coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ زمستانی سرد در انتظار کارآفرینان اینترنتی!

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ موضوعی است که به یکی از مهم ترین ترندهای این روزهای فضای مجازی تبدیل شده است. به نظر می‌رسد اگر این تصمیم نهایی شود، زمستانی سرد در انتظار کارآفرینان اینترنتی خواهد بود. اما داستان چیست؟ با تکراتو همراه باشید.

دادستان کل کشور در اظهارات خود در هفته های گذشته، به نوعی بر فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ صحه گذاشت تا آخرین امیدهای کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز ناامید شود.

دادستان کل کشور در اظهارات خود ضمن تایید این موضوع که کسب‌وکارهای اینترنتی از زمان اعمال فیلترینگ ها و محدودیت‌های اینترنتی با مشکل مواجه شده‌اند تاکید کرده که در هر حال اینستاگرام و واتساپ شاهد برگزاری کلاس‌‌های جرم و جنایت، بی‌عفتی و هرزگی است.

بیشتر بخوانید:

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ

در هفته های اخیر فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ به یکی از مهم ترین موضوعات اخیر برای کارآفرینان بزرگ و کوچک اینترنتی تبدیل شده است. قسمت جالب ماجرا آنجاست که همواره توسط مسئولین مختلف، حرف های ضد و نقیضی نیز در این خصوص مطرح می‌شود. عده ای این اقدام را کاملا درست و عده ای دیگر نیز آن را به غایت اشتباه می‌دانند!

به گفته مرکز پژوهش های بتا، بانوان قربانی اصلی فیلترینگ اینستاگرام هستند؛ چرا که 64 درصد از جامعه کارآفرینی کسب و کارهای آنلاین بر بستر اینستاگرام را بانوان تشکیل تشکیل می‌دهند.

همچنین در هفته های گذشته بود گزارشی از درون اتاق بازرگانی ایران منتشر شد که در آن از ضرر 80 هزار میلیارد تومانی کسب و کارهای اینترنتی به دلیل قطعی های اینترنت در هفته های اخیر یاد شده بود. رقمی که شاید بتوان آن را معادل با 250 میلیون فرصت شغلی دانست!

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ
فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام دائمی است؟

آپدیت 25 مهر: یک نماینده مجلس یازدهم، نهاد مسئول رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ را مشخص کرد. این نماینده مجلس گفت، تصمیم‌گیری برای رفع فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ بر عهده خود شورای عالی فضای مجازی است.

رحمت‌الله نوروزی در مورد نهاد مسئول رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ گفت:

محدوده زمانی را قرار است خود شورای عالی فضای مجازی تصمیم‌گیری کند و در صحن مجلس هم صحبتی نشده است.

آپدیت 22 مهر: همچنان آخرین خبرهای مرتبط با فیلترینگ دائمی اینستا و واتساپ به جلسه شورای عالی فضای مجازی بازمی‌گردد.

شورای عالی فضای مجازی در جدیدترین جلسه خود با بررسی آخرین وضعیت فضای مجازی و میزان پیشرفت شبکه ملی، به نظر به دنبال تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ است.

خبرآنلاین با سرتیتر «مصوبات شورای عالی فضای مجازی در حضور سید ابراهیم رئیسی چه بود؟» به این موضوع پرداخت.

بیشتر بخوانید:

این رسانه درباره تصمیمات شورای عالی فضای مجازی درخصوص اتفاقات اخیر و همچنین وضعیت فیلترینگ و محدودیت های واتساپ و اینستاگرام چنین نوشت:

دولت همان رویکرد اعلامی از سوی سخنگویش را در جلسه شورای عالی فضای مجازی هم پیش برد.

پرهیز از تصمیم گیری عجولانه درباره پلتفرم های خارجی شبکه های اجتماعی که بخشی از کسب و کار مردم بر بستر آنها شکل گرفته، تداوم محدودیت های اعمالی امنیتی بر آنها، تلاش برای وادار ساختن آنها به رعایت قوانین ضد گسترش خشونت که در پالیسی اعلامی خود این شرکت ها وجود دارد و البته مهمتر از آنها تمرکز بر حمایت از اکوسیستم استارتاپی داخلی برای توسعه امکاناتی.

مصوبات شورای عالی فضای مجازی در حضور سید ابراهیم رئیسی چه بود؟
مصوبات شورای عالی فضای مجازی در حضور سید ابراهیم رئیسی چه بود؟

آپدیت 18 مهر: براساس آخرین اخبار منتشر شده در وب سایت اینترنت شرق با رو تیتر «شرق از احتمال دائمی‌شدن فیلترینگ اینستاگرام و پلتفرم‌های خارجی گزارش می‌دهد» عنوان خود را اینگونه انتخاب کرد: «فیلترینگ ماندگار است؟».

به گزارش تکراتو و به نقل از شرق: «به موجب ماده ۳۳ منشور حقوق شهروندی، شهروندان حق دارند که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و دانش در فضای مجازی بهره‌مند شوند. این حق از جمله شامل احترام به تنوع فرهنگی، زبانی، سنت‌ها و باورهای مذهبی و مراعات موازین اخلاقی در فضای مجازی است.»

در بخشی از این مقاله این گونه آمده:

علی حدادی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در این باره گفت: «ما با فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و به دنبال آن محدودکردن کسب‌وکارهای فضای مجازی مخالف هستیم و ابهامات طرح در فرایند بررسی مرتفع خواهد شد».

بیشتر بخوانید:

همچنین قاسم ساعدی نماینده دشت آزادگان و از موافقان پیشین طرح صیانت در این باره به «شرق» گفت:

طبق اطلاعات من قرار بر فیلترینگ دائمی فضای مجازی نیست، بلکه منظور و برنامه دولت مدیریت فضای مجازی است.

در بخشی دیگر نیز چنین آمده: «غلامرضا نوری‌قزلجه، نماینده مخالف فیلترینگ در مجلس در این باره به «شرق» گفت: “پلتفرم اینستاگرام نه تنها فضایی برای سرگرمی و تفریح مردم است بلکه فضایی برای کسب درآمد و کسب‌وکارهای اینترنتی و مجازی است. بنابراین دولت تا پیش از اینکه بتواند پلتفرم جایگزینی که اعتبار و کارایی اینستاگرام را داشته باشد معرفی کند، چطور می‌خواهد آن را قطع کند؟ قطع و فیلترینگ آن یعنی قطع کسب‌وکارها و تعطیلی ارتباطات. وقتی چنین ظرفیتی را ندارند و نمی‌توانند جایگزین کنند، چطور می‌توانند آن را قطع نگه دارند؟”


شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام اعلام شد [+آپدیت 10 مهر]

آپدیت 16 مهر: براساس آخرین اخبار منتشر شده در وب سایت اینترنتی خبر آنلاین با سرتیتر «تایید فیلتر دایمی اینستاگرام و واتساپ/ زارع‌پور: پلتفرمی که قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت نمی شناسد بستر مناسب برای کسب و کارها نیست»، به نظر می‌رسید فیلتر کردن اینستا و واتساپ دائمی خواهد بود.

در بخشی از این خبر این گونه آمده:

زارع‌پور در پاسخ به این سوال که اینستاگرام دیگر برنمی‌گردد: گفت فعلا تصمیمی در این باره گرفته نشده است. وزیرارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا قرار است روبیکا جایگزین اینستاگرام شود گفت: برنامه‌ای در این زمینه نداریم. زارع‌پور در نهایت توصیه کرد باز هم توصیه کرد کسب و کارها روی پلتفرمی که قواعد کشور را رعایت نمی‌کنند نروند.

ویدیوی منتشر شده در همشهری آنلاین درباره دائمی شدن فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام ببینید:


چند روز پش، برایتان از فیلتر دائمی اینستاگرام و واتساپ گفته بودیم و حالا اظهارات جدید دادستان کل کشور می‌تواند نشانه‌ای بر قطعیت این امر باشد. اخیرا دادستان کل کشور اعلام کرده که اگرچه کسب و کارهای اینستاگرامی مردم در حال حاضر با مشکلاتی مواجه شده است،‌اما بهتر بود پیش از این در این باره خود مردم دوراندیشی لازم را انجام می‌دادند!

به گفته حجت‌الاسلام منتظری،‌ بایستی مردم از همان ابتدا که بسترهای داخلی مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی فراهم شده بود به این پلتفرم‌های داخلی مهاجرت می‌کردند تا با مشکلات امروز مواجه نشوند!

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ تایید شد

محمدجعفر منتظری در همایش بررسی نقش نخبگان در جهاد تبیین تاکید کرده که امروز دشمن می‌کوشد از ابزارهای فرهنگی استفاده کند تا ارزش‌های اعتقادی ما را زیر سوال ببرد. او اذعان کرد که پیش از این باید هوشیار می‌بودیم تا دشمن به فکر شبیخون فرهنگی نیفتد. دادستان کل کشور افزود:

کاش آن زمان که مقام معظم رهبری بحث مقابله با تهاجم فرهنگی در فضای مجازی و ایجاد شبکه ملی اطلاعات را مورد تاکید قرار داده بودند، اقدام می‌کردیم. امروز فردی که در گذشته مسئولیت ایجاد این شبکه را برعهده داشته است، در توئیتی فیلتر کردن اینترنت را زیر سوال برد، ای کاش جلسه و مناظره‌ای بود تا من با شواهد مبین ثابت می‌کردم که او در این جنایت دست دارد.

دادستان کل کشور با اشاره به اختلالات در کسب و کارهای مردمی تاکید کرده که کوتاهی‌ها، تقصیرا و تعمد در بی‌توجهی به بیانات شخص اول مملکت کار را به اینجا رسانده و حالا در اینستاگرام و واتساپ شاهد برگزاری کلاس‌های بی‌عفتی و هرزگی هستیم.

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!
فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!

حجت الاسلام منتظری همچنین توضیح داد که آتش زدن قرآن و مسجد و حسینیه در شرایط کنونی کار فضای مجازی است. جوانان نمی‌دانند که در پشت پرده مجازی و در واقعیت چه اتفاقاتی که نمی‌افتد. او در ادامه از آنانی که «حقوقدان بسیجی» خطاب‌شان کرده خواسته تا مسائل حقوقی چون مرگ مهسا امینی را بشکافند تا شائبه‌ها برطرف شود.

در مجموع آنچه از اظهارات اقای منتظری برداشت می‌شود اینکه دولت قصد ندارد به این زودی‌ها فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ را بردارد و شاید هم قرار است برای همیشه این دو شبکه محبوب اجتماعی فیلتر بمانند.

آیا فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ، تیر خلاصی به قلب کارآفرینان اینترنتی است؟ نظر شما در این خصوص چیست؟

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (364 نظر)

  لعنت بر پدر و مادرت با این خنده هات که میکروب خاصیتش بیشتر از تو هست

  پاسخ

  پس به نتیجه می رسیم تا جمهوری اسلامی تو ایران هستش ما هرچی که دوس داریم رو باید از دست بدیم کاش این کابوس تموم بشه کی این ۴سال رئیسی تموم می شه واقعا اونایی که بهش رای دادن حالا خجالت بکشن البته اونا ادمای هم فکر خودش بودن و بی لیاقت بودن مارو هم تو اتیش خودشون می سوزونن

  پاسخ

  همه نظرها رو خوندم چه بد چه خوب فقط اینو میتونم بگم پدر مادرامون یک غلطی کردن که تو اتیشش فقط ما سوختیم همینو بس

  پاسخ

  عوعو سگان شمانیز بگذرد

  پاسخ

  22 بهمن امد سلام فرمانده 2 هم اومد عید هم داره میادا پاشید شما که زیاد بودید گنده گو … ها

  پاسخ

  با سلام
  خدا خیرشون بده که فیلترینگ دائمی هست چون واقعا دشمن از طریق همین برنامه ها داشت به جنگ نرم رسانه ای ادامه می‌داد.

  پاسخ

  فازت چیه عمو ؟

  پاسخ

  فقط میتونم بگم لعنت بهتون

  پاسخ

  آخه چرا میخواهید ایستاگرام و واتساپ رو فیلتر دائمی‌ بکنید؟؟!!من خودم کارم تو اینستاس اگر فیلتر دائمی شون بکنید ما دیگه از کجا در آمد داشته باشیم؟؟

  پاسخ

  خب با این کارتون کاری میکنید مردم زودتر برن سمت اینترنت ایلان ماسک…محدودیتا بردارید تا نرن مردم حالا خود دانید از ما گفتن بود

  پاسخ

  به چی میخندی؟
  به بدبختی مردم؟
  به کسب و کار خوابیده ی مردم؟
  به خفقان؟
  به زورگوییتون؟
  به بی پولی مردم؟
  بخند…. آخراشه

  پاسخ

  کثافتا چرا متاتریدر فیلتر کردین

  پاسخ

  توباید به اینا مرگ بگی نه امریکا

  پاسخ

  تو خود امریکام تو کشتار جورج فلوید مایکل برون اسنستا با واتساپ فیلتر شد الانم این 2 تا باید فیلتر بشه . کسب و کارهاباید برن تو روبیکا

  پاسخ

  دمت گرم والا کاره خوبی میکنی .بنظرم باید ازاین مملکت بزنیم بریم دیگه طاقت نداریم

  پاسخ