فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

سرانجام، دلیل انفجار موشک فالکون 9 مشخص شد

سرانجام، دلیل انفجار موشک فالکون 9 مشخص شد

محققانی که از زمان انفجار موشک فالکون 9 در ماه سپتامبر به دنبال حل معمای این سانحه هستند، می گویند، در نهایت موفق به یافتن دلیل این رویداد شده اند. ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس امروز در خلال مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی CNBC از این موضوع خبر داد. ماسک در مورد انفجاری که منجر به نابودی موشک و محموله حامل آن شد، به این شبکه تلویزیونی گفت: “مشکل واقعا تعجب آوری بود که پیش از این هرگز در تاریخ پرتاب موشک ها با آن مواجه نشده بودیم.”

شرکت اسپیس ایکس هفته گذشته، گفته بود، مشکوک است که مشکلی در یکی از سه مخزن هلیوم فیبر کربن که درون مخزن اصلی سوخت قرار داشته، منجر به بروز این سانحه شده باشد. به گزارش  نیویورک تایمز، سوخت اکسیژن مایع موشک در زمانی انتقال به مرحله دوم موشک، منجمد شده و باعث رخ دادن سلسله انفجارهایی شده است. اگر چه ایلان ماسک از دادن جزئیاتی از نحوه تاثیر اکسیژن منجمد بر روی مخزن های هلیوم خودداری کرده، اما توضیحات مبهمی در این مورد داده و تایید کرده، مهندسان اسپیس ایکس قادر به ساخت مخزن هلیومی دیگری هستند. ماسک در این مورد گفت: “این (فرآیند ساخت این مخزن) اساساً شامل ترکیبی از هلیوم مایع، کامپوزیت های فیبر کربن پیشرفته و اکسیژن جامد است، اکسیژنی که در واقع بسیار سرد است و در واقع در حال ورود به فاز جامد است.”

نیویورک تایمز همچنین در گزارشش اشاره کرده، اکسیژن منجمد در دمای منفی 362 درجه فارنهایت منجمد می شود، در حالی که آخرین موشک های فالکون 9 از اکسیژن مایع فوق سردی با دمای منفی 340 درجه استفاده می کنند. هلیم درون مخزن های فیبر کربنی حتی دمایی سردتری، منفی 452 درجه ای دارند که ممکن است، منجر به منجمد شدن سوخت مایع شود.

در حالی که ناسا در حال حاضر حمل محموله های ایستگاه فضایی بین المللی به شرکت اوربیتال ای‌ تی ‌کی (Orbital ATK)، شرکت رقیب اسپیس ایکس واگذار کرده، ایلان ماسک بر این باور است که اسپیس ایکس آماده است تا پروازهای فضایی فالکون 9 را تا اوایل دسامبر (اواسط آذر) از سر گیرد.

گفتنی است، موشک فالکون 9 روز 1 سپتامبر (11 شهریور) بر روی سکوی پرتاب خود در پایگاه  هوایی کیپ کاناورال، فلوریدا منفجر شد. قرار بود این موشک محموله فیسبوک، یعنی ماهواره‌ ارتباطی Amos 6 را به مدار پایین زمین ببرد؛ اما انفجار موشک فالکون 9 همه برنامه ها را تغییر داد.

.

منبع: engadget

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر