از جایگزین اینستاگرام در ایران تا راه حلی برای رفع فیلتر توئیتر

دبیر شورای عالی فضای مجازی از ایجاد جایگزین اینستاگرام در ایران برای حفاظت از اطلاعات کاربران ایرانی خبر داد و راهی برای رفع فیلتر توئیتر ارائه کرد. به گفته فیروزآبادی توئیتر برای فعالیت در ایران باید دیتای کاربران را داخل ذخیره کند.

ابوالحسن فیروزآبادی در گفتگویی درباره توئیتر و عضویت مقامات ارشد نظام در این شبکه اجتماعی فیلتر شده گفت: ما مشکل قانونی داریم که باید آن را حل کنیم. من از کسانی که در توئیتر هستند دفاع نمی‌کنم، اما اینکه بگوییم مطلقا توئیتر خوب یا بد است شاید درست نباشد.

امکان رفع فیلتر توئیتر از نگاه دبیر شورای عالی فضای مجازی

فیروزآبادی با بیان اینکه به‌نظر می‌آید که پلتفرم‌های رسانه‌ای، پیام‌رسانی و ارتباطی نقش‌شان روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند، ادامه داد:

بحثی که وجود دارد این است که آیا در این حوزه می‌توانیم روی پلتفرم‌های لرزان صحبت کنیم؟ اینکه بیاییم و تمام ارتباطات و کارهای رسانه‌ای و بانکی و بهداشت و درمان‌مان را در یک پلتفرم لرزان که دست خارجی‌هاست و می‌تواند در آن بازیگری انجام بدهد، قرار بدهیم؟ پلتفرم توییتر از بدترین نوع پلتفرم‌های لرزان است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید که 350 میلیون نفر در توئیتر عضو هستند و این شرکت سالی ۷۰ میلیون را فیک تشخیص داده و خودش می‌گوید که این تمام فیک‌ها نیست. در نتیجه می‌توان تخمین زد که ۱۰۰میلیون فیک وجود دارند. این سکو طوری طراحی شده که شما نه‌تنها اکانت فیک داری که قابلیت روباتیک و بات‌ نیز در این پلتفرم بسیار بالاست. ما دیدیم که بازی‌های زیادی در انتخابات آمریکا، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و… شده است. یعنی سرنوشت ملت‌ها توسط اکانت‌ها و بات‌های فیک در این پلتفرم انجام می‌شود.

فیروزآبادی درباره نامه ۶ وزیر و دو نماینده مجلس برای رفع فیلتر توئیتر گفت:

من موافق وزرایی که نامه امضا کرده‌اند تا توئیتر رفع فیلتر شود نیستم. چون من توئیتر را سکوی لرزانی می‌دانم. ولی مخالف نیستم که برای خارجی‌هایی که در آن فضا هستند، از آن استفاده شود. به‌هرحال به‌طور عام ما طرفدار این هستیم که این سکو، ایرانی باشد.

وی با بیان اینکه هدف ما در مرکز ملی فضای مجازی این است که حداقل تا ۵۰ درصد ترافیک کشور در حوزه پیام‌رسان‌ها، مربوط به پیام‌رسان خارجی باشد، درباره ادامه فعالیت شبکه های خارجی در کشور گفت: آنها باید تعهد بدهند که بات‌ها و اکانت‌های فیک‌شان را مدیریت کرده و اطلاعات شهروندان ما که دارایی‌های ملی ما هستند را مراقبت کنند.

فیروزآبادی اضافه کرد: ما می‌خواهیم هویت و دارایی‌مان را در فضای مجازی مدیریت کنیم. دوستان در تحلیل‌ها دچار سیاست‌زدگی هستند. وقتی اینطوری حرف می‌زنیم می‌گویند می‌خواهید فضا را ببندید. درصورتی که اینطور نیست. اگر قرار بود فضا را ببندیم، اینستاگرام و واتس‌اپ بسته شده بود.

فیروزآبادی می‌گوید که کانال‌های تلگرام در واقع به نوعی "لمپنیسم" را ترویج می‌دهند

وی با تاکید براینکه چیزی که خارجی‌ها روی ما بسته‌اند، بسیار بیشتر از چیزی است که در کشور بسته شده است ادامه داد: توئیتر برای رفع فیلتر و حضور در ایران باید دیتای شهروندان را در داخل کشور ذخیره کند و اکانت‌های فیک را هم حذف کند. نه اینکه موقع حذف اکانت، طرفداران جمهوری اسلامی را با حجمی وسیع و تعداد محدودی از طرف مقابل را نیز حذف کند تا بگوید من بی‌طرف هستم.

جایگزین ایرانی اینستاگرام

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره اینستاگرام نیز گفت: ما از اینستاگرام خواسته‌ایم که با آنها صحبت داشته باشیم، اما هنوز صحبتی صورت نگرفته است. درباره اینستاگرام مکاتبات اولیه صورت گرفته ولی هنوز قراری نگذاشته‌ایم. فیروزابادی در ادامه صحبت های خود درباره جایگزین ایرانی اینستاگرام می‌گوید که البته ما دنبال این هستیم که جایگزینی برای اینستاگرام داشته باشیم و جایگزین مشابه داخلی آن شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از جامعه مذهبی کشور با اینستاگرام مشکل دارند، اضافه کرد: من معتقدم باید پلتفرم بهتر و کامل‌تر بدهیم. چون پلتفرمی مثل اینستاگرام متعلق به 10 سال قبل بوده که تازه به نتیجه رسیده است‌. در عین حال، ‌چیزی که ما الان ارائه کنیم ۳ سال دیگر به نتیجه می‌رسد و بالغ می‌شود. لاجرم تا آن زمان، چیزی که ما ارائه کنیم نسبت به اینستاگرام خیلی بهتر خواهد بود.

به گفته فیروزآبادی، در همین فضا، توئیتر نیز از برخی لحاظ یک پلتفرم عقب‌افتاده است. این پلتفرم با فناوری 140 کاراکتر کارش را شروع کرده بود که یک نگاه قدیمی را می‌رساند؛ البته خودشان را بازسازی کردند، اما مفهوم آن «میکروبلاگ» است که قدیمی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از دلایلی که نتوانستیم جایگزین تلگرام را در ایران داشته باشیم به این دلیل بود که شرکت بزرگی در این حوزه نداشتیم گفت: شرکت‌های بسیار کوچک ۵۰ نفری می‌خواستند کار بزرگی که یک پیام‌رسان 40 میلیونی داشت، ارائه کنند و خدمات اضافه‌ای مثل تاکسی و پرداخت نیز ارائه کنند. به‌دلیل فقدان بخشی از زنجیره ارزش اقتصاد خدماتی و به‌دلیل فقدان شرکت‌های بزرگی که چنین کارهایی را انجام بدهند، این مشکل است.

البته احتمالا آقای فیروزآبادی باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که بزرگترین استارتاپ ها حتی با نفراتی کمتر از این مقدار شکل گرفته است. اصولا در کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ ها، عصاره و هویت تیم موثرتر از تعداد نفرات آن خواهد بود.

بیشتر بخوانید: استارتاپ چیست و به چه کسب و کارهایی گفته می‌شود؟

رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره اینکه چرا فیلترینگ به مشکل برخورد کرده است، گفت:

مسلم است که اختلاف‌نظرهایی در کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ وجود دارد. این اختلاف‌نظرها باعث شده که کارگروه در اکثر موارد یا برای مدت طولانی تشکیل نشود. من معتقدم تصمیمی که در رابطه با کارگروه گرفته شده و به‌ عنوان قانون شناخته می‌شود، نیاز به بازنگری دارد. امیدوار هستیم که مجلس این بازنگری را در موارد مختلف برای اصلاح قوانین انجام دهد و بین آن چیزی که مخاطب کم یا زیاد دارد، تفاوت قائل شویم.

وی گفت: الان ممکن است سطوح مباحثی که در فیلترینگ مطرح می‌شود سیاسی و اخلاقی باشد، اما مطمئن باشید به‌زودی مباحث اقتصادی هم مطرح می‌شود که شدت مسئله را افزایش می‌دهد که باید اقدامی صورت بگیرد. نظامی که در کشور ما در کارگروه تعیین مصادیق وجود دارد، بر مسائل سیاسی و اخلاقی و شاید اجتماعی متمرکز شده ولی حوزه اقتصادی و مبحث فناورانه مغفول واقع شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: نیاز به اقداماتی فراتر از اقدامات قضایی و فیلترینگ داریم. اگر قرار است پیام‌رسانی در کشور محدودسازی شود باید قبل از آن، پیام‌رسان در کشور ایجاد شود. اگر قرار است از فعالیت سکویی ممانعت شود تا جایی که مقدور است باید از قسمت‌های نامناسب آن سکو جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید:

 ارسال نظر