;
coinex

مقایسه قیمت خودروهای موجود در ایران با بازارهای جهانی ؛ لوکس یا ارزان‌قیمت؟

مبلغ پرداختی برای خرید اتومبیل در بازار ایران به دلیل وجود عوارض، تعرفه‌ها و حق دلالی واسطه‌ها، تفاوت فاحشی با کشورهای با اقتصاد آزاد دارد. در ادامه به مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان خواهیم پرداخت.

پس از مدت‌ها بحث و جدل، ماه گذشته دولت برای تامین کسری بودجه خود، عوارض خودروهای وارداتی را به میزان قابل توجهی افزایش داد. در تعرفه جدید همانند گذشته ملاک ارزش گذاری و رتبه بندی عوارض ورودی حجم موتور بود که همانطور که در گذشته به آن اشاره کردیم، غیرمنطقی‌ترین روش ممکن است. در این تعرفه خودروها به چهار رده تقسیم شدند:

  • خودروهای با حجم موتور ۱.۰۰۰ سی سی تا ۱.۵۰۰ سی سی با ۱۵٪ افزایش : ۵۵ درصد
  • خودروهای با حجم موتور ۱.۵۰۰ سی سی تا ۲.۰۰۰ سی سی با ۲۰٪ افزایش: ۷۵ درصد
  • خودروهای با حجم موتور ۲.۰۰۰ سی سی تا ۲.۵۰۰ سی سی با ۴۰٪ افزایش: ۹۵ درصد
  • خودروهای با حجم موتور ۲.۵۰۰ سی سی تا ۳.۰۰۰ سی سی: ۱۳۰ درصد

 

با توجه به این طبقه بندی و افزایش هزینه‌های ورودی، قیمت خودروهای وارداتی با شیبی بی‌سابقه بالا رفت. به‌طوریکه نمونه‌ای مانند کیا سورنتو (Kia Sorento) که با قیمتی در حدود ۲۹۰ میلیون تومان داد و ستد می‌گردید؛ توسط مالکین با قیمتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد و این شاسی بلند ارزان‌قیمت ۲۷.۰۰۰ دلاری را در رده خودروهای لوکس بازار ایران قرار داد.

با پرداخت این رقم در بازارهای جهانی می‌توان خودرویی مانند جیپ چروکی ترک هاوک ﴿Jeep Grand Cherokoo Trackhaw) با شتاب اولیه کمتر از ۴ ثانیه و یا رنج روور SVR با شتاب اولیه ۴.۵ ثانیه را خریداری کرد!

هرچند طی چند روز گذشته دیوان عدالت با ابلاغ یک حکم موقت، افزایش تعرفه را ملغی نمود، اما هنوز هم بسیاری از مسئولین از این ابلاغیه اظهار بی اطلاعی کرده و عده‌ای ذی نفع نیز با تاکید بر موقت بودن این دستور، امید به افزایش قیمت دوباره دارند.

البته خودروسازان حکومتی ایران خودرو و سایپا نیز به صیادی از این آب گل آلود پرداخته و اتومبیل‌های بی‌کیفیت و نا‌امن خود را افزایش دادند. در آخرین فهرست اعلام شده، پراید در حدود ۲۲ میلیون تومان، سراتو ۲۰۰۰ با در حدود ۱۰۵ میلیون تومان، سمند و ۲۰۶ با ۳۶ میلیون تومان و مزدا ۳ در بالاترین تیپ و تجهیزات قیمت گذاری شدند.

مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان

همانطور که در مقالاتی مانند “معرفی بهترین خودروهای ارزان قیمت سال ۲۰۱۸” اشاره شد، بسیاری از اتومبیل‌های موجود در ایران، به عنوان نمونه‌هایی ارزان قیمت و اقتصادی در دنیا شناخته شده که طیف گسترده‌ای از افراد جامعه توانایی خرید آنها را دارند.

اما این خودروها در بازار داخلی با توجه به انواع تعرفه‌های مختلف و همچنین ارزش فوق‌العاده پایین ریال نسبت به دلار، قیمتی بسیار متفاوت با بازارهای جهانی دارند. در ادامه به بررسی و مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان در چند نمونه موجود در بازار ایران خواهیم پرداخت.

قیمت خودرو در ایران + قیمت در کشورهای با اقتصاد آزاد

(قیمت دلار در این مقایسه رقمی در حدود ۴.۷۰۰ تومان، یورو ۶.۰۰۰ تومان و پوند در حدود ۷.۰۰۰ تومان محاسبه شده و قیمت خودرو بر اساس تیپ‌ها میانی در نظر گرفته شده است)

نام خودرو قیمت ایران (میلیون تومان) قیمت جهانی (میلیون تومان)
کیا سراتو ۱۹۰ ۸۵
کیا ریو ۱۳۵ ۷۰
کیا پیکانتو ۱۰۲ ۶۰
کیا اپتیما ۲۶۰ ۱۱۰
کیا سورنتو ۳۷۰ ۱۳۰
کیا اسپورتیج ۳۰۰ ۱۱۸
میتسوبیشی میراژ ۱۰۰ ۶۵
هیوندای النترا ۱۹۰ ۸۵
هیوندای سوناتا هیبریدی ۲۶۰ ۱۲۷
هیوندای سوناتا ۲۳۵ ۱۱۸
هیوندای سانتافه ۳۱۵ ۱۲۵
هیوندای توسان ۲۵۰ ۱۱۵
هیوندای اکسنت ۱۲۵ ۷۰
رنو کولئوس ۳۰۰ ۱۸۰
رنو تلیسمان ۲۵۰ ۱۳۰
رنو کپچر ۱۳۵ ۸۰
رنو سیمبل ۱۱۰ ۷۰
رنو داستر (داچیا داستر) ۱۵۵ ۷۵
رنو ساندرو (داچیا ساندرو) ۶۰ ۵۵
لکسوس NX۲۰۰ ۶۰۰ ۲۵۰
لکسوس RX۲۰۰ ۹۳۰ ۳۵۰
تویوتا CHR ۲۶۰ ۱۱۰
تویوتا پریوس ۱۸۰ ۱۲۰
تویوتا روفور ۳۵۰ ۱۳۵
تویوتا کمری ۲۹۰ ۱۲۵
تویوتا کرولا ۲۰۰ ۹۲
مرسدس بنز CLA۴۵ ۸۰۰ ۲۵۰
مرسدس بنز E۲۰۰ ۹۴۰ ۳۰۰
پورشه باکستر ۹۳۰ ۳۰۰
پورشه ماکان ۱.۰۰۰ ۲۵۰
ب ام و i۸ ۱.۶۰۰ ۶۸۰
ب ام و ۲۱۸i ۴۵۰ ۱۸۰
ب ام و سری ۵ ۷۵۰ ۲۹۰
ب ام و سری ۷ ۱.۰۰۰ ۴۰۰
ب ام و X۱ ۵۶۰ ۱۶۵
ب ام و X۳ ۶۵۰ ۲۱۰
ب ام و X۴ ۸۰۰ ۲۳۵
نیسان ایکس تریل ۲۹۰ ۱۴۵
سانگ یانگ تیوولی ۱۳۸ ۹۰
میتسوبیشی لنسر ۱۸۰ ۹۰
میتسوبیشی اوتلندر ۳۲۰ ۱۳۰
مازراتی گیبلی ۲.۲۰۰ ۴۰۰
ولوو XC۶۰ ۴۵۰ ۲۰۰
ولوو XC۹۰ ۹۰۰ ۲۴۰
هوندا آکورد ۲۲۰ ۱۲۰
ام جی جی تی ۱۱۰ ۷۵
ام جی جی اس ۱۶۰ ۱۲۰
فولکس واگن پاسات ۳۱۰ ۱۳۰
فولکس واگن تیگوان ۳۵۰ ۱۴۰

لوکس یا ارزان‌قیمت؟

همانطور که مشاهده می‌کنید، تفاوت قیمت خودرو در ایران و بازارهای جهانی بسیار بالا و فاجعه بار بوده و خریداران ایرانی نمونه‌هایی مانند تویوتا کمری به عنوان یک خودروی ارزان‌قیمت در بازارهای جهانی، توانایی تهیه اتومبیل‌های فوق لوکس و اسپرتی مانند ب ام و سری ۵ و مرسدس بنز کلاس E را خواهند داشت.

البته توجه کنید که ارقام اشاره شده در مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان لزوما منحصر به کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا و اتومبیل‌هایی مانند فولکس و تویوتا، در کشورهای همسایه‌ای مانند ترکیه نیز با این هزینه در اختیار خریداران قرار می‌گیرند.

اما در ایران گذشته از ارزش فوق العاده پایین دلار، تعرفه‌های غیر عقلانی و غیر منطقی و همچنین ارقامی که معلوم نیست برای چه به حساب اشخاص متصل به بدنه حاکمیت و دلالان واریز می‌گردد، خودروهای ارزان‌قیمت بازارهای جهانی با رقمی بیش از ۲ برابر ارزش، به عنوان خودروی لوکس در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

با پرداخت مبلغ تویوتا کمری به عنوان یکی از بهترین خودروهای ارزان سال ۲۰۱۸ می‌توان ب ام و سری ۵ ، مرسدس بنز کلاس E، پورشه باکستر، مدل‌های مختلف لکسوس و بسیاری از خودروهای لوکس جهان را خریداری کرد. در نهایت نگاهی به مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان عمق فاجعه را نشان داده و این بخش از صنعت نیز مانند سایر قسمت‌های اقتصاد، در منجلابی از فساد گرفتار شده و هر روز با معرفی نمونه‌هایی جدید مانند کوییک شرکت سایپا، ایمنی و سلامت راننده و سرنشینان بیش از پیش تهدید خواهد شد.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    هیچ زمانی این اوضاع اصلاح نخواهد شد چون حکومت ارزشی برای ارامش و اسایش ملت متصور نیست

    پاسخ