فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ شمشیر طلایی فضای مجازی چه کاربردی دارد؟

هشتگ ابزاری است که پیدا شدن مطلب شما را در فضای مجازی راحتتر می کند. در این مقاله تکراتو یاد می گیریم که هشتگ چیست ، چه کاربردی داشته و چگونه از آن استفاده کنیم.

کریپتال گلوبال

اگر شما جدیدا وارد دنیای تکنولوژی و شبکه های اجتماعی شده‌اید، ممکن است با برخی اصطلاحات اعم از هشتگ و… در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر و… روبرو شده باشید و این سوال برایتان پیش بیاید که این عبارت یا کلمه دقیقا چه کاربردی دارد؟! با این حال برای “هشتگ” تعاریف بسیار زیادی در بستر وب وجود دارد و شاید با مطالعه آنها چیزی دستتان را نگیرد و سوال علامت # چیست هنوز در ذهنتان برقرار باشد.

برای درک بهتر شما را با یک مثال ساده و مفهومی آشنا خواهیم کرد. تصور کنید که امروز برای مثال یک برند خودکار معروف جهان، یک خودکار منحصر بفرد را تولید کرده است که خبر آن به همراه تصاویری که مرتبط با آن هستند در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، توئیتر و… در حال انتشار است.

هشتگ و نحوه استفاده از آن
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

تا اینجا ما با خبرهای مختلف و انبوهی روبرو هستیم که در فضای مجازی در حال انتشار هستند و اگر دقت کنید در زیر آنها هشتگ هایی مانند #خودکار #خودکار_مدرن و… درج شده است که وقتی شما بر روی این هشتگ کلیک کنید، با پست‌هایی که در آن‌ها این هشتگ به کار رفته است، روبرو خواهید شد و می‌توانید در صفحه باز شده تمامی پست‌های این خودکار را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:

پس بطور کلی هشتگ ابزاری برای رسیدن به یک موضوع است، برای شناسایی پست‌های مرتبط بکار می‌روند و کاربران می‌توانند با وارد کردن علامت # و سپس کلمه کلیدی اصلی، مانند #خودکار به تمامی پست‌های موجود با این هشتگ دسترسی پیدا کنند.

تاریخچه مختصر از هشتگ

تاریخچه هشتگ
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

نشانه هشتگ که از روزهای اول در زمینه فناوری اطلاعات و اینترنت استفاده می‌شد، در ادوار مختلف دارای کاربرد و معانی مختلف بود! برای مثال این علامت در دهه 1970 در برنامه نویسی PDP-11 کاربرد داشت و بعدها توسط برایان کرنیگان و دنیس ریچی در برنامه نویسی C برای مشخص کردن کلیدواژه‌ها استفاده شد.

اما مدت زیادی طول نکشید که علامت هشتگ در سال 2014 میلادی به فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد برای استفاده عموم کاربران اضافه شد. درواقع مفهوم امروزی هشتگ که برای برچسب گذاری پست‌ها استفاده می‌شود، برای اولین بار در سال 2007 مطرح شد، زمانی که کریس مسینا پیشنهاد کرد که از این علامت برای مشخص کردن گروه‌ها استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

چگونه هشتگ جدید بسازیم؟

چگونه هشتگ جدید بسازیم
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

هشتگ توسط کاربران ساخته می‌شود و برای ساختن آن شما نه نیازی به برنامه خاص و نه نیازی به هزینه دارید و بطور کلی این هشتگ توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی و حتی خود شما ساخته و طراحی می‌شود. زمانیکه شما در حال پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی هستید، در قسمتی که متن و محتوای مدنظر را وارد می‌کنید، می‌توانید علامت # را تایپ و سپس هشتگ مورد نظر خود را در ادامه و چسبیده به علامت # تایپ کنید.

توجه :در حین تایپ کردن هشتگ، از کیبورد علامت # را پیدا کنید و اگر می‌خواهید عبارت «خودکار» را هشتگ کنید، باید در زمان تایپ مواردی را رعایت کنید که در جدول ذیل ما به تعدادی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

# خودکار اشتباه است
#خودکار درست است
#خودکار _ ایرانی اشتباه است
#خودکار_ایرانی درست است

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، ما چند مثال را برای شما آورده‌ایم که با مشاهده آنها به دو نکته مهم می‌رسیم! اولین نکته فاصفه بین کلمه و هشتگ است که متاسفانه برخی از کاربران فاصله قرار می‌دهند و در نهایت هیچ اتفاقی برای آنها نمی‌افتد و در اصل هشتگ ایجاد شده بی ارزش خواهد شد. پس نباید بین هشتگ و کلمه مورد نظر فاصله باشد.

بیشتر بخوانید:

دومین نکته استفاده از آندرلاین ( _ ) به جای ( – ) است و مثلا اگر که شما می‌خواهید عبارت «ایران همیشه سربلند» را تگ کنید، باید در میان کلمه ایران، همیشه و سربلند از آندرلاین استفاده کنید و هیچ فاصله‌ای در قبل و بعد وجود نخواهد داشت. بنابراین شیوه درست نوشتن این برچسب این گونه است:

#ایران_همیشه_سربلند

دیده شدن با هشتگ

دیده شدن با هشتگ
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

برای دیده شدن در شبکه‌های مجازی و اجتماعی نیازی به هزینه‌های میلیونی نیست چرا که شما می‌توانید به سادگی در این زمینه با یک برنامه ساده و کاربردی بدرخشید و به محبوبیت برسید. برای رسیدن به این دید، برنامه ریزی عادی پاسخگو نیست و شما نیازمند به یک برنامه هدفمند هستید!

برای داشتن برنامه هدفمند شما باید از هشتگ هایی استفاده کنید. مثلا شما تصویری را از یک غذای خوشمزه‌ متعلق به یکی از کشورها ثبت کرده‌اید؛ حال اگر می‌خواهید این تصویر را پست بگذارید باید از هشتگ‌هایی استفاده کنید که فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم، شیوه زندگی، شهر و… منطقه‌ای مرتبط با عکستان به کار رفته باشند. پس برخی از برچسب‌ها منطقه‌ای هستند و در هر پست کاربردی ندارد! چرا که اگر شما ساکن تهران باشید، شاید اصلا #تبریز را سرچ نکنید و اما حتما #تهران را سرچ خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

محبوبترین هشتگ های جهان

محبوبترین هشتگ های جهان
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

برخی از هشتگ ها بیشترین بازدید و کاربر را در سرتاسر جهان دارند، به همین دلیل دیده شدن از طریق این هشتگ ها کار بسیار سختی است. در ادامه برخی از این هشتگ ها را که متعلق به شبکه اجتماعی اینستاگرام در سال 2019 هستند، به شما معرفی کرده‌ایم:

 style friends me happy love
 smile  repost  selfie  cute  instagood
 food  nature  summer  like4like  photooftheday
 fun  art  followme  fashion
friends  instadaily  beautiful  follow

بیشتر بخوانید:

چه زمانی یک هشتگ «ترند» می‌شود؟

چه زمانی یک هشتگ ترند می شود
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

احتمالاً اصطلاح «ترند شدن» هشتگ‌ ها به گوشتان خورده است. این اصطلاح بیشتر برای توییتر به کار می‌رود. هنگامی یک هشتگ ترند می‌شود که تعداد زیادی از مردم در پیام‌های خود از آن استفاده کنند.

کسب ‌و کارهای مختلف به کرّات از این خاصیت هشتگ‌ ها در راستای اهداف بازاریابی خود بهره برداری می‌کنند. به‌عنوان مثال، کافی است سری به توییتر بزنید و هشتگ #justdoit  را جستجو کنید تا ببینید که شرکت نایک (Nike) چگونه از هشتگ ‌ها برای ترویج و شناساندن هر چه بیشتر برند خود استفاده می‌کند.

ابزارهای تحقیق هشتگ

ابزارهای تحقیق هشتگ
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

همان‌طور که برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به تحقیق و بررسی نیاز دارید، برای ارزیابی و کشف هشتگ ‌های مختلف مناسب نیز باید تحقیق کنید تا بتوانید محتوای خود را به دست مخاطب مناسب برسانید. ابزارهای رایگانی در بستر وب وجود دارند که می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند؛ در عین‌ حال باید توجه داشت که بسیاری از این ابزارها از زبان فارسی به‌ درستی یا کاملاً پشتیبانی نمی‌کنند. در اینجا به برخی از مهمترین ابزارهای تحقیق هشتگ اشاره می‌کنیم:

Hashtagify.meیک ابزار رایگان برای پیدا کردن هشتگ‌ ها و بررسی محبوبیت آن‌هاست. این ابزار اطلاعات آماری مختلفی را در رابطه با هشتگ‌ ها نمایش می‌دهد و گزینه‌های متناسب با هشتگ انتخابیتان را نیز پیشنهاد می‌دهد. پشتیبانی این ابزار از زبان فارسی نسبت به سایر ابزارهای رایگان مطلوبتر است.

بیشتر بخوانید:

RiteTag نیز یک ابزار جستجوی هشتگ برای فیس ‌بوک و توییتر است و عملکرد جاری هشتگ مورد نظرتان را نشان می‌دهد. متأسفانه این ابزار از زبان فارسی به‌ درستی پشتیبانی نمی‌کند.

SocialMention ابزار دیگری است که قدرت و محبوبیت هشتگ‌ ها را به همراه اطلاعات آماری کاربردی دیگری نمایش می‌دهد. این ابزار به ‌طور کلی از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند.

در کنار این ابزارها، استراتژی ساده‌تری هم برای پیدا کردن هشتگ ‌ها وجود دارد؛ به این ترتیب که باید به سراغ کاربرانی بروید که حوزه فعالیتشان با شما شباهت یا قرابت دارد تا ببینید که از چه هشتگ‌ هایی استفاده می‌کنند. این یک روش کاربردی و آسان برای پیدا کردن هشتگ‌های ارزشمندی است که چه بسا از طریق ابزارها و روش‌های معمول کشف شدنی نیستند.

تدوین استراتژی هشتگ

تدوین استراتژی هشتگ
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

هر اقدامی که در راستای بازاریابی انجام می‌شود نیاز به برنامه ریزی و داشتن استراتژی دارد و طبیعتاً بهره برداری از هشتگ در این مسیر نیز از این قاعده مستثنا نیست.

در تدوین استراتژی‌های خود برای استفاده از هشتگ به تناسب هشتگ ‌ها با مخاطبانی که به دنبال جذب آن‌ها هستید، توجه داشته باشید؛ هر چه مخاطب شما متناسبتر باشد، محتوا بیشتر مورد پسندش واقع می‌شود و در نتیجه، هدف شما از انتشار آن محتوا بیشتر محقق خواهد شد.

استفاده از هشتگ‌ های محبوب (و همچنان متناسب) نیز می‌تواند به دیده شده هر چه بیشتر مطلب شما کمک کند. به‌علاوه، می‌توانید هشتگ مخصوص برند خود را نیز بسازید. هشتگ برند هشتگی است که مخصوصاً برای برند خودتان می‌سازید؛ البته لزومی ندارد که این هشتگ حتماً حاوی نام برند شما باشد. به‌عنوان مثال می‌توان به هشتگ #ImLovinIt برای رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالد اشاره کرد. به همین ترتیب می‌توانید برای محصولات و خدمات خود نیز هشتگ بسازید (مثلاً #GalaxyS8 سامسونگ).

استراتژی دیگری که برای استفاده از هشتگ می‌توانید اجرا کنید، ساختن هشتگ مخصوص برای کمپین‌های بازاریابیتان است. به‌عنوان مثال، در صورت استفاده از کمپین‌های بشر دوستانه می‌توانید از هشتگی شبیه به #نه_به_فقر استفاده کنید.

در تمامی استراتژی‌های خود برای بهره برداری از هشتگ از استفاده از هشتگ ‌های بیش از حد معمولی و کلی خودداری کنید. اساساً حتی اگر این حس در شما به وجود بیاید که مخاطبان کمتری پیدا خواهید کرد باز هم بهتر است که تا جایی که امکان دارد از هشتگ‌ های خاص، منحصر به فرد و درعین‌ حال، به یاد ماندنی استفاده کنید. به‌عنوان مثال، برندی که افراد تازه بچه دار شده را هدف قرار می‌دهد به‌جای استفاده از #والدین، #پدر یا #مادر (که خیلی کلی هستند) بهتر است که از هشتگ ‌هایی مانند #نوزاد، #قدم_نورسیده یا #پدرجدید استفاده کند تا دقیقتر مخاطب مورد نظر را هدف قرار دهد.

بیشتر بخوانید:

نکته دیگری که در استفاده از هشتگ باید مد نظر قرار بدهید توجه به املای هشتگ است. دقت کنید که جابجا شدن حتی یک حرف در هشتگ باعث می‌شود که هشتگ کاملاً متفاوتی ایجاد شود؛ لذا از پیچیده کردن هشتگ ‌ها خودداری کنید تا کاربران دیگری که به استفاده از هشتگ شما رغبت دارند دچار اشتباه نشوند یا به ‌زحمت نیفتند. به‌علاوه برای جداسازی کلمات در مورد هشتگ‌ های انگلیسی استفاده از حروف بزرگ و برای عبارت‌های فارسی استفاده از آندرلاین در مواقع مقتضی را فراموش نکنید.

در این قسمت به برخی از سایر اصول مهمی که در استراتژی‌های خود برای استفاده از هشتگ باید مد نظر قرار بدهید، اشاره می‌کنیم:

 • برای کلمات درون متن نیز هشتگ بگذارید؛ به عبارت دیگر، همه هشتگ‌ ها را در انتهای پست تلنبار نکنید. البته باید از هشتگ کردن همه کلمات خودداری و به استفاده از یک یا دو هشتگ در متن بسنده کنید.
 • از هشتگ‌ های محبوب استفاده کنید. استفاده از هشتگ‌ های معروف به ‌خصوص در پلتفرم‌هایی مانند توییتر به دیده شدن هر چه بیشتر شما و برندتان کمک می‌کند.
 • از هشتگ‌ های بیش از حد طولانی استفاده نکنید. خواندن و درک هشتگ‌ های طولانی و همچنین استفاده از آن‌ها دشوار است و معمولاً مردم سر خود را برای درک چنین هشتگ ‌هایی به درد نمی‌آورند. چنانچه احساس می‌کنید که باید از بیشتر از چند کلمه در هشتگ خود استفاده کنید، بهتر است که آن را به صورت یک متن معمولی بنویسید.
 • پیچیدگی و ابهام ایجاد نکنید. توجه داشته باشید که استفاده از استعاره‌ها و کنایه‌هایی که همه کاربران وب با آن‌ها آشنایی ندارند می‌تواند باعث شود که هشتگ شما بی ‌ربط به نظر برسد.
 • هشتگ‌های بی ‌ربط را به پست خود اضافه نکنید. گاهی کسب ‌و کارهای مختلف با هدف جلب توجه تعداد بیشتری از مردم به سراغ هشتگ‌ های محبوبی می‌روند که هیچ ربطی به پست مربوطه یا حوزه فعالیت آن‌ها ندارد. این تاکتیک در کوتاه ‌مدت می‌تواند باعث شود که پست و کسب ‌و کار شما بیشتر در معرض دید قرار بگیرد؛ اما در نهایت باعث ناامیدی کاربرانی می‌شود که به دنبال اطلاعات متفاوتی بوده‌اند و چه بسا پیام شما را به‌عنوان اسپم علامت ‌گذاری کنند. در این صورت وضعیت نامطلوبی برای شما ایجاد خواهد شد؛ بنابراین فقط از هشتگ ‌هایی استفاده کنید که کاربر در صورت مشاهده پست شما از طریق آن‌ها احساس کند که با اطلاعات متناسب و سودمندی مواجه شده است.
 • دیگران را برای استفاده از هشتگ‌ های خودتان ترغیب کنید. تشویق مخاطبان برای استفاده از هشتگ‌ های شرکت باعث ترویج نام برند و گسترش دامنه دسترسی شما به کاربران و مشتریان جدید خواهد شد. به‌عنوان مثال، می‌توانید از مخاطبان خود بخواهید تا نظر یا تجربه‌ای را که در یک زمینه خاص داشته‌اند با یک هشتگ منحصر به فرد ارسال کنند. از این طریق می‌توانید با مخاطبان خود گفتگو و تعامل بیشتری داشته باشید.
 • در ابزارها و استراتژی‌های بازاریابی خود نیز استفاده از هشتگ‌ ها را ترویج کنید. استفاده از هشتگ در کمپین‌های مختلف بازاریابی می‌تواند بسیار ثمربخش باشد. به این منظور از استفاده از هشتگ در تبلیغات تلویزیونی و چاپی و سایر ابزارهای بازاریابی غافل نشوید.
 • بیش از حد برای استفاده از نام برند در هشتگ‌ ها پافشاری نکنید. اگر هشتگ هوشمندانه و طبیعی به نظر برسد ضرورتی برای گنجاندن نام برند در آن وجود نخواهد داشت. تا زمانی که برند برای ترویج استفاده از هشتگ تلاش می‌کند و هشتگ مزبور به مذاق مخاطب خوش می‌آید، پیوند بین هشتگ و برند برقرار خواهد ماند.

بیشتر بخوانید:‌

 

 • از تکرار یک هشتگ در همه پست‌ها خودداری کنید. به منظور جلوگیری از تکرار و از دست رفتن دنبال کنندگانتان در شبکه‌های اجتماعی باید به محتوای خود تنوع ببخشید و به تناسب با محتوا از هشتگ ‌های متفاوتی استفاده کنید. تنها استثنای این قاعده، هشتگ مخصوص کسب ‌و کارتان است که می‌توانید از آن در همه پست‌ها استفاده کنید.
 • به پلتفرمی که در آن از هشتگ استفاده می‌کنید توجه داشته باشید؛ به عبارت دیگر، دقت کنید که استفاده از هشتگ در تمامی شبکه‌های اجتماعی به یک اندازه مؤثر و کارآمد نیست. به‌ عنوان مثال، طبق نتایج یک بررسی، توییتر و اینستاگرام بیشترین قابلیت و تمرکز را بر هشتگ داشته‌اند. فیس ‌بوک برای کاربردیتر کردن هشتگ ‌ها تلاش کرده است، اما به ‌طور کلی در این پلتفرم جستجوی هشتگ ‌ها فقط پست‌های عمومی و پست‌های دوستان و آشنایان کاربر را نمایش می‌دهد.

استفاده از هشتگ در پلتفرم‌های مختلف

استفاده از هشتگ در پلت فرم های اجتماعی
هشتگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

در ابتدا توییتر در استفاده از سیستم هشتگ پیشگام شد و پس از آن اغلب شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز تلاش کردند تا از قافله عقب نمانند؛ در عین‌ حال، نحوه استفاده هر پلتفرم از هشتگ نسبت به دیگری تا اندازه‌ای متفاوت است. در این قسمت به‌ طور خلاصه به نکاتی در مورد استفاده از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی مختلف اشاره می‌کنیم.

 • استفاده از هشتگ در توییتر

در توییتر از هشتگ برای آغاز گفتگو درباره موضوعات و مسائل مختلف یا مشارکت در بحث‌های جاری استفاده می‌شود. چنانچه پروفایل شما عمومی باشد (نه خصوصی) همه می‌توانند پست‌هایی را که در آن‌ها از هشتگ استفاده کرده‌اید پیدا کنند. توجه داشته باشید که بر طبق نتایج بررسی‌های مختلفی که انجام گرفته، توییت‌هایی که در آن‌ها فقط از یک هشتگ استفاده شده بیشترین میزان تعامل را دریافت می‌کنند؛ اما با افزایش هشتگ‌ها به ارقام بیشتر از دو از میزان تعامل کاسته می‌شود. احتمالاً این وضعیت به این خاطر اتفاق می‌افتد که چنین توییت‌هایی بیشتر به پست‌هایی شباهت دارند که توسط ربات‌ها ایجاد می‌شوند. برای پیدا کردن هشتگ‌ ها در توییتر می‌توانید از نوار جستجوی این پلتفرم استفاده کنید، روی هشتگ‌ هایی که در پست‌ها وجود دارد کلیک کنید، یا اینکه به قسمت هشتگ ‌های ترند شده مراجعه نمایید.

 • استفاده از هشتگ در اینستاگرام

در اینستاگرام همه تصاویر و فیلم‌هایی که هشتگ مشابهی دارند در یک مجموعه قرار می‌گیرند و امکان فالو کردن آن وجود دارد. استفاده از هشتگ در اینستاگرام با محوریت کشف محتوای جدید و پیدا کردن کاربران و صفحات اینستاگرامی جدید انجام می‌گیرد تا از این طریق، کاربر بیشتر در محیط این پلتفرم فعالیت کند. یک بررسی نشان داده است که میزان تعامل پست‌هایی که حداقل حاوی یک هشتگ هستند نسبت به آن‌هایی که هیچ هشتگی ندارند 12.6 درصد بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

برای پیدا کردن هشتگ‌ ها در اینستاگرام کافی است که کلمه یا عبارتی را در نوار جستجوی این پلتفرم وارد یا اینکه بر روی هشتگی که در زیر یک پست قرار دارد کلیک کنید. با کلیک بر روی هر هشتگ وارد صفحه‌ای می‌شوید که حاوی همه تصاویر و ویدئوهایی است که آن هشتگ در کپشن آن‌ها وجود دارد. با تایپ علامت هشتگ (#) در پست‌هایتان به‌علاوه یک حرف، اینستاگرام با توجه به هشتگ‌ هایی که استفاده کرده‌اید و محبوبترین هشتگ‌ ها به شما پیشنهاداتی می‌دهد که با لمس هر یک می‌توانید آن را به پست خود اضافه کنید.

مطالعات مختلفی برای تعیین بهترین تعداد هشتگ در اینستاگرام انجام شده که نتایج هر کدام با دیگری متفاوت است؛ اما به ‌طور کلی هر چه از هشتگ ‌های بیشتری در این پلتفرم استفاده کنید، تعامل بیشتری را با پست‌های خود شاهد خواهید بود. در عین‌ حال، معمولاً با افزایش هشتگ ‌ها به بیشتر از 10 عدد، از میزان تعامل کاسته می‌شود.

اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر 30 هشتگ را در کپشن تصاویر یا در کامنت‌های خود درج کنید؛ اما پیشنهاد می‌کنیم که برای پیدا کردن تعداد هشتگ مناسب، گزینه‌های مختلفی را با توجه به مخاطبان خاصتان امتحان کنید.

 • استفاده از هشتگ در فیس ‌بوک

برخلاف توییتر و اینستاگرام که اکثر پروفایل‌های کاربرانشان عمومی است، پروفایل بسیاری از کاربران فیس ‌بوک در حالت خصوصی قرار دارد؛ بنابراین هشتگ‌ هایی که بسیاری از مردم در پست‌های خود به کار می‌برند برای عموم مردم قابل مشاهده نیستند و لذا فقط در دسترس افرادی قرار دارند که اجازه دسترسی به پروفایل کاربر استفاده کننده از هشتگ را دارند. به همین دلیل، بیشتر هشتگ ‌های عمومی فیس ‌بوک به اینفلوئنسرها و برندها تعلق دارد. برای پیدا کردن هشتگ‌ های مختلف در فیس ‌بوک نیز می‌توانید از نوار جستجو استفاده کنید یا اینکه روی هشتگی که در یک پست درج شده کلیک کنید.

برای استفاده از هشتگ در فیس ‌بوک تعداد هشتگ‌ ها را به یک یا دو هشتگ در هر پست محدود کنید. ضمناً به خاطر داشته باشید که هشتگ ‌هایی که بیش از 10 کاراکتر دارند تعامل بهتری را دریافت می‌کنند.

 • استفاده از هشتگ در لینکدین

لینکدین یکی از آخرین شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار است که به استفاده از هشتگ روی آورد. توجه داشته باشید که از آنجایی که لینکدین یک شبکه اجتماعی تخصصی و حرفه‌ای است، استفاده از هر هشتگی در مطالب آن نمی‌تواند متناسب یا شایسته باشد.

با درج هشتگ مورد نظر یا چند حرف به همراه علامت هشتگ در نوار جستجو یا کلیک بر روی یک هشتگ فهرستی از مطالبی را که حاوی آن هشتگ هستند مشاهده می‌کنید. تعداد هشتگ توصیه‌ شده برای لینکدین در هر پست، دو عدد است.

 • استفاده از هشتگ در تامبلر

در هنگام گذاشتن پست در تامبلر، در قسمت پایین کادری که مطلب را در آن وارد می‌کنید بخشی وجود دارد که می‌توانید تگ ‌های مورد نظر را به آن اضافه کنید. تامبلر در ادامه به ‌طور خودکار علامت هشتگ را به تگ‌ های شما اضافه می‌کند.

بیشتر بخوانید:

 • استفاده از هشتگ در پینترست

در هنگام ایجاد هشتگ در پینترست به این نکته دقت داشته باشید که هشتگ‌ ها فقط در توضیح هر پست قابل کلیک هستند. به‌ علاوه، امکان جستجوی هشتگ ‌ها در پینترست وجود ندارد و لذا برای پیدا کردن محتوای مورد نظر باید به جستجوی کلمات کلیدی اکتفا کنید. معمولاً توصیه می‌شود که برای هر پست از بیشتر از 3 هشتگ استفاده نشود.

 • استفاده از هشتگ در یوتیوب

استفاده از هشتگ در یوتیوب بیشتر در قسمت کامنت‌های ویدئوها رایج است. کاربران می‌توانند به نظرات خود هشتگ اضافه کنند و با کلیک کردن بر روی آن‌ها به فهرستی از ویدئوهایی هدایت شوند که عنوان آن‌ها حاوی آن هشتگ است. در عین ‌حال، از آنجایی که استفاده از هشتگ در یوتیوب زیاد رایج نیست شاید بهتر باشد که در این پلتفرم بیشتر بر روی استراتژی‌هایی با محوریت کلمات کلیدی تمرکز کنید.

 • استفاده از هشتگ در تلگرام

کاربرد هشتگ در تلگرام با شبکه‌های اجتماعی دیگر متفاوت است. در تلگرام از هشتگ فقط برای دسته بندی محتوای کانال‌ها (و گروه‌ها) استفاده می‌شود؛ به این ترتیب که مدیر کانال تلگرامی کلمات کلیدی پست‌های خود را با علامت هشتگ مشخص می‌کند و شما با کلیک بر روی هر کدام می‌توانید تعداد دفعات استفاده از آن کلمات کلیدی را در کل کانال به همراه دو فلش بالا و پایین مشاهده کنید. از طریق دو فلشی که ظاهر می‌شود می‌توانید به هشتگ قبلی یا بعدی بروید.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: mashable، Wikipedia و sproutsocial

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر