;
coinex

تاثیر فیلترینگ بر فروشگاه های اینستاگرامی ؛ ضربه‌ای مهلک که کشنده نبود!

طبق بررسی های سامانه تحلیل داده لایف وب، بیشترین تاثیر فیلترینگ بر فروشگاه های اینستاگرامی گرچه ضربه مهلکی به کسب‌وکارها وارد کرده، اما نابودشان نکرده است.

تقریبا دو ماه از آغاز فیلترینگ شدید و اختلالات اینترنتی گسترده می‌گذرد. این اختلالات و فیلترینگ از 30 شهریور و پس از حادثه تلخ مرگ مهسا امینی شهروند سقزی در سفر به تهران آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد. به نظر می‌رسد بیشترین تاثیر فیلترینگ بر فروشگاه های اینستاگرامی بوده چراکه طبق آمارها درآمد آنها به طور چشمگیری کاهش یافته و آنها را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: اینستاگرام بعد از فیلتر شدن شرایط ایران را جویا شد!

تاثیر فیلترینگ بر فروشگاه های اینستاگرامی چه بود؟

فیلترینگ و پیامدهایی که در پی داشت و دارد همواره مورد کارشناسی قرار گرفته و بعضا هشدارهایی از جانب کارشناسان این حوزه داده شده است. سامانه تحلیل داده لایف وب نیز با موشکافی صفحه‌های اینستاگرامی در یک ماه و نیم قبل و بعد از فیلترینگ، به نتایج قابل توجهی رسیده‌اند.

در این گزارش 390 هزار فروشگاه اینستاگرامی مورد بررسی قرار گرفت. منظور از فروشگاه‌های اینستاگرامی، صفحه‌هایی است که از این طریق فروش محصول و ارسال به مشتری وجه دریافت می‌کنند. در این بررسی محتوای این صفحه‌ها بین 15 تا 30 شهریور با 31 تا 15 آبان با هم مقایسه شد.

در این تحقیق مشخص شد که تعداد فروشگاه‌های اینستاگرامی تا قبل از اعمال فیلترینگ 390 هزار بوده که بعد از اجرای فیلترینگ به 106 هزار حساب کاربری معادل 73 درصد تقلیل یافته است.

همچنین در این بررسی مشخص شد که پس از اعمال فیلترینگ تولید محتوای این صفحه ها تا 69 درصد کاهش یافته و کامنت‌ها و لایک‌های کمتری نسبت به قبل دریافت کرده‌اند. اگر بخواهیم به درصد این میزان از کاهش را حساب کنیم، تعداد لایک‌ها تا 72 درصد و تعداد کامنت‌ها تا 87 درصد ریزش داشته است.

نکته قابل توجه اینکه تنها دلیل این کاهش فعالیت فیلترینگ نیست و دلایل دیگری نیز دارد. سامانه تحلیل داده لایف وب نموداری بر حسب انتشار پست‌های تجاری فروشگاه‌های اینستاگرامی منتشر کرده که در آن به وضوح می‌توان کاهش میزان فعالیت کسب‌وکارهایی که بر روی این پلتفرم سوارند را مشاهده کرد.

همچنین در این نمودار روند کند اما رو به رشد تولید محتوای این صفحه‌ها نیز قابل مشاهده است. با استناد به این تحلیل به نظر می‌رسد فیلترینگ شاید ضربه سختی به کسب‌و‌کارهای اینستاگرامی وارد کرده باشد اما هنوز آنها را به خاک سیاه نکشانده! یا شاید به نظر این تحلیل هنوز وقت نتیجه‌گیری نهایی درباره تاثیر فیلترینگ بر فروشگاه های اینستاگرامی فرا نرسیده است!

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تاثیر فیلترینگ بر فروشگاه های اینستاگرامی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر