;
coinex

رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام چه شروطی دارد

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره‌ی رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام در نشست خبری که در نمایشگاه‌ رسانه‌های ایران برگزار شده بود توضیحاتی داد.

به نقل از ایسنا، آقا میری، دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره‌ی رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام گفت پلتفرم‌هایی که مطابق با قانون کشور عمل کنند در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

آقا میری درباره‌ی مصوبه‌ای که به حضور شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر که کاربران زیادی هم دارد توضیح داد: این مصوبه شامل تمامی سکوها شده و مختص به چند سکوی خاص نیست. هر سکویی که از طریق ابزارهای فنی در کشور حاضر شود، باید قوانین ما را رعایت کند.

بیشتر بخوانید: سرعت اینترنت فیبر نوری چقدر است؟؛ نحوه دریافت اینترنت فیبر نوری

شروط رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام

وی همچنین درباره‌ی مصوبه اخیر این مرکز گفت: « مصوبه اخیر، سه روش را برای فعالیت سکوهای خارجی در کشور در نظر گرفته است. یکی اینکه خود سکوها با تنظیم‌گران بخشی ارتباط برقرار کنند تا در ایران نمایندگی قانونی تاسیس کنند.

روش دوم این است که بخش خصوصی به عنوان واسطه با سکوهای خارجی مذاکره کند تا امکان حضور آنها در کشور با رعایت قوانین داخلی کشور فراهم شود.

این روش به دنبال پیاده‌سازی قوانین از مسیر ابزارهای فنی است. لازم به توضیح است در مورد این مورد بحث پوسته مطرح شده است اما این روش بسیار فراتر است و محدود به پوسته نمی‌شود.»

به گفته آقامیری، این مصوبه با دو هدف اصلی طراحی شده و ابلاغ یافته است. اولین مسئله مهم، بررسی و تعیین مزیت‌های طراحی صحیح زیست بوم سکوهای کشور است. پلتفرم‌ها چه از نوع خدمات‌رسان یا اجتماعی باشند  به عنوان بخشی اساسی از زیرساخت اقتصاد دیجیتال هستند که اگر در چارچوب مناسب و شرایط ملایم به کار گرفته شوند، قابلیت توسعه و رشد آنها قابل مشاهده خواهد بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: «در این مصوبه بحث توسعه عوامل موثر بهبود کیفیت سکوها مد نظر قرار گرفت که سکوهای مشمول این شرایط را فراهم کنند. بحث دوم اقتصادی زیست بوم در نظر گرفته شد؛ در سندی که جدیدا مصوب شده و در تشریفات ابلاغ قرار گرفته، بحث تسهیم کردن درآمد محتواست که این زیست بوم سکوها را توسعه می‌دهد. بحث دیگر خدمات است که کاربران ایرانی بارها درخواست داشتند که ارتقاء در سکوها باشد. در واقع اضافه شدن خدمات پرکاربرد به سکوهاست که کاربر بتواند انواع خدمات و  نیازمندی‌های خود را برطرف کند و وارد سایر سکوها شود.»

آقامیری ادامه داد: «بحث بعدی موضوعی بود که یک مرحله آن سال قبل اعلام شد و مربوط سکوهای خارجی بود؛ اینها سه قسمت هستند یک قسمت آزاد هستند و قوانین کشور را رعایت می‌کنند و ما درباره آن چارچوب داریم و مراعات می‌شود و اینها در دسترس مردم هستند و مردم با اینها کارشان را انجام می‌دهند. بحث دیگر سکوهایی هستند که رعایت نمی‌کنند؛ بنابراین ساز و کاری اعلام شد که آنها نمایندگی در داخل کشور داشته باشد و مذاکره کنند که مالک آنها در داخل کشور نمایندگی ایجاد کند و چارچوب داخل کشور را رعایت کند.»

وی همچنین به نقش شرکت‌های خصوصی من‌باب رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام اشاره کرد و گفت: «در مصوبه اخیر برای بخش خصوصی می‌تواند فعالیت داشته و با نمایندگی‌های سکوهای خارجی، در خارج از کشور به عنوان واسطه مذاکره کند. این سکوها فقط پیام‌رسان نیستند و همه سکوهای خدماتی مثل همه کشورها در اروپا، هند، چین و حتی آمریکا ملزم به رعایت قواعد سرزمینی ما هستند که اگر این ممکن شد، می‌توانند به عنوان نماینده از داخل مجوز بگیرند و دسترسی را در همین چارچوب فراهم کنند.»

همچنین تصریح کرد: «مسیر سوم برخی خدمات هستند که مردم به آن احتیاج دارند و باید در اختیار آن‌ها قرار بگیرد؛ برای آن زمانی که روش اول و دوم اتفاق نیفتد، باید حالت سوم در نظر گرفته شود و با ابزارهای فنی قابلیت پیاده‌سازی قوانین امکان‌پذیر باشد و در نتیجه ابزارهای فنی که بتوانند کار این حوزه را انجام دهند، این مسوولیت را بپذیرند. به عبارتی این سرویس‌ها هم در دسترس مردم است و هم قوانین کشور در آن پیاده‌سازی می‌شود.»

آقا میری در ادامه گفت: «دو بحث دیگر یکی تحریم ظالمانه‌ای است که علیه کشور انجام می‌شود و در نتیجه آن، دسترسی مردم ما به بخشی از خدمات دچار چالش شده و مانع ارایه خدمات شده است؛ در این باره هم وزارت ارتباطات ساز و کاری معرفی کرده و بحث شده که شرایط برای همه مردم فراهم شود. بخش خصوصی هم اگر بخواهد ابزارها را توسعه دهد، می‌تواند با رعایت موارد نسبت به این کار اقدام کند. این مصوبه که مستقل از هر سکوست و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.»

دبیر شورای عالی مجازی بیان کرد: «هر سکویی که چارچوب قوانین و مقررات ما رعایت کند، از طریق سه راهکار نمایندگی خود مالک و واسطه بین مالک و نمایندگی ابزار فنی، قابلیت پیاده‌سازی قوانین کشور را داشته باشد، در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

ما یک توسعه در ابزارهای زیست بوم اقتصاد دیجیتال داریم که این مصوبه بخشی از آن است که در آینده ابلاغ مصوبات متعددی خواهیم داشت؛ دستورالعملی حریم خصوصی هم مدتی قبل ابلاغ و لحاظ شده چراکه حریم خصوصی مردم موضوع بسیار اهمیتی است و هویت و سابقه و رفتار فرد باید در اختیار خودش باشد.

همچنین مصوبه تسهیم درآمد محتوا به تولیدکنندگان را داشتیم که افرادی که تولید محتوا می‌کنند، از محل هزینه ذی نفع باشند و از محل تولید محتوا درآمد کسب کنند و این موضوع مهمی است چراکه می‌تواند در بحث تولید محتوا و جذاب شدن محتواها موثر باشد و مردمی که کاربر عام هستند هم به عنوان شغل دوم و محل درآمد به آن نگاه کنند.»

اقا میری با تاکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین کارهایی که دولت‌ها برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند تقویت زیست بوم و محصولات داخلی کشورشان است گفت: کی از اصلی ترین کارهایی که همه دولت‌ها در برنامه‌هایشان  است تقویت زیست بوم و محصولات خودشان بوده و این به تبع جزو سیاست های ما است و  به توانمندی جوانان خودمان در سکوهای داخلی ایمان دارم، فقط زمان نیاز دارند، در واقع بحث حمایت و طراحی درست زیست بوم برای تقویت تمامی سکوهای داخلی است نه فقط پیام رسان‌ها.

وی در پایان نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ی وضعیت شبکه ملی اطلاعات و میزان پیشرفتی که داشته توضیح داد: « شبکه ملی اطلاعات طبق سند الزاماتی که در مصوبه شورای عالی است، بخش ها و اهداف متعددی دارد. این دفعه این موضوع با دقت و جدیت بیشتری پیگیری شد و ما تقریبا حدود چهار ماه به صورت پیوسته مورد بررسی قرار گرفت و گزارش های متعددی از دستگاه ها دریافت کردیم.

ما در بهمن ماه جلسات متعددی برای موارد اختلافی داشتیم که با پیگیری‌ها برطرف شد. اصل موضوع گزارش تفصیلی است که شامل نقاط قوت و ضعف است که جمع بندی شده و انشاالله طی روزهای آینده بتوانیم نتیجه را اعلام کنیم.»

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی شروط رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر