فروش باکس آفیس 48.1 میلیون دلاری شکستی بزرگ برای سازندگان این فیلم به حساب می آید.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

طراحی صدا ؛ نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World

طراحی صدا و موسیقی این فیلم کاملا مرتبط، درخور و هماهنگ با تم و حس و حال این فیلم است. مخاطب در تمام لحظات فیلم از پیام های آوایی که برای درک بهتر اتفاقات فیلم و درک فضایی که سازندگان تلاش کرده اند برای ببیندگان ایجاد کنند بهره مند است.و از آهنگ های راکی که یکی از المان های اصلی فیلم محسوب می شوند لذت می­برد.

این موسیقی ها ما را در درک بهتر از سلیقه موسیقی کاراکتر ها نیز یاری می­بخشند و درکل به شخصیت پردازی در فیلم کمک شایانی می­کنند.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های اکشن 2021

ترسناک ترین فیلم های 2021

مثلا کاراکتر متیو پاتیل با رقص با موسیقی ای که به هنگام نبرد با اسکات نواخته می شود و آهنگی که می خواند حس و حال فیلم های هندی و بالیوود را در مخاطب ایجاد می­کند و حس این که این فرد با زمینه ای هندی است را در مخیله مخاطب ایجاد می­کند.

نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان
نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World ؛ نقد فیلم اسکات پیلگریم برعلیه جهان

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World

 • کارگردان: ادگار رایت
 • تهیه‌کننده: جی مایلز دیل
 • بازیگران: مایکل سرا، کایران کلکین، انا کندریک، الیون پیل، کریس ایوانز، ماری الیزابت وینستد، جیسون شوارتزمن
 • فیلمنامه‌نویس: مایکل ­باکال، ادگار­­ رایت، برایان لی­اومالی
 • موسیقی: نایجل گادریچ
 • کشور: ایالات متحده آمریکا
 • زبان: انگلیسی

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص بررسی و نقد فیلم Scott Pilgrim vs the World چیست؟ نظرات خود را با تکراتو در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر