فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ از زبان نماینده مجلس؛ فعلا ادامه دارد!

به گزارش تکراتو و به نقل از مهر باقری در مورد زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ گفت: مادامی که شرایط امنیتی در کشور حاکم است محدودیت دسترسی ادامه دارد.

کریپتال گلوبال

عضو ناظر مجلس کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای با تاکید بر آن که بیشترین مخالفین فیلترینگ و مانع‌تراشان مسیر قانون‌گذاری در فضای مجازی کسانی هستند که نمی‌خواهند فعالیت‌های اقتصادی نامعقول و نامشروعشان در فضای مجازی قانون‌مند شود، تصریح کرد: اینستاگرام و واتس‌اپ با دستور دستگاه امنیتی فیلتر شده و مادامی که شرایط امنیتی در کشور حاکم است محدودیت دسترسی ادامه دارد. با این سخنان به نظر نمی‌رسد زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ نزدیک باشد!

بیشتر بخوانید:‌ اینترنت را طوری قطع کنید که وصل نشود! تاکید همشهری بر تداوم فیلترینگ

برنامه‌ی مجلس برای تعیین زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ

این عضو ناظر مجلس در مورد ادامه وضعیت عدم دسترسی کاربران به پیام‌رسان‌های واتس‌اپ و اینستاگرام با اشاره به بررسی موضوع از بعد حقوقی در مجلس گفت: نگاه مجلس به پلتفرم‌های از دسترس خارج شده برای مردم کاملاً حقوقی است.

زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ

وی  در ادامه سخنان خود افزود:

هر پلتفرمی در هر کشوری قصد فعالیت داشته باشد باید از قوانین آن کشور تبعیت کند. تبعیت از قانون شامل مواردی از قبیل راه‌اندازی کسب و کار، پرداخت عوارض و مالیات و رعایت حاکمیت سایبری است. فضای مجازی امروز تبدیل به فضای بسیار وسیعی شده است که بخش زیادی از فعالیت‌های روزانه مردم در آن انجام می‌شود. از همین رو پلتفرم مورد استفاده مردم باید حاضر به تبعیت از قوانین کشور در حال ارائه سرویس باشد.

باقری همچنین در مورد زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ عنوان کرد: امروز دلیل فیلترینگ واتس‌اپ و اینستاگرام سیاسی و امنیتی است. ولی مجلس از رویکرد سیاسی به این موضوع نمی‌نگرد و کار نمایندگان بررسی ابعاد حقوقی فعالیت این خبرگزاری‌ها است. در واقع موضوع نظارت بر این نرم‌افزارها به مسائل حقوقی مربوط است. مجلس باید با قانونگذاری در حوزه فضای مجازی از مال، فرهنگ و هر آنچه برای مردم اهمیت دارد در این فضا محافظت و حریم امن قانونی تعیین کند.

این عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای با اشاره به الزام قانون‌مندی در فضای مجازی گفت:

اگر روند افزایش کاربران فضای مجازی در کشور با همین وضعیت پیش برود قطعاً بخش زیادی از فرایندهای اقتصادی در این فضا رقم می‌خورد. در صورتی که این فضا امروز قانون‌مند نشود فردا همه مردم متضرر می‌شوند و هیچ قانونی هم نمی‌تواند از مردم دفاع کند. زیرا هیچ قانونی برای شناسایی و محکوم کردن مجرم وجود ندارد.

مهدی باقری در خصوص دلایل فیلتر اینستاگرام و واتساپ تصریح کرد: چون در واتس‌اپ و اینستاگرام هیچ ابزار کنترلی در دست دستگاه‌های حاکمیتی ایران نیست هر نوع فعالیتی علیه جان و مال مردم اتفاق بیوفتد قابل کنترل نیست. این اپلیکیشن‌ها در پاسخ به هشدارهای امنیتی مقامات جمهوری اسلامی مدعی آزادی بیان هستند و حاضر به پذیرش سازوکارهای پیشنهادی ایران نیستند.

دو هفته از زمان فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی می‌گذرد و این در حالی است که بسیاری از کسب و کارها به صورت روزانه متحمل ضررهای بسیاری می‌شود. هنوز زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ مشخص نیست و تلاش مسئولان برای مهاجرت کسب و کارها به پلتفرم‌های داخلی از همیشه پررنگ‌تر دیده می‌شود. با جایگزینی سوپر‌اپ‌هایی همچون روبیکا، آیا نیازمندی به پلتفرم‌های جهانی از بین خواهد رفت؟ نظر شما چیست؟

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص رویکرد مجلس به زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (7 نظر)

  خوب قبول، خیلی هم خوب کاری کردید که این دوتا رو فیلتر کردین
  ولی فقط چرا درمورد فروشگاه گوگل‌پلی چیزی نمینویسین؟ که اونم فیلتر شده. باید بگم بروزرسانی‌های برنامه‌های گوشی موبایل از طریق همین فروشگاه گوگل‌پلی انجام میشه و باید رفع فیلتر بشه تا بروزرسانیها انجام بگیره، و حتی نمیتونی برنامه دانلود کنی.

  پاسخ

  شما که حتی نمیتونید ۱ برنامه از خارجیا کپی کنید برای چی مسدود میکنید . حداقل ۱کاری کنید برنامه هاتون (ایتا ، سروش ، روبیکا و ….) درست کار کنن . افتضاااااااحن😡

  پاسخ

  خدا ازتون نگذره که سواد ندارید مردم بیچاره کردید

  پاسخ

  گرفتار کردید مردم رو بعد میگید چرا مردم میان اعتراض میکنن همه در هارو بستید اینجا شده کره شمالی

  پاسخ

  فروشگاه گوگل پلی چرا فیلتره بازی های انلاین چرا فیلتره اینا که دیگه پیام رسان نیستن که کلیپ خشونت بزارن ظلم شاخ ودم داره مگه

  پاسخ

  دستون درد نکنه کار بسیار خوبی کردین ک این دوتا قطع کردین، در ضمن ما پشت انقلابمون هستیم جانمو میدم برای وطنم، اجازه نمی‌دهیم داعشی های داخلی و چندتا پسر و دختر بی بندبار بی بندباری و بی حیایی رو رواج بدن، ما ملت امامحسینیم تا آخرین قطره خونم جلوشون وایمیستم

  پاسخ

  لعنت به تو و امسال تو…

  پاسخ