کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

پخش زنده رویداد ناسا برای انتشار 4 تصویر جدید از تلسکوپ جیمز وب [19:30 امروز 21 تیر]

پخش زنده رویداد ناسا برای انتشار 4 تصویر جدید از تلسکوپ فضایی جیمز وب امروز ساعت 19:30 آغاز خواهد شد. در ادامه این نوشتار با پخش زنده این رویداد همراه باشید.

رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه از نخستین تصویر مخابره شده از تلسکوپ فضایی جدید ناسا رونمایی کرد، عمیق‌ترین تصویر کیهان که تاکنون ثبت شده است. جیمز وب این عکس ترکیبی را با ثبت داده‌های نوری در 12.5 ساعت به دست آورد، این کار برای تلسکوپ هابل هفته‌ها به طول می‌انجامید. مطابق برنامه‌ریزی ناسا طی این دو روز قرار است 5 تصویر جدید از جیمز وب منتشر شود. تصویر نخست «نخستین نمای عمیق وب» (Webb’s First Deep Field) نام داشت که جزئیاتی بی‌سابقه را از خوشه کهکشانی SMACS 0723 نمایان می‌کرد.

مهاجرت به انگلستان و پرتغال

بیشتر بخوانید:

پخش زنده رویداد ناسا برای انتشار 4 تصویر جدید از تلسکوپ جیمز وب

پدیده لنز گرانشی در نخستین نمای عمیق وب، بسیاری از علاقه‌مندان به کیهان شناسی را متحیر کرد. به طور خلاصه اعوجاج‌هایی که در تصویر نخست منتشر شده دیده می‌شود، حاصل انحنای پرتوهای نور هنگام عبور از نزدیکی کهکشان هایی با جرم بسیار بالاست. به عبارت بهتر نور در این بخش های تصویر در خط راست منتشر نشده است. در نتیجه امکان مشاهده اجرامی که در پشت جسم کلان‌جرم وجود دارد میسر می‌شود. لنز گرانشی (Gravitational Lensing) یکی از پیش‌بینی‌های مهم نظریه نسبیت پروفسور اینشتین بود که پس از گذشت صد سال، نخستین شواهد آن به دست رسید.

نخستین تصویر جیمز وب موسوم به «اولین نمای عمیق وب»

چهار تصویر دیگری که قرار است امروز منتشر شود، به قرار زیر است:

  • تصویر سحابی کارینا (Carina Nebula)
  • سیاره فراخورشیدی WASP-96b ؛ یک سیاره غول پیکر در خارج از منظومه شمسی
  • سحابی حلقه جنوبی (Southern Ring Nebula)
  • گروه کهشکانی «پنج‌تایی استفان» (Stephan’s Quintet)

مانند رویداد شب گذشته، پخش زنده این رویداد را نیز می‌توانید از لایو ناسا تی وی از لینک های زیر تماشا کنید:

پخش زنده NASA TV

همچنان اگر پراکسی شما فعال است می‌توانید از همین صفحه پخش زنده رویداد انتشار اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب را مشاهده کنید (برای نمایش تمام صفحه روی گزینه مربع سمت راست پایین صفحه کلیک کنید):

بیشتر بخوانید:

 ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر