فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

گمرک ایران ضوابط جدید واردات خودرو را اعلام کرد!

گمرک ایران ضوابط جدید واردات خودرو را اعلام کرد!

گمرک ایران ضوابط جدید واردات خودرو را اعلام کرد. گمرک با ابلاغ ضوابط جدید مربوط به واردات خودرو تاکید نمود که ترخیص خودروهایی که سال ساخت آنها از یک سال بالاتر است، ممنوع است.

کریپتال گلوبال

به گزارش تکراتو و به نقل از ایران جیب، مرکز واردات گمرک ایران ، ضوابط جدید واردات خودرو و تغییرات حقوق ورودی واردات خودرو را در بخشنامه‌ای جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرده است.

بخشنامه مربوط به ضوابط جدید واردات خودرو

براساس ضوابط جدید واردات خودرو و پیرو بخشنامه‌های ردیف ۶ و ۴۴ سال ۹۱، ردیف ۵۷ سال ۹۳، ردیف ۴۱۶ سال ۹۵ و ردیف ۲۳۰ سال جاری و همچنین به پیوست تصویر نامه شماره ۹۶/۱۱۰۸۸۷۶ مورخ ۹۶/۱۰/۱۰ مدیر کل محترم دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ، منضم به تصویب نامه شماره ۱۲۵۵۷۳/ تا ۵۴۸۰۳ ه مورخ ۹۶/۱۰/۹ هیئت محترم وزیران در خصوص اضافه شدن مواد ۱۳ الی ۱۷ به آئین نامه اجرایی ضوابط فنی واردات خودرو و نیز تعیین درصد حقوق ورودی خودرو بر اساس حجم موتور و ارزشی خودرو طبق جداول الف وب منضم به مصوبه فوق الاشاره جهت اطلاع و اقدام لازم با رعایت کامل مقررات ابلاغ می گردد.

یک. ثبت سفارش و همچنین واردات خودروهای سواری که ارزش آنها بیش از ۴۰۰۰۰ دلار سی اند اف است و همچنین حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی دارند، طبق تبصره‌های ۲ و ۳ ماده ۱۳ مصوبه مذکور ممنوع است .

دو. براساس شماره ۴۱۶/۷۳/۲۴۰۲۵۰/۹۵/۲۴۴۹۴۷ مورخ ۹۵/۱۲/۲۳ و مفاد مصوبه شماره ۱۶۰۲۵۳/ت ۵۳۵۴۸ ه. مورخ ۹۵/۴/۱۶ با توجه به اینکه طبق ماده ۷ اصلاحی آیین نامه ضوابط فنی خودرو، ثبت سفارش و واردات خودروهایی که از سال ساخت آنها یک سال گذشته باشد ممنوع است. بنابراین خودروهایی با سال ساخت ۲۰۱۶ در صورتی قابل ترخیص هستند که ضمن رعایت ضوابط جدید واردات خودرو و ضوابط اعلامی این آیین نامه، صدور ثبت سفارش و ورود خودرو به کشور، در مهلت اعتبار ثبت سفارش، تا تاریخ ۹۶/۱۰/۱۰ صورت گرفته باشد.

سه. براساس بخشنامه شماره ۲۳۰/۹۶/۹۶۵۱۷۵ مورخ ۹۶/۹/۸ امکان ترخیص خودروی سواری از محل ثبت سفارش‌های صادره و تمدید شده از تاریخ ۹۶/۴/۲۸ لغایت ۹۶/۹/۹ کماکان وجود ندارد. پس در صورت اظهار، ضمن خودداری از ترخیص ، لازم است تا مراتب به این مرکز اعلام شود.

چهار. با عنایت به ماده ۱۷ مصوبه ابلاغی و ضوابط جدید واردات خودرو ، واردات خودروهای فاقد ضوابط فنی، با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی و ارزش بالاتر از ۴۰۰۰۰ دلار جهت شماره گذاری در مناطق آزاد ممنوع است.

پنج. با توجه به اعلام ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و بالاتر از ارزش ۴۰۰۰۰ دلار در مصوبه ابلاغی و همچنین خودروهای مورد نظر در بند ۲ نامه ، در صورت متروکه شدن آن، باید بر اساس مفاد ماده ۳۵ قانون امور گمرکی اقدام گردد.

شش. با عنایت به مفاد نامه‌های شماره ۶۰/۲۱۷۸۴۹ مورخ ۹۶/۱۰/۲ وزیر صنعت، معدن و تجارت و شماره ۲۲۱۲۶۷ مورخ ۹۶/۱۰/۶ وزیر امور اقتصادی و دارایی، ترخیص کلیه خودروهای ثبت سفارش شده، منوط به پرداخت حقوق ورودی بر اساس ماخذهای مصوبه ابلاغی مورد اشاره است. بنابراین ترخیص خودروهای دارای قبض انبار تا تاریخ ۹۶/۶/۲۱ علاوه بر نیاز به پرداخت بر اساس ماخذهای مصوبه ابلاغی منوط به ارائه تعهد رسمی مبنی بر منظور نمودن مبلغ پرداختی به عنوان ما به التفاوت به میزان جدول مندرج در نامه‌های مورد اشاره پس از ابلاغ مصوبه مربوطه خواهد بود.

بنابراین لازم به ذکر است که هر گونه ترخیص خودروی سواری با استفاده از تسهیلات مقرر در ماده ۱۱ آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات و همچنین تبصره یک ماده شش قانون امور گمرکی، در هر مورد منوط به بررسی و اعلام نظر این مرکز خواهد بود.

.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر