فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

رمزگشایی لوح باستانی 2 هزار ساله با هوش مصنوعی!

رمزگشایی لوح باستانی 2 هزار ساله توسط هوش مصنوعی ممکن شد. اسرار نهفته درون این لوح باستانی به چه موضوعی اشاره دارد؟

محققان توانستند با استفاده از هوش مصنوعی موفق‌به رمزگشایی لوح باستانی 2 هزار ساله شوند. آنچه که‌ از این لوح باستانی چندهزار ساله برمی‌آید، تمامی نوشته‌های آن به زبان میخی نوشته شده است که قطعاً رازهایی نهفته درآن قرار گرفته است. طبق بررسی محققان، این لوح مربوط می‌شود به حماسه “گیلگمش” که قدمت آن به 130 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: پژوهش جدید از دلیل اصلی مومیایی کردن اجساد در مصر باستان پرده برداشت؛ تصورات قبلی‌تان را دور بریزید!

رمزگشایی لوح باستانی 2 هزار ساله با هوش مصنوعی ممکن شد

بسیاری از اسناد ادبی کهن در دنیا به‌ویژه در رابطه با ادبیات بابل به‌طور پراکنده و نادر وجود دارد. حالا محققان با کمک فناوری هوش مصنوعی ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند این تکه‌های پراکنده را به هم وصل کند که در همین ابتدای کار موفق شده نسخه‌ای بسیار قدیمی از حماسه «گیلگمش» را شناسایی کند.

گروهی از محققان ابزار هوش مصنوعی جدیدی به‌نام Fragmentarium را توسعه داده‌اند که توانسته نسخه‌ای از حماسه گیلگمش مربوط به 130 سال قبل از میلاد مسیح را شناسایی کند. درنتیجه، این متن هزاران سال جدیدتر از قدیمی‌ترین نسخه این حماسه محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که مردم حتی در دوره‌های متأخر هم نسخه‌هایی از این داستان را ثبت می‌کردند.

رمزگشایی لوح باستانی 2 هزار ساله با هوش مصنوعی ممکن شد
این تصویر تزئینی‌ست

نسخه جدید حماسه گلگمش که در این لوح دو هزار ساله پیدا شده، قرار است به‌زودی به‌صورت دیجیتالی منتشر شود. این نسخه اولین نسخه‌ای خواهد بود که تمام نوشته‌های مربوط به این حماسه از لوح‌های مختلف خط میخی را کنار هم قرار می‌دهد. حماسه گیلگمش داستانی اساطیری درباره جاودانگی بوده که از هزاران سال پیش بر ادبیات نقاط مختلف دنیا تأثیر گذاشته است.

«انریکه خیمنز»، استاد ادبیات نزدیک به شرق باستان در مؤسسه آشورشناسی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و همکارانش از سال 2018 درحال توسعه ابزاری برای تبدیل لوح‌های خط میخی به داده‌های دیجیتالی بوده‌اند. آن‌ها تاکنون 22 هزار تکه متن باستانی را پردازش کرده‌اند و می‌خواهند در ماه فوریه 2023 ابزار خود را به‌صورت عمومی عرضه کنند.

Fragmentarium طراحی شده است تا با روش‌های سیستماتیک و خودکار تکه‌هایی از متن‌ها را کنار هم قرار دهد. محققان می‌گویند:

«این ابزاری است که قبلاً وجود نداشت. باور داریم که این ابزار می‌تواند در بازسازی ادبیات بابل نقشی حیاتی بازی کند و اجازه دهد پیشرفت‌های سریع‌تری داشته باشیم.»

پژوهشگران انتظار دارند که Fragmentarium در آینده بتواند تصاویر لوح‌های خط میخی را شناسایی و متن آن‌ها را به‌صورت دیجیتالی ثبت کند. تاکنون تصاویر هزاران لوح خط میخی توسط موزه بریتانیا در لندن و موزه عراق در بغداد تهیه شده است.

از زمان آغاز این پروژه، حدود 200 پژوهشگر در سراسر دنیا برای تحقیقات خود به این پلتفرم آنلاین دسترسی داشته‌اند. اما این ابزار حالا در اختیار عموم قرار می‌گیرد تا افراد مختلف بتوانند به کشف بخش بیشتری از ادبیات باستان کمک کنند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره رمزگشایی لوح باستانی 2 هزار ساله چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر