فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

چگونه ایمیل بسازیم؟ ساخت ایمیل گوگل

چگونه ایمیل بسازیم؟ ساخت ایمیل گوگل

امروزه داشتن یک نشانی پست الکترونیکی برای هر شخصی واجب و ضروری است. با وجود اینکه تب شبکه های اجتماعی همچون تلگرام (Telegram)، وایبر (Viber)، واتس اپ (WhatsApp) و … در بین کاربران ایرانی، هنوز بزرگترین و پر استفاده ترین سرویس شبکه جهانی اینترنت ایمیل است.

کریپتال گلوبال

هر شخص برای استفاده از خدماتی همچون خدمات بدون کاغذ اپراتورهای تلفن همراه به منظور صرفه جویی در مصرف کاغذ، مشاهده و پرداخت قبض های آب و برق و گاز و … و همچنین ارتباط با دوستان و آشنایان و مشتریان به یک آدرس ایمیل نیازمند است.

همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد یکی از معتبر ترین و محبوب ترین سروبس دهندگان رایگان پست الکترونیکی، سرویس جی میل شرکت گوگل (Google) به حساب می آید. در این مقاله سعی داریم تا روش ساخت یک حساب ایمیل را در وب سایت جی میل (GMail) شرکت گوگل، به آسان ترین و کاربردی ترین روش ممکن توضیح دهیم.

آموزش ساخت ایمیل گوگل (GMail)

برای این کار ابتدا آدرس www.google.com و یا gmail.com را در بخش آدرس مرورگز خود تایپ کرده و کلید Enter را فشار می دهیم.

در صورتیکه قبلا سرویس صندوق پست الکترونیکی جی میل دیگری از شرکت گوگل بر روی کامپیوتر مورد استفاده قرار نگرفته باشد، بعد از بارگزاری کامل، صفحه ای مطابق شکل زیر به نمایش در می آید.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | ساخت حساب کاربری جدید

با انتخاب گزینه Create Account که با رنگ آبی مشخص شده است به اولین مرحله ساخت صندوق پست الکترونیکی آموزش ساخت ایمیل گوگل خود وارد می شویم.

این قسمت مخصوص وارد کردن اطلاعات فردی حساب پست الکترونیکی جی میل ما است. هرکدام از مشخصات باید بطور کامل وارد شده تا در نهایت بتوانیم به مرحله بعدی برویم.

مرحله اول | وارد کردن اطلاعات فردی

اطلاعاتی که در این بخش باید وارد شوند به شرح زیر است:

1. نام و نام خانوادگی

این فسمت شامل دو بخش مجزا بوده و کاربر می بایست نام و نام خانوادگی خود را در آن وارد نماید. این اطلاعات می تواند به زبان فارسی و یا انگلیسی باشد. در این آموزش ما نام و نام خانوادگی را یاور و قاسمی وارد می کنیم.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | وارد کردن اطلاعات فردی و امنیتی

 

2. نام کاربری ایمیل گوگل

این بخش مهمترین قسمت ساخت یک نشانی ایمیل به حساب می آید. این گزینه با عبارت Choose your username مشخص شده است. باید توجه کرد که نامی که در این بخش انتخاب می کنیم به عنوان شناسه و آدرس شخصی ما به حساب می آید. پس باید علاوه بر اینکه نام انتخابی ما می بایست معرف خود ما باشد، نباید شامل کلمات سخت و یا نامانوس بوده یا مجموعه ای از کاراکتر های بی معنی را شامل گردد. به این دلیل که از این پس شناسه ما در  دنیای مجازی با این نام بوده و امکان تغییر و ویرایش آن وجود ندارد.

به این منظور، ما نام کاربری موردنظر خود را انتخاب نموده و عبارت TecheraTutorial را وارد می نماییم. در صورتیکه این نام کاربری قبلا توسط کسی انتخاب شده باشد پیغام خطایی به رنگ قرمز با مظمون This email address already corresponds to a Google Account. Please sign in or, if you forgot your password,reset it به نمایش در می آید. در این صورت مجبور هستیم که نام دیگری را انتخاب نماییم. در غیر این صورت به بخش بعدی می رویم.

3. بخش امنیتی | ساخت رمز

به منظور امن بوده و اینکه کسی غیر از خود ما به این حساب کاربری دسترسی نداشته باشد ساختن رمز برای ورودی یکی از ملزومات اصلی به حساب می آید. این بخش با عبارت Create a password مشخص شده است. این کلمه باید حداقل 8 کارکتر طول داشته باشد و میتواند شامل کاراکترهای اصلی مانند حروف و یا اعداد نیز باشد. البته برای این قسمت حروف فارسی پشتیبانی نمی شوند. در هنگام انتخاب رمز میزان امنیت رمز انتخاب شده بصورت نواری رنگی در کنار محل نوشتن رمز به نمایش در می آید. عبارتی که بتواند نوار مذکور را به رنگ سبز در آورد، نامی مناسب برای رمز ما به شمار می آید.

پس از انتخاب رمز مناسب می بایست برای تایید آن همان رمز انتخاب شده را در کادر  Confirm your password وارد نماییم. در صورتیکه دو رمزی که وارد نموده ایم مانند هم باشد می توانیم به بخش بعدی برویم.

4. مشخصات فردی و محل سکونت

در این بخش تاریخ تولد خود را در بخشی که با نام Birthday مشخص شده بر اساس تاریخ میلادی وارد می کنیم. همچنین جنسیت نیز در بخش Gender قابل انتخاب است. شماره تلفن همراه را در بخش Mobile phone و کشور ایران را در بخش Location انتخاب می کنیم.

با فشردن دکمه آبی رنگ سمت راست پایین صفحه با عبارت Next step به مرحله بعد می رویم.

مرحله دوم | موافقت نامه سرویس جی میل

این بخش یکی از قسمت هایی است که اکثر کاربران حتی یک بار آن را نخوانده و همیشه آن را تایید کرده اند.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | متن توافقنامه گوگل و کاربر جدید

البته در این مورد هیچ مشکل خاصی وجود نداشته و این توافق نامه شامل یک سری توضیحات کلی در مورد امنیت حساب کاربری و عدم سو استفاده از آن توسط کاربران و نحوه تنابدل اطلاعات در حساب شخصی کی میل کاربر است.

با فشردن کلید آبی رنگ سمت راست پایین کادر که با عبارت I Agree به معنی موافقم مشخص شده به مرحله بعدی می رویم.

مرحله سوم | ساخت حساب کاربری

تبرک! شما توانستید اولین نشانی ایمیل جی میل خود را بسازید! نام کاربری وارد شده ما به صورت TecheraTutorial@GMail.com با موفقیت ساخته شد! شما با این حساب کاربری علاوه بر استفاده در سیستم ایمیل جی میل ، قادر به استفاده از دیگر سرویس های دیگر شرکت گوگل از جمله سایت ویدیویی یوتیوب (Youtube) ، شبکه اجتماعی گوگل پلاس (+Google) و دیگر خدمات شرکت گوگل خواهید بود.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | پایان موفقیت آمیز ساخت حساب کاربری

 

این سرویس ها در بخش وسطی صفحه همراه با نماد های مختص به خود (Icons) به نمایش در می آیند. با فشردن دکمه آبی رنگ ادامه (Continue) برای اولین بار به صندوق پست الکترونیک خود وارد خواهید شد.

مرحله چهارم | ورود به ایمیل گوگل

این اولین بار است که ما صندوق پستی خود با نام TeheraTutorial@GMail.com وارد می شویم. اولین نامه الکترونیکی نیز از طرف گوگل برای ما ارسال شده است. کاربری با نام اندی (Andy) پیامی حاوی خوشامد گویی برای پیوستن به نزدیک به 1 میلیارد نفر کاربر سرویس جی میل به ما ارسال نموده است.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | نامه خوشامد گویی Andy از تیم گوگل برای کاربر جدید

صفحه اصلی حساب ما بطور کلی از دو بخش اصلی تشکیل شده. بخش سمت چپ که شامل تنظیمات و امکانات سرویس ایمیل گوگل ما بوده و بخش سمت راست که به نامه های الکترونیک اختصاص دارد.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | نمای صندوق پستی گوگل در اولین ورود موفقیت آمیز

 

در بخش و نوار سمت چپ اطلاعاتی از قبیل تعداد نامه های رسایده و خوانده نشده و مجموعه ای از دسته بندی ها مختلف وجود دارد که همگی به منظور مدیریت راحت تر حساب کاربری ساخته شده اند. از این امکانات می توان به قابلیت ساخت و استفاده از برچسب ها (Labels) اشاره کرد.

ساخت ایمیل گوگل | ایمیل جی میل | نوار سمت چپ و لیبل ها

 

در قسمت وسط صفحه و بالای صفحه نیز چند ترفند و امکان ساده وجود دارد که با آن می توانید به تکمیل حساب کاربری خود بپردازید. امکاناتی نظیر انتخاب تم (Theme) برای رنگ و لعاب بخشیدن به ظاهر صندوق پست الکترونیکی و یا انتخاب تصویر برای حساب کاربری شخصی خود.

بخش میانی نیز مخصوص نامه های رسیده بوده و نامه های به ترتیب تاریخ دریاف مرتب شدن و کاربر قادر است با انتخاب هر کدام از آنا به مشاهده محتویات آنها بپردازد.

حال که نشانی ایمیل گوگل ما ساخته شده و ما وارد حساب کاربری خود شدیم، لازم است به معرفی چند بخش اصلی و پر کاربرد این سرویس بپردازیم.

روش ایجاد یک نامه الکترونیکی (روش ارسال ایمیل در جی میل)

برای ایجاد یک نامه جدید در ایمیل جی میل با فشردن دکمه Compose که سمت راست بالا و زیر نماد شرکت گوگل قرار دارد، می توانیم شروع به نگارش اولین پست الکترونیکی خود نماییم. برای اینکار می بایست ابتدا نام کاربری و آدرس پست الکترونیکی شخصی که می خواهیم نامه را برای او ارسال کنیم در بخشی که با عبارت To مشخص شده وارد کنیم. در این آموزش ما نام آدرس الکترونیکی نگارنده با نشانی Yavar.Ghasemi@GMail.com را وارد می کنیم.

سپس برای روشن بودن متن خود عنوانی را برای آن انتخاب می کنیم. این عنوان در کادر زیر نام گیرنده قابل نوشتن است. برای اولین تجربه خود عنوان “نگارش اولین نامه الکترونیکی من” را وارد کرده سپس متن کلی نامه خود را وارد می کنیم. در اینجا ما متن “اولین پست الکترونیکی ما با نام TecheraTutorial@GMail.com با موفقیت ساخته شد!” را به عنوان متن اصلی تایپ کرده و این موضوع را به اطلاع شخص موردنظر خود می رسانیم.

ساخت ایمیل گوگل | گوگل جی میل | نگارش نامه الکترونیکی

1.نام گیرنده 2.عنوان نامه 3.متن نامه 4. الصاق و ارسال فایل

 

یکی از امکانات بسیار مفید سرویس های ایمیل، قابلیت ارسال فایل است. دیگر لازم نیست برای انتقال فایل های کوچک و بزرگ خود از سی دی و دی وی دی و یا حافظه های جانبی استفاده کنیم. با این قابلیت، گوگل به ما اجازی می دهد تا فایل های خود را با هر نوع و برنامه ای برای دیگران ارسال نماید.

حال اولین نامه الکترونیکی ما آماده شده و با فشردن دکمه آبی رنگ ارسال که با متن Send مشخص شده، نامه الکترونیکی ما ارسال می گردد.

در بخش وسط سمت چپ نیز عددی به درصد وجود دارد که نمایان گر مقدار حجم مصرفی از فضای صندوق پست الکترونیکی ما است که با توجه به فضای 15 گیگا بایتی که سرویس ایمیل جی میل به ما می دهد کاملا کافی به نظر می رسد و کاربر نیازی به حذف نامه ها و فایل های ضمیمه مهم خود نخواهد داشت.

البته با ایجاد یک حساب در جی میل کاربر قادر خواهد بود از برنامه های تخصصی این شرکت بر پایه اندروید و iOS نیز بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند خود نیز استفاده نماید.

.

منبع : تکرا

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (2 نظر)

    سلام دوستان .. در صورتی که قصد ساخت یک ایمیل (آدرس الکترونیکی) شخصی برای خودتون رو دارید میتونید از آموزش زیر کمک بگیرید؛ در این مقاله به صورت قدم به قدم و تصویری به شما نحوه ساخت جیمیل نشان داده میشود. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید :
    miniroid.com/blog/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D9%85%DB%8C%D9%84

    پاسخ

    مرسی که کمکم کردید

    پاسخ