;
coinex

ارتقای رتبه رقابت پذیری اقتصاد ایران تا 7 پله !

ارتقای رتبه رقابت پذیری اقتصاد ایران تا 7 پله !

مجمع جهانی اقتصاد، گزارشی را  با عنوان گزارش رقابت پذیری 18-2017 منتشر کرده که براساس این گزارش، رتبه رقابت پذیری اقتصاد ایران در میان کشورهای جهان، 7 پله بهبود یافته است.

این گزارش نشان می‌دهد که رتبه رقابت پذیری اقتصاد ایران در بین 137 کشور جهان، شصت و نه است. براساس این گزارش منتشر شده، رتبه اقتصاد ایران در سال های 2014، 2015 و 2016، به ترتیب 83، 74 و 76 بوده است.

سوئیس همچنان رتبه نخست رقابت پذیری جهانی را برای خود حفظ کرده و آمریکا نیز توانسته است تا از رتبه سوم در سال گذشته به رتبه دوم در سال جاری ارتقا یابد. در رتبه آخر این فهرست، یمن قرار دارد؛ زیرا گرفتار جنگ داخلی و فقر شدیدی بوده است. کشورهایی چون عراق و سوریه که فعالیت‌های عادی تجاری در آنها امکان پذیر نیست، در این لیست نیز حضور ندارند.

برای تهیه گزارش رقابت پذیری جهانی مجمع جهانی اقتصاد، 114 شاخص مختلف مانند، مولد بودن و رفاه بلند مدت اقتصادی در نظر گرفته شده است و به همین دلیل این گزارش جامع ترین برآورد در نوع خود است.

این شاخص‌ها در 12 گروه مختلف نهادها، زیرساخت ها، محیط کلان اقتصادی، سلامت و آموزش اولیه، آموزش عالی، راندمان کالاها در بازار، راندمان بازار کار، توسعه بازارهای مالی، آمادگی تکنولوژیک، وسعت بازار، جذابیت و نوآورانه بودن کسب و کار، طبقه بندی می‌شوند.

رتبه رقابت پذیری اقتصاد ایران براساس شاخص‌هایی مختلف مشخص شده است. ایران از نظر شاخص نوآوری در سال گذشته رتبه 89 را داشت که امسال به رتبه 66 ارتقا یافته است. از نظر جذابیت کسب و کار ایران در سال گذشته رتبه 109 را داشت و امسال به رتبه 97 ارتقا یافته است.

از نظر شاخص وسعت بازار نیز، رتبه ایران نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و همچنان 19 است. این شاخص بر اساس جمعیت و تولید ناخالص داخلی برآورد می‌شود.

.

منبع: iranjib

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر