coinex
راهنمای خرید تکراتو

فیلتر شدن توییچ و کندی اینستاگرام ؛‌ اجرای چراغ خاموش طرح صیانت؟

در شرایطی بحث از فیلتر شدن توییچ به میان آمده که با اختلالاتی که در دیسکورد،‌ اینستاگرام و برنامه‌های مشابه رخ داده، طرح صیانت از همیشه نزدیکتر به نظر می‌رسد.

در حالی که خبرهایی از فیلترینگ دیسکورد در میان بود، حال و از چندی پیش دسترسی به توییچ، پرمخاطب‌ترین سرویس استریم دنیا در ایران مسدود شده است. از سویی کندی اینستاگرام و بسیاری از سرویس‌های مشابه در مدت اخیر، شائبه‌های اجرای پیش از موعد طرح صیانت را قوتی دوباره بخشیده است.

در طول چند روز گذشته بسیاری از کاربران موضوع فیلتر شدن Twitch را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند، اما از آن زمان تاکنون شاهد هیچ اظهار نظر رسمی در این باره نبوده‌ایم. اما آیا واقعا توییچ فیلتر شد؟

بیشتر بخوانید: وزارت ارتباطات مسئولیت اختلال در فیلترشکن ها را پذیرفت!

فیلتر شدن توییچ و کندی اینستاگرام

در شرایطی که هیچ از مسئولان و حتی نهادهای مسئول در حوزه فیلترینگ پاسخ دقیقی به سوالات و ابهامات در این باره نمی‌دهند، در طول چند روز گذشته شمار زیادی از کاربران در فضای مجازی با هشتگ #نه به فیلترینگ، خبر از فیلترینگ توییچ برای همیشه داده‌اند.

البته این اولین بار نیست که چنین اتفاقی در ایران رخ می‌دهد. زمستان سال گذشته نیز توییچ برای مدتی فیلتر و از دسترس کاربران خارج شد،‌اما بعد از مدتی به طرز عجیبی این مشکل رفع شد و هیچ توضیحی نیز در این باره ارائه نشد.

حال نیز مشابه سال گذشته برای باز کردن توییچ باید دقایقی صبر کرد،‌ سپس پیامی که به کاربر نمایش داده می‌شود این است که امکان دسترسی به این سایت وجود ندارد، اما کافی است فیلترشکن را وصل کنید تا به سادگی به این سرویس استریم بازی دسترسی پیدا کنید!

فیلتر شدن توییچ و کندی اینستاگرام ؛‌ اجرای چراغ خاموش طرح صیانت؟
فیلتر شدن توییچ

علاوه بر اینکه توییچ فیلتر شد برخی از فعالان گیم در دنیای مجازی خبر از فیلتر شدن دیسکورد در آینده نزدیک داده‌اند. دیسکورد نیز یک اپلیکیشن ارتباط جمعی بسیار محبوب است که برای گیمرها طراحی شده و امکاناتی فراتر از سرویس‌هایی چون استیم را عرضه می‌کند.

اختلال فیلترشکن‌ها و کند شدن اینستاگرام

همه این‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که در مدت اخیر بسیاری از افراد و کسب و کارها از افت شدید کیفیت اینترنت و اختلال در فیلترشکن ها خبر داده‌اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اختلالات اینترنت در مدت اخیر مربوط به زیرساخت شبکه اینترنت نیست و مستقیما از طرف سیستم فیلترینگ و به‌روزرسانی‌های جدید آن ناشی شده است. چراکه اختلالات چشمگیر اخیر روی DNSها و سرویس‌های رمزنگاری شده، حالا فیلترشکن‌ها را هم تحت تاثیر قرار داده است.

فیلتر شدن توییچ و کندی اینستاگرام ؛‌ اجرای چراغ خاموش طرح صیانت؟
فیلتر شدن اینستاگرام

البته سخنگوی وزارت ارتباطات چندی پیش رسما اعلام کرد که آن‌ها صرفا در تلاش برای مسدودسازی وب‌سایت‌های فروش غیرقانونی VPN هستند و هیچ سایتی که فعالیت قانونی داشته باشد فیلتر نشده است.

البته صاحبان کسب و کارهای اینترنتی گفته‌اند این ادعا، که دولت برای مسدودسازی فروشندگان غیرقانونی وی‌پی‌ان اقداماتی انجام داده و به همین دلیل IP برخی دیگر از سایت‌ها هم با اختلال مواجه شده را درست نمی‌دانند.

به باور این گروه دولت یا حاکمیت به صورت کلی پروتکل رمزنگاری‌شده TLS را دچار اختلال کرده که یعنی امنیت کل سرویس‌های HTTPS را به‌خاطر چند سایت که VPN می‌فروشند به خطر انداخته است. علاوه بر مشکلات اینچنینی، بسیاری از کاربران از کند شدن بیش از حد اینستاگرام در مدت اخیر خبر داده و می‌گویند که این سرعت پایین با اتصال فیلترشکن بهبود می‌یابد!

فیلتر شدن توییچ و کندی اینستاگرام ؛‌ اجرای چراغ خاموش طرح صیانت؟

اگرچه وزیر ارتباطات و دیگر افراد و نهادهای مسئول، فیلتر شدن سرویس‌هایی چون اینستاگرام و واتساپ را شایعه می‌دانند، با نگاهی به گذشته باید گفت که اتفاقات درباره اینستاگرام شباهت زیادی به ماجرای وایبر در سال 1393 دارد. در آن زمان به جای فیلترینگ مستقیم وایبر، سرعت این سرویس تا حدی پایین آمد که حتی ارسال متن و عکس و نیز دشوار شده بود. در نهایت نیز در اثر این کند شدن شدید، بسیاری از کاربران به تلگرام کوچ کردند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره فیلتر شدن توییچ و کندی اینستاگرام چیست؟ آیا طرح صیانت در حال اجرا است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر