;
coinex

هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI ؛ این هکرها چه اهدافی در سر دارند؟

هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI قرار گرفتند و برای دستگیری این هکرهای حرفه‌ای 10 میلیون دلار جایزه در نظر گرفته شده است.

هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI قرار دارند. اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) 3 نفر از هکرهای ایرانی را در لیست سیاه خود قرار داده است. FBI نام این سه نفر را در صفحه‌ای تحت عنوان “تحت‌تعقیب‌ترین‌ بازیگران سایبری” قرار داده است و گفته می‌شود این افراد در آگوست 2022 به این لیست اضافه شدند اما تا حالا دستگیر نشده‌اند.

بیشتر بخوانید: کلاهبرداری با پیامک پرونده اغتشاشات ؛ مراقب سواستفاده هکرها از وضعیت ملتهب کشور باشید

هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI جای گرفتند

فهرست افراد تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال (FBI) به لیست بلندبالایی از هکرها و بازیگران تهدید دولت- ملت از سراسر جهان افزایش یافته است.

بروس ساسمن و دیوید اشتاین‌برگ زویرک، با ارایه گزارش کوتاهی در بلک‌بری با پرداختن به جدیدترین گزارش و افراد تحت تعقیب FBI به انتشار عکس و نام سه ایرانی به نام‌های م.ا، ا.خ.ع و ا.ح.ن.آ.ر پرداخت (در ترجمه نام افراد خلاصه شده است) که از جدیدترین بازیگران این حوزه هستند که نام آنها در صفحه تحت‌تعقیب‌ترین‌ بازیگران سایبری وجود دارد. بر اساس این گزارش یک هیات منصفه بزرگ فدرال ایالات متحده این سه نفر را در آگوست 2022 متهم کرد اما آنها هنوز آزاد هستند.

هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI ؛ این هکرها چه اهدافی در سر دارند؟

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا معتقد است این بازیگران سایبری، طیف گسترده‌ای از سازمان‌های مستقر در ایالات متحده، بریتانیا، اسرائیل و نقاط دیگر، حتی داخل ایران را نیز هدف قرار دادند. آنها متهم به حملات باج‌افزار علیه مشاغل کوچک، سازمان‌های دولتی، غیرانتفاعی و مؤسسات آموزشی و مذهبی هستند.

قربانیان همچنین شامل چندین بخش زیرساخت حیاتی، از جمله مراکز مراقبت‌های بهداشتی، خدمات حمل‌ونقل و ارایه‌دهندگان خدمات بودند. بر اساس اسناد دادگاه، این سه نفر و همکاران‌شان دسترسی غیرقانونی به شبکه پیدا کردند، داده‌ها را استخراج کردند، آنها را رمزگذاری کردند و سپس از صدها قربانی اخاذی کردند.

شرکت‌های حسابداری در ایلینویز و نیوجرسی، یک شرکت مسکن عمومی در ایالت واشنگتن، پناهگاهی در پنسیلوانیا برای قربانیان خشونت خانگی، شرکت‌های برق منطقه‌ای در می‌سی‌سی‌پی و یک شرکت ساختمانی واقع در ایالت واشنگتن که روی پروژه‌های زیرساختی حیاتی کار می‌کند و انجمن وکلای ایالتی نیز مورد حملات سایبری این افراد قرار گرفتند.

ارتباط با گروه APT تحت حمایت دولت

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (اوفک)، مدعی شده این سه نفر وابسته به یک نهاد در ایران هستند و گروه وابسته به آنها با حملاتی مرتبط بوده که بدافزار را برای منافع مالی و همچنین جمع‌آوری اطلاعات مستقر می‌کند.

هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI
هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI

اهداف بازیگران تهدید سایبری

اف‌بی‌آی، آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت (CISA)، مرکز امنیت سایبری استرالیا (ACSC) و مرکز امنیت سایبری ملی (NCSC) معتقدند این بازیگران به جای هدف قرار دادن بخش‌های خاص، روی بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده تمرکز دارند. در ادامه این گزارش ادعا شده:

بازیگران وابسته به دولت می‌توانند از این دسترسی برای عملیات‌های بعدی، مانند استخراج یا رمزگذاری داده‌ها، باج‌افزار و اخاذی برای اهداف بالقوه جاسوسی، اختلال و سود مالی استفاده کنند.

ToolsBitLocker قابل توجه برای رمزگذاری اسکریپت‌های PowerShel عبارتند از:

«بدافزار TunnelFish، یک کلاینت پروکسی معکوس سریع (FRP) که برای دسترسی اولیه استفاده می‌شود، DiskCryptor برای رمزگذاری، Mimikatz برای سرقت اعتبار، WinPEAS برای افزایش امتیاز SharpWMI ابزار مدیریت ویندوز و WinRAR برای بایگانی داده‌های جمع‌آوری‌شده و FileZilla برای انتقال فایل.» فعالیت‌های این بازیگر تهدیدکننده سایبری که توسط FBI و CISA مشاهده شده، عبارتند از:

  • مارس 2021: این گروه، پورت‌های 4443، 8443 و 10443 را برای دستگاه‌های آسیب‌پذیر در برابر آسیب‌پذیری‌های Fortinet FortiOS CVE-2018-13379، CVE-2020-12812 و CVE-2019-5591 اسکن کرد.
  • می 2021: این گروه از یک محصول Fortigate، برای دسترسی به وب‌سروری که دامنه را برای یک شهرداری ایالات متحده میزبانی می‌کند، بهره‌برداری کرد.
  • ژوئن 2021: این گروه از یک محصول Fortigate، برای دسترسی به شبکه‌های کنترل محیطی، مرتبط با بیمارستان متخصص مراقبت‌های بهداشتی برای کودکان در ایالات متحده، بهره‌برداری کرد. در این زمینه، FBI و CISA، مدعی هستند که بازیگران APT احتمالا از یک سرور فرمان و کنترل (C2) مختص به آدرس‌های IP مرتبط با فعالیت‌های سایبری دولت ایران، برای فعال کردن فعالیت‌های مخرب علیه شبکه بیمارستان استفاده کرده‌اند.
  • سپتامبر و اکتبر 2021: بازیگران از آسیب‌پذیری Microsoft Exchange ProxyShell – CVE-2021-34473 و همچنین یک آسیب‌پذیری Log4j برای استقرار TunnelFish برای دسترسی اولیه به سیستم‌ها، قبل از عملیات بعدی استفاده

بیشتر بخوانید: 

دیدگاه شما در خصوص اینکه هکرهای ایرانی در فهرست تحت‌تعقیب‌ترین‌های FBI قرار دارند چیست؟ نظراتتان را با تکراتو در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر