;
coinex

ضرر فیلترینگ اینترنت همه بازارها را تحت شعاع قرار داده؛ بورس، بانک و بیمه هم متضرر شده‌اند!

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد و نوآوری اتاق بازرگانی ایران از ضرر فیلترینگ اینترنت بر کل صنعت ICT، بورس و بیمه می‌گوید. در تکراتو بخوانید.

در نشست تخصصی «بررسی اثرات محدودیت‌های اینترنت بر کسب‌وکارها» که روز 18 مهر در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، کارشناسان با اشاره به مشکلات پیش آمده برای کسب‌وکارها در نتیجه‌ی قطعی اینترنت، از فراگیر شدن تاثیر مخرب فیلترینگ اینترنت بر صنایع مختلف گفتگو کردند.

محمدرضا راوند دبیر کل سازمان کارآفرینی در این نشست با تاکید بر وجود 9 میلیون کسب‌وکار اینستاگرامی خطاب به مسئولانی که این عدد را فرضی می‌دانند به صراحت گفت می‌توانند این عدد را ثابت کنند.

بیشتر بخوانید: آزادی بیان به سبک ایتا ؛ با چه امیدی به پلتفرم داخلی کوچ کنیم؟

اثر مخرب فیلترینگ اینترنت به صنایع رسید!

با این وجود که رقم کسب‌وکارهای آنلاین بسیار بیشتر از این رقم اعلام شده است، هنوز اقدامی برای رفع فیلترینگ اینترنت و پلتفرم‌های واتساپ و اینستاگرام صورت نگرفته است. این در حالی است که به‌تازگی گزارش‌هایی از رسانه‌های داخلی مانند سازمان نصر مبنی بر خسارت 50 تا 500 میلیون تومانی به این کسب‌وکارها نیز منتشر می‌شود.

در این نشست، حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق ایران اعلام کرد که آمارها حاکی از آن است که حجم بزرگی از کسب‌وکارها روی اینترنت با ضرر و یا کاهش شدید فروش روبه رو شده‌اند. علاوه بر این ضرر که متوجه کسب و کارها شده است، نایب رئیس اتاق ایران گفت که کاهش درآمدهای شرکت پست متأثر از محدودیت فعالیت کسب‌وکارهای اینستاگرامی نیر بسیار قابل توجه است و فیلترینگ اینترنت، سرمایه‌گذاری را در کشور به‌طور جدی تهدید خواهد کرد.

فیلترینگ اینترنت

دسترسی آزاد به اینترنت از حقوق اصلی شهروندان است!

در این نشست افشین کلاهی رئیس کمیسیون جوانان کارآفرینی و کسب و کارهای نوین و دانش بنیان اتاق ایران از رویکردی که در کشور به اینترنت وجود دارد انتقاد کرد و با ابزار نگرانی از عادی شدن قطعی اینترنت در کشور گفت:

«ما در کشور باور نکرده‌ایم که دسترسی به اینترنت فقط یک ابزار نیست، بلکه یک زیرساخت اساسی مثل برق، جاده و خیابان است که نمی‌توان مردم را از آن محروم کرد.»

خسارات ناشی از فیلترینگ کسب و کارها بر گردن حکومت است

به گزارش تکراتو و به نقل از پیوست در این نشست روزبه بابازاده رئیس انجمن اینترنت اشیا از توقف بزرگ‌ترین پروژه هوشمندسازی صنعت کشور که نه سال بر روی آن کار شده بود، گفت. بابازاده با اظهار تاسف از این توقف و از دست رفتن سرمایه حتی در صورت وصل شدن اینترنت، اعلام کرد:

«در صنعت هوشمندسازی بالای 50 درصد مدیران اقدام به مهاجرت کرده‌اند. شرکت‌های ما به عمان و دبی و ترکیه رفته‌اند. قبل قطعی اینترنت مشکل با حکمرانی در بحث انحصار صنعت حمل‌ونقل و اینترنت اشیا و هوشمندسازی داشتیم. بابازاده همچنین گفت: در اینترنت اشیا خیلی صدمه خوردیم. کسب‌وکارها فقط پلتفرمی‌ها نیستند. مشکل هک شدن هم به لایه حکومت برمی‌گردد. فیلتر می‌کنید و مردم به سمت استفاده از وی‌پی‌ان می‌روند. وی‌پی‌ان دری است که آن را برای هکرها باز گذاشته‌ایم. حکومت اگر می‌خواهد فیلتر کند، هزینه آن را برعهده بگیرید.»

در ادامه‌ی نشست، سید حسن هاشمی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اشاره به محدودیت‌هایی چون فیلترینگ در فضای مجازی گفت: «ما با فضای مجازی رو‌به‌رو نیستیم، با دنیای مجازی روبروییم و درحالی‌که کشورها در دنیای مجازی در حال پیشرفت هستند و تلاش می‌کنند مرزهای‌شان را در آن توسعه دهند، ما در حال خودتحریمی و فیلترینگ هستیم.»

سید حسن هاشمی چندی پیش نیر در خصوص همین موارد، نامه‌هایی به رئیس جمهور و وزیر ارتباطات درباره مشکلات کسب‌وکارهای مجازی نیز ارسال کرده بود و خواستار تجدید نظر در رویکرد فیلترینگ اینترنت شده بود.

از افراد دیگری که در همین خصوص صحبت کردند، فرزین فردیس عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بود. ایشان با اشاره به اختلالات و فیلترینگ اینترنت اعلام کرد، اثرات قطعی اینترنت تنها محدود به کسب‌وکارهای اینستاگرامی نبوده است، بلکه کل صنعت ICT و صنایع دیگر مثل بورس، بانک و بیمه آسیب‌ دیده‌اند.

فرزین فردیس، با اشاره به سهم 3.3 درصدی ICT در تولید ناخالص داخلی، از افت تولید این بخش خبر داد. وی در ادامه، با اشاره به یک نظرسنجی منتشر نشده گفت:

نتایج آن نشان می‌دهد از 6 هزار مدیر، 76 درصدشان میل به مهاجرت زیاد و خیلی زیاد دارند و 9 درصد آن‌ها اقدام به مهاجرت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در ادامه‌ی پیامدهای فلترینگ اینترنت چیست؟ نظراتتان را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر